Zapomenuté jaderné průšvihy - smrtící zvědavost zlodějů kovů
Cesta pokroku je lemována nehodami, leckdy smrtelnými. To platí i o jaderné energetice. Zatímco v podstatě tři velké havárie, jako je nehoda na Three Mile Island, v Černobylu nebo poslední ve Fukušimě jsou ve všeobecné známosti, existují co do velikosti srovnatelné průšvihy, o nichž se dnes nemluví. A nejedná se jenom o bývalý Sovětský svaz o kterém jsem psal jako první, nebo Německo, nebo posledně Japonská Tokaimura. Dnes o tom, že vyřazené radioaktivní zářiče patří do správných rukou, ne do odpadu.
Mexiko
V dnešním článku budou popsané incidenty, které mají společného jmenovatele - laxní nakládání s vyřazenými radioaktivními zářiči v bývalém rozvojovém světě, dneska se tomu říká Globální Jih. Půjde o Jižní Ameriku, Mexiko a Brazílii. Oproti nehodám, o kterých jsem psal v minulých dílech jsou tyhle mnohem smrtelnější, i když nemají takový plošný dosah.
Desetiletý chlapec s v roce 1962 donesl domů vyřazený zářič do nemocničního přístroje pro rentgenografii. Stalo se to v Mexico city a nikdy se nepřišlo na to, kde ten zářič ten kluk vlastně našel. V té době se o radioaktivitě moc nevědělo, tak chlapcova matka nic zlého netuše dala tu podivnou věc do kuchyňské skříňky. To bylo 1.4.1962. Do konce měsíce zářič plný kobaltu 60 ozářil kuchyň dávkou 200 GBq. Zemřela na to chlapcova matka, sestra i babička, chlapec sám. Jediný, kdo z rodiny přežil, byl otec. Kolik bylo dalších zasažených zdroje neuvádí.
Když už jsme v tom Mexiku, další průšvih byl v roce 1983 ve městě Ciudad Juárez. Tam byl v soukromé nemocnici ukončen provoz dosti podloudně získaného přístroje na ozařování a jeho demontáž tomu odpovídala. Jeho aktivní hlava obsahovala 6 000 pelet kobaltu 60 každá po 2,6 GBq. Vicente Sotelo Alardín poškodil hlavici a radioaktivní pelety se rozsypala po korbě jeho auta, které vezlo zbytek hardware z přístroje do šrotu. Takže to kontaminovalo jak náklaďák, tak šrot na šrotišti. To se stalo 6. prosince, až 16. ledna se rozezněl poplach v Národní laboratoři v Los Alamos. Do objektu vjel náklaďák, který vezl železné výztuže do betonu. Rozjelo se tedy pátrání po původu železa a tak došli až ke zdroji. Tento incident se naštěstí zakončil jenom likvidací 6 000 tun výztuh a taky toho auta, které Alardínovi zdechlo kousek od jeho domu. Ani zde zdroje nezmiňují další zasažené.
Brazílie
A teď se posuneme ještě dále na jih, do Brazílie, do města Goiânia a do roku 1987. V tomto městě zloději kovů ukradli z opuštěné nemocnice také vysoce radioaktivní zářič používaný pro léčbu ozařováním. 13. září Roberto dos Santos Alvese Wagnera Mota Pereiru, zloději kovu, začali v klidu domova s demontáží svého lupu. Kapsle byla v kontejneru, chráněná vrstvami oceli a olova, které mělo svoji cenu. Nakonec otevřeli i samotnou kapsli, o granulích chloridu ceznatého se domnívali, že jde o střelný prach, ale nepovedlo se jim ho zapálit. Protože se jim udělalo pěkně špatně, rychle se lupu zbavili a odvezli ho na šrotiště. Je s podivem, že to oba přežili, i když za cenu amputací ruky nebo prstů.
