Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zapomenuté jaderné průšvihy - tikající špinavá bomba v německém dolu Asse II

V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie  v Černobylu nebo Fukušimě. O jezeru Karačaj jsem psal minule, ale pěkně horkou skvrnu máme hned za hranicemi.

Cesta pokroku je lemována nehodami, leckdy smrtelnými. To platí i o jaderné energetice. Zatímco v podstatě tři velké havárie, jako je nehoda na Three Mile Island, v Černobylu nebo  poslední ve Fukušimě jsou ve všeobecné známosti, existují co do velikosti srovnatelné průšvihy, o nichž se dnes nemluví. A nejedná se jenom o bývalý Sovětský svaz o kterém jsem psal minule, i Německo má svého kostlivce hluboko pod zemí.

Bývalý solný důl Asse II

Je známo, myslím si že všeobecně, že Němci nedělají malé chyby. Podobně tomu je i u následujícího průšvihu. Naštěstí, opakuji důrazně, že naštěstí, to je jenom potencionální průšvih, zatím se nic vážného nestalo.

Asse II začal svoji kariéru mezi lety 1906 a 1908 jako obyčejný důl na potaš. Leží asi dvě stě kilometrů západně od Berlína (zde). V průběhu první světové války se začala v tomto dole těžit i sůl a to až do roku 1965. Od tohoto roku začal tento důl sloužit jako pokusné úložiště radioaktivního odpadu. A tady je kořen toho, že Němci nedělají malé chyby. Narozdíl třeba od nás, kteří pro podobné úložiště hledáme místo, které je nejlépe hluboko v žulovém masívu a tektonicky i jinak naprosto klidné, Němci ne. Vůbec jim nevadilo, že solné doly obecně jsou pověstné svoji nestabilitou a průsaky vody. A ani jim nevadilo, že sůl a solanka, žíravý solný roztok, jsou vysoce korozivní.

Ne, prostě měli vhodnou díru do země a tak z ní udělali pokusné úložiště. Mezi lety 1967 a 1995 v něm státem vlastněná společnost Helmholtz Zentrum München - německé výzkumné centrum environmentálního zdraví uložila pěknou dávku různých radioaktivních odpadů. Začátky, jak už to bývá, byly poněkud divoké. Úložiště mělo sloužit pro sudy od 100 do 400l, kde byl radioaktivní odpad fixován třeba betonem do pevného stavu. Jak ale vyprávějí pamětníci, moc se na to nehledělo a v dole je uložena hezká řádka sudů s kapalným odpadem. V té době, do roku 1977, se jednalo hlavně o odpady ze závodu na přepracování vyhořelého jaderného pailva v Karlsruhe a potom o různé laboratorní zbytky, jako jsou použité filtry, těsnění, spaliny a další podobné věci. Celkem zde bylo uloženy od roku 1967 za 10 let přesně 125 787 sudů různé velikosti a různého obsahu.

Ze začátku s německou precizností ukládali sudy do řad s mezerou, aby se to dalo kontrolovat. Ale kdo by se chtěl procházet mezi zářícími sudy a sčítat je? Nikdo, potom tedy začali vozit sudy do jednotlivých místností a každou řadu ihned zasypali solí. Dobré pro dělníky, snížilo to dávku, která jim hrozila. Špatné pro sudy, protože se po nich potom pohybovala technika a sůl je hned začala leptat. Jak místnost naplnili, tak ji rovnou zazdili.

Toto skladiště je na samém dně dolu, 750 metrů pod zemí. Od roku 1972 do roku 1977 potom naváželi středně zářící radioaktivní odpad do míst 511 metrů pod zemí. Jednalo se o 200 litrové sudy opět ze závodu na přepracování paliva z Karlsruhe.

V roce 1979 už začala nestabilita dolu být znát. Odhaduje se, že okolní horniny tlačí na systém chodeb a místností dolu tak, že dochází k posunu až o 15 cm ročně. Hrozí i celkový kolaps dolu. Do toho všeho jsou průsaky vody, která se solí tvoří vysoce korozivní solanku. V současné době se solanka svádí do záchytných nádrží na různých patrech dolu a čerpá se na povrch, odkud ji cisterny rozvážejí do jiných starých důlních zařízení v okolí. Je potřeba dodat, že se kontroluje radioaktivita a ta je na úrovni běžného radioaktivního pozadí a že v solance nejsou ani Cesium ani Stroncium. Nicméně čidla, monitorující prostředí Asse II v roce 2008 zaznamenala radioaktivní solanku.

Od té doby se diskutuje o potřebě přemístit tento odpad někam, kde nebude nebezpečný. Bohužel, vzhledem ke stavu dolu to nepůjde jinak, než roboticky. A bude to opravdu drahé, i na německé poměry. A tak zůstává u diskuzí a čerpání solanky. Důvod, proč o tomto dolu píšu je ten, že může dojít k opravdu masivnímu zhroucení, tím pádem nepůjde čerpat voda a postupně bude důl kompletně zaplaven. A do solanky se vylouhují všechny ty šmakulády, co jsou tam pohřbené a odtud se to může dostat do spodních vod.

Na příště se posuneme až na opačnou stranu Zeměkoule, i v Japonsku se stal pěkný průšvih.

Zdroj: Asse II

Autor: Martin Tuma | pátek 8.12.2023 15:55 | karma článku: 15,95 | přečteno: 419x
  • Další články autora

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku

Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku

6.1.2025 v 10:49 | Karma: 12,70 | Přečteno: 284x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Kupovat F-35 byla chyba

Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.

20.12.2024 v 11:21 | Karma: 30,07 | Přečteno: 1010x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů

Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.

16.12.2024 v 9:43 | Karma: 25,82 | Přečteno: 577x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Tuma

Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?

Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Dnes o vodíku poslední záchrany.

9.12.2024 v 11:41 | Karma: 18,58 | Přečteno: 259x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Tuma

Zachrání energetiku přečerpávací elektrárny?

Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Často mu potom nezbudou ani ty oči pro pláč.

29.11.2024 v 8:41 | Karma: 19,30 | Přečteno: 294x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat

8. ledna 2025

Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....

Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman

9. ledna 2025

Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

11. ledna 2025

Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

7. ledna 2025

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi...

„Nebyl jediný důkaz.“ Exmístostarosta odmítá trest za postřelení soka v lásce

14. ledna 2025  13:50

Ústecký krajský soud znovu poslal bývalého místostarostu Lovosic Miroslava Závadu (dříve ODS) za...

Drsnou šikanu na škole v Blovicích policie odložila. Trestný čin se nestal

14. ledna 2025  13:48

Policie odložila případ šikany na Základní škole v Blovicích na Plzeňsku. Tři spolužáci tam dva...

„Nesnesou konkurenci.“ Lavrov obvinil USA z útoku na zbývající plynovod do Evropy

14. ledna 2025  13:40

Rusko je připraveno jednat a očekává, že USA iniciují schůzku. Počká si na stanovisko zvoleného...

Zemřel parlamentní stenograf Novák. Zapisoval už za Zápotockého, je v knize rekordů

14. ledna 2025  13:31

Ve věku 97 let zemřel v pátek 10. ledna stenograf Jiří Novák. Pro Parlament pracoval 65 let, a to...

10 nejčastějších důvodů, proč dítě zvrací a jak to zastavit
10 nejčastějších důvodů, proč dítě zvrací a jak to zastavit

Pokud vaše dítě zvrací, může se jednat o jednorázovou nevolnost, ale i příznak nějaké choroby či poruchy. Zvracení u dětí může vyvolat rotavirová...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 24,31
  • Průměrná čtenost 1485x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com