Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lékařská etika a COVID

Včera jsem se vrátil z krátkého studijního pobytu v Německu. Odtud jsem sledoval webový horor v České republice. Ráno, večer, příšerné zprávy. Všude plno emocí. Vůbec se nedivím. 

Ne COVID, ale naše zacházení s ním, je etický průšvih. A právě emoce dokazují, že je ve hře něco, co je pro každého jednotlivce cenné. Ono je to takhle vždycky… viz třeba takové domácí porody nebo očkování. Nicméně takovou angažovanost společnosti v oblasti medicíny jako nyní, jsem ještě nezažil. Pokusím se ukázat, proč tomu tak asi je i v souvislosti s COVIDem. Jde o etiku samozřejmě. Etiku chápu jako přemýšlení o pravidlech, ve kterých žijeme, jaké hodnoty a principy jako společnost uznáváme, a co pak z toho vyplývá.

Celá poválečná západní lékařská etika je postavena na čtyřech principech: autonomii, beneficence, nonmaleficence a spravedlnosti.

Autonomie znamená, že já jako pacient (pozor!! I s COVIDem jsme v oblasti zdravotnictví) si sám rozhoduji, co se se mnou bude dít nebo nebude. Nikdo se mnou nemůže dělat, co nechci, i kdyby se nakrásně celá medicína shodla, že je to pro mě to nejlepší. Jak je to s COVIDem? Nikdo se nikoho na nic neptá (ach tak čínské…  K tomu se dostanu). Musím na výtěr, musím do karantény, musím nosit roušku…. V běžné medicíně a současné lékařské medicíně je to skandál prvního řádu. O této situaci se bude psát za dvacet let v učebnicích lékařské etiky jako o etickém zvěrstvu, neboť to, čemu jako západní civilizace věříme, totiž že individuum, jeho svoboda, jeho vlastní přesvědčení a důstojnost, jsou vrcholnou hodnotou, jde do kytek. A to prosím pěkně po několika měsících COVIDu.

Beneficence, někdy se překládá jako „dobřečinění“. Jako lékař v medicíně mohu dělat to a jen to, co přináší prospěch konkrétnímu pacientu. Význam pro okolí není důležitý. Heslo „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“ je tady úplně mimo. Já jako pacient nemám povinnost někoho chránit tím, že podstoupím něco jen proto, aby z toho měl efekt jen někdo jiný. Tedy i u COVIDu platí, že mi lékař něco doporučí, a já sám si zvážím, jestli je to pro mě jako pro pacienta dobré, a pak doporučení respektuji nebo odmítnu. A nikdo nemůže říct ani popel. Ano, existuje možnost nařídit ochrannou léčbu, ale COVID není syfilis.

Nonmaleficence, snad nejdůležitější zásada medicíny už od Hippokrata, zní: především neškodit. Když už nemůžeš pomoci, tak aspoň neškoď. To, že je tisícům lidí oznamováno, že jsou COVID pozitivní a přitom jim vůbec nic není, je samozřejmě poškozuje. Stejně tak je poškozuje, že musejí jít do karantény (a jsou zdraví) jen proto, že se s někým potkali. A u COVIDu nejsou poškozováni jen tisíce jednotlivců, ale i společnost jako celek.

A tím se dostávám k tomu poslednímu, ke spravedlnosti. Teorií spravedlnosti je spousta, ale řekněme, že spravedlnost znamená rovnoměrné rozdělení obtíží a benefitů spojených se společnou existencí (např. platíme daně.., nechce se nám, ale tušíme, že za to něco máme… nebo zdravotní pojištění, tam je to podobné). V situaci COVIDu je postižena celá společnost bez ohledu na to, zdali jsme zdraví nebo nemocní nebo pozitivní. Naše společnost se rozpadá. Troskotají osobní plány každého z nás. Jsou ničeny naše osobní vztahy. Uzavření restaurací neznamená jen méně vypitých hektolitrů piva, snězených vepřových kolen, žeber, hovězích steaků a tataráků. O to přece vůbec nejde. Jde o to, že kvůli COVIDu budu moci za chvíli jen do práce a domů. Do restaurace přece nechodím primárně kvůli jídlu, ale kvůli lidem, se kterými jím. A právě tyto vztahy se rozpadají. To samé kultura a pracovní plány, rozvoj oblastí, kterým se věnujeme. Všímám si, že lidi kolem mě přestávají plánovat, ztrácejí v neurčitosti, horizont jejich životů se rozpadá. To je přeci tragédie. Kvůli strachu z nákazy je nemocná celá společnost.

To, že školy mají být v rouškách (chudáci děcka). Výuka online, rozbíjí to, že ve škole (i na univerzitě) především mají být lidi spolu. To, že máme udržovat odstupy, je strašná psychologická rána. Copak je mezi lidmi málo osamění, samoty? Zátěž, kterou opatření přinášejí, je neúnosná.

Měl bych vysvětlit tu Činu zmíněnou na začátku textu. Když to v Číně vše začalo a všichni začali nosit roušky, říkal jsem si: „no jo, čínskej styl, tam člověk nic neznamená, tam je na prvním místě kolektiv“. Pak když se tato opatření přenesla i k nám, tak mě napadlo, že jsme jen prostě tupě přebrali opatření, která dělali v Číně, a že nám to brzy dojde a budeme dělat něco jiného. Řekl bych, že s čínským virem k nám přišla i čínská mentalita, tedy že kolektiv je víc než jedinec a že jedinec (jeho osud, přání, plány, důstojnost) nic neznamená.

Jako společnost si musíme říct: buď stojíme před změnou paradigmatu v přístupu k jednotlivci, a to i v oblasti medicíny, nebo jsme svědky obrovského etického průšvihu. Ta změna paradigmatu pak může v budoucnu znamenat, že už nebudeme jako jednotlivci moci dělat, co považujeme za smysluplné, ale budeme moci dělat jen to, co bude dobré pro kolektiv. A to i v medicíně. Budeme léčit jen ty, kdo se ještě vyplatí. Budeme muset podstupovat léčbu, kterou nebudeme chtít, a to třeba jen proto, že si medicína myslí, že takto je to pro nás dobré.

Myslím, že bychom si měli jako společnost říct, jako cestou se chceme vydat.

Můj návrh je následující: COVID je nemoc. Nabízejme léčbu jen těm, kdo jsou nemocní. Že je někdo na něco pozitivní, samo o sobě neznamená vůbec nic. Pokud jsou nemocní hodně, máme tady jednotky intenzivní péče. Ano, jistě se stane, že někdo na COVID zemře. To je jistě tragédie, ale zároveň je to v lidském životě zcela běžná věc. Zemřít není nedůstojné. A ani není nedůstojné říci: na tuto léčbu, nebo její objem, nemáme jako společnost peníze (i v našem životě máme peníze jen na něco a na něco ne).

Klíčovou hodnotou naší společnosti je důstojnost člověka. Němci mají v Ústavě, v prvním článku, pregnantní větu: „Důstojnost člověka je nedotknutelná“. A i u nás platí, že všechna opatření musejí končit tam, kde si já jako jedinec řeknu, že to či ono už není pro mě důstojné. Já osobně považuji nařízená opatření za lidsky nedůstojná a společnost devastující, a proto jsou pro mě nepřijatelná.

Autor: Jaromír Matějek | sobota 19.9.2020 14:26 | karma článku: 47,27 | přečteno: 19067x
  • Další články autora

Jaromír Matějek

Jde skutečně o to, kde rodit?

Musím se přiznat, a je to vidět i na mých blozích už kdysi dávno, že domácí porody jsou prostě pro mě téma, které mě skoro vždycky dostane. Zároveň se mi zdá, že velmi často, zvlášť v tématech, která se takto vrací, jde o něco víc, než jen povrchní ano/ne. Domácí porody ano/ne, eutanázie ano/ne..., ale takto snadný život přeci nebývá, nebo ano? (Nebo ne?)

28.9.2013 v 8:30 | Karma: 14,52 | Přečteno: 754x | Diskuse| Ostatní

Jaromír Matějek

Mitochondrie a svoboda

Tentokrát nebudu psát o domácích porodech, to ne. V minulých dnech mě zaujala zpráva, jejímž jádrem je oznámení, že byly přeneseny mitochondrie z vajíček zdravých žen do vajíček žen, které se snažily otěhotnět, ale nešlo to. Předpokládám, že u nich byla jistá pravděpodobnost, že by dítě, počaté s jejich nemanipulovaným vajíčkem mělo nějakou mitochondriální poruchu.

4.7.2012 v 10:45 | Karma: 12,01 | Přečteno: 911x | Diskuse| Společnost

Jaromír Matějek

Sprosté slovo - paternalizmus

Když se člověk probírá učebnicemi moderní lékařské etiky, naráží na jedno slovo, které má ve všech těch textech ten nejhorší zvuk. Je to slovo „paternalizmus“. Lékař, když se dohodne s pacientem, může prakticky cokoliv, jen nesmí být paternalistický. To se prostě nehodí. Ve společnosti se dámy ovíjejí vějířem a odvrátí se, když slyší něco tak hrozného.

30.6.2012 v 16:17 | Karma: 17,95 | Přečteno: 1300x | Diskuse| Společnost

Jaromír Matějek

Zase domácí porody…

Dnešním příspěvkem mohu navázat na ten předchozí. 15. 6. 2012 položil server idnes.cz článkem „Rodila doma, záchranka ji převezla do nemocnice. Soud řeší, zda právem“ zajímavou otázku: Má lékař právo nařídit převoz zdravého dítěte po domácím porodu do nemocnice i proti vůli jeho matky? Nebo musí respektovat přání rodičky, která má za své dítě odpovědnost? (Zdroj: http://brno.idnes.cz/rodila-doma-zachranka-ji-prevezla-do-nemocnice-soud-resi-zda-pravem-1dw-/brno-zpravy.aspx?c=A120615_162749_brno-zpravy_bor)

17.6.2012 v 19:25 | Karma: 35,38 | Přečteno: 3231x | Diskuse| Společnost

Jaromír Matějek

Lékař – všemocný vládce přírody

Často se mi stávalo a stává, že se na mě různí známí, kamarádi, příbuzní a přátelé obracejí s otázkou, jak je vlastně možné, že jejich doktor to či ono neviděl, nepoznal, že nenašel příčinu, včas nereagoval, že se tomu jejich doktorovi jejich zdravotní stav vymkl z rukou. Je to nedouk a měl by vrátit diplom. Nebo ho dají k soudu a budou se soudit o odškodné.

16.6.2012 v 17:25 | Karma: 13,53 | Přečteno: 986x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36,  aktualizováno  12:57

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 12:55

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

Hory jsou poprvé bez souvislého sněhu, hlásí meteorologové. Zůstaly jen zbytky

3. května 2024  12:51

Čtvrtek byl podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) prvním letošním dnem, kdy nikde na...

Ukrajina může použít naše zbraně v Rusku, říká Británie. Eskalace, reaguje Kreml

3. května 2024  10:26,  aktualizováno  12:41

Ukrajina může použít britské zbraně k úderům na ruském území. Během návštěvy Kyjeva to oznámil...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2030x
Dětský lékař, teolog, bioetik.
Akademický pracovník Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Věnuje se etickému poradenství v medicíně a v sociálních službách (http://jaromir-matejek.webnode.cz/).