To šrotiště byl jiný příběh. Devair Alves Ferreira, majitel sběrny kovů si všiml podivné namodralé záře, která vycházela z kapsle. Pod dojmem, že jde o něco mystické, nadpřirozeného, si kapsli vzal k sobě domů, chlorid ceznatý z ní vydoloval a chlubil se s ním rodině a přátelům. I on přežil, až do roku 1994, kdy umřel na cirhózu. Na ozáření zemřela jeho žena a dva pracovníci a také jeho šestiletá neteř Leide. Jeho bratr Ivo si totiž vzal chlorid ceznatý k sobě domů a tam ho rozhodil po podlaze. Namodralá záře fascinovala jeho dceru, která si jím ozdobila tělo.
Až 29. září se přišlo na to, že za vším je radioaktivita. Ve městě vypukla radiofobie. Ozářeno bylo přes 250 lidí, musela se odklidit svrchní vrstva půdy na šrotišti a v okolí, zbourat domy. Dodnes zůstávají ve městě no-go zóny, kam chodí jenom ozáření chtiví turisté.
Perličky ze světa
Třeba v Gruzínském městě Lia v roce 2001 našli tři dřevorubci dvě jádra termoelektrických radioizotopových zdrojů ze sovětské éry. Zaujalo je, že kolem neznámých předmětů byl rozpuštěn sníh a nepřišli na nic lepšího, než to používat jako ohřívače v tuhé zimě. Takové malé topení do spacáku. Výsledek - radiační popáleniny a dva a půl roku trvající agónie. Nebo v roce 2000 v Thajsku, ve městě Samut Prakan nechali radioaktivní zářič naprosto neoznačený v autě na nehlídaném parkovišti. Odtud to bylo ukradeno a opět prodáno ve sběrně kovů. Výsledek - tři mrtví a sedm vážně popálených.
Kdo si chce počíst o dalších - poměrně obšírný seznam je zde.
Zdroje: GBq, Kobalt 60, Mexico City 1962, Ciudad Juárez 1983, Goiânia 1987
p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }a:link { color: #000080; so-language: zxx; text-decoration: underline }
Martin Tuma
Zapomenuté jaderné průšvihy - smrtící radioterapie
Asi nenajdeme závažnější nukleární incident, který by byl způsobený neúmyslnou chybou softwaru. O život přišlo 6 lidí
Martin Tuma
Habemus censorem principalem - máme hlavního cenzora
Máme nového hlavního cenzora, jenom se mu tak nesmí říkat, prý to je koordinátor strategické komunikace vlády
Martin Tuma
Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete
Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry
Martin Tuma
Matematický mozkolam s váhami
Nepravidelný občasník zaměření na občerstvení mozkových závitů v matematice. Neváhejte to zkusit, třeba v sobě objevíte netušený talent.
Martin Tuma
Zapomenuté jaderné průšvihy - bezstarostná Tokaimura
V tomto miniseriálu se nehodlám věnovat notoricky známým katastrofám, jako byla havárie v Černobylu nebo Fukušimě. Dnes se posuneme z Německa na opačnou část Zeměkoule.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Horká debata jako už dlouho ne. Čeští europoslanci reagují na Orbánovo vystoupení
Někteří čeští europoslanci po středečním projevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Evropském...
Praha má první centrum duševního zdraví pro těhotné. Pomůže i po porodu
Praha ve středu otevřela Centrum perinatální duševní péče (CPDP), které se zaměřuje na duševní...
Bezdomovci si z boxů pro kola udělali nocležnu, zloději tam skladovali lup
Speciální boxy na kola za běžných okolností slouží v blízkosti škol, parkovacích domů a přestupních...
Pavel si v Brně vyzkoušel virtuální brýle, na veletrhu si plácnul i s robopsem
Do Brna ve středu na Mezinárodní strojírenský veletrh dorazil po mnohaleté pauze český prezident...
Pronájem bytu 3+1 vč. všech poplatku , 70m2 se zahrádkou Nová role
Luční, Nová Role, okres Karlovy Vary
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 117
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1521x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Objednat můžete na martin.tuma@smartblue.net
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír