Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vypadají černé díry a proč jsou to nejjasnější objekty vesmíru

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

Drahý Time,

ve článku  z minulého týdne, který byl o životě a umírání hvězd, Tě velmi zaujaly černé díry. Objekty kde se prostor a čas natolik zakřiví, že z něj nevyletí ani světlo. Tak se na to pojďme podívat, jako obvykle je skutečnost mnohem fantastičtější než naše představy.

Není díra jako díra

V podstatě je to jednoduché. Když máš dost síly na to, abys jsi určitou hmotu stlačil tak, že její rozměr bude menší než Schwarzschildův poloměr, tak vyrobíš černou díru.  Schwarzschildův se mu říká  podle fyzika, který jej odvodil už v roce 1916. Ve vesmíru se o to obvykle postará gravitace dostatečně hmotného tělesa, zde na Zemi by to mohl udělat i dostatečně silný urychlovač. Nebo velký lis. Kdybys chtěl vyrobit černou díru, nebo jinak řečeno singularitu,  třeba z naší planety, musel by si ji slisovat na velikost pouhých 9 mm. U Slunce to jsou 3 kilometry. Při spuštění LHC se lidé obávali, že vytvoří miniaturní černou díru, která postupně spolkne Zemi. Teoreticky je možné, že by při různých vysokoenergetických srážkách něco takového vzniklo, ale bylo by to tak malé, že by se to vypařilo dříve než by to dokázalo cokoliv slupnout.

Ano, čteš to dobře, vypařilo se. Černé díry se totiž vypařují. Přišel na to jeden z největších současných fyziků, Stephen Hawking a daný proces dostal po něm jméno jako Hawkingovo záření. Jako obvykle musíme zavítat do hájemství kvantové fyziky. Vakuum není ve skutečnosti prázdné, mohou v něm vznikat páry částic a antičástic, které se vzápětí anihilují a zase zaniknou. Ale poblíž černé díry tomu může být jinak. Jedna z částic páru může získat dostatečnou energii, aby odletěla do vesmíru, zatímco druhá se poslušně nechá pohltit singularitou. Pokud tomu dáš dost času, vypaří se každá černá díra, čím bude menší, tím rychleji se bude vypařovat. Konkrétně u 9mm velké singularity ze Země by to trvalo 10 na 66 let.

Po vesmíru se potuluje celá řada různých černých děr. Dost se spekuluje o tzv. primordiálních černých dírách, které měly vzniknout po velkém třesku, ale zatím se nám nepovedlo žádnou takovou najít. Potom jsou to černé díry hvězdné velikosti, tedy takové, která za svého zářícího života byly hvězdnými obry nebo veleobry. Ty potom tráví věčnost jako singularity. Jestli jsme si stěží dokázali představit velikosti hvězdných obrů o hmotnosti více jak pěti Sluncí, těžko si představíme gargantuovské objekty o hmotnosti jednotek, ale i stovek miliónů Sluncí, které sedí v centrech galaxií.

Sagittaruis A*

Naše Galaxie samozřejmě není výjimkou. Uprostřed ní, z našeho pohledu v souhvězdí Střelce (latinsky Sagittarius) se uhnízdil bumbrlík o hmotnosti přibližně 3,7 miliónů Sluncí. Schwarzschildův poloměr Sag A* je okolo 13 miliónů kilometrů. A pořád se krmí. Kolem černé díry se vytvořil akreční disk prachu a plynu, který rotuje kolem singularity a postupně do ní padá. Gravitační pole černé díry způsobuje, že plyn se třením zahřívá a začíná potom zářit. A kde je tření, tam je elektrostatika ataky magnetismus. Gigantická síla černé díry se projevuje i gigantickým magnetickým polem v jejím okolí. A díky tomu celý objekt, díra i s okolním akrečním diskem září i v rentgenovém spektru (synchrotronní záření a inverzní Comptonův jev). Sag A* na nás takto pomrkává každých 17 až 22 minut.

Ale to není všechno. Magnetické pole vytváří ve směru osy dvě magnetické trubice, vytvořené ze zkroucených siločar. Do těchto trubic potom magnetické pole nažene část hmoty, kterou tak zachrání před pádem do singularity. A nejen to, díky tomu, že černé díře magnetické pole odebere trošku z jejího rotačního momentu (Blanfordův-Znajekův mechanizmus), tak tyto částice urychlí blízko k rychlosti světla a vytváří tak dva charakteristické jety částic nad a pod rovinku ekliptiky naší Galaxie a to na stovky světelných let daleko. A nemusím zmiňovat, že tyto výtrysky opět velice silně září. Takže v důsledku gigantické gravitační pole objektu, který je zhroucen sám do sebe a pohltí všechno včetně světla, tak toto pole z něj dělá nejzářivější objekt ve vesmíru. Ale jenom do té doby, dokud má otesánek co papat.

Černá díra

Tady máš obrázek toho, jak bys mohl černou díru vidět, kdybys měl kosmickou loď a přiletěl k ní nablízko. Všimni si, že tu funguje obecná relativita, když vidíš díky zakřivení časoporostoru nad a pod singularitou akreční disk, který je z Tvého pohledu za ní.

Hvězdné černé díry - Cyg X1

Jako první jsme objevili právě černou díru v souhvězdí Labutě, proto je to Cyg X1. Původně jsme jej v roce 1964 lokalizovali jako silný rentgenový zdroj, proto to označení X1. Ale až v roce 1971 byl tento zdroj určen jako černá díra o hmotnosti asi osmi Sluncí. Objekt se nachází asi šest tisíc světelných let daleko od nás a je součástí binárního systému, kdy druhou složkou je modrý obr. Právě z něj čerpá singularita hmotu do svého akrečního disku a jsou pozorovány  charakteristické jety na obou pólech, jako je tu u galaktické černé díry, tady je pěkná vizualizace od ESA:

Hvězdná černá díra a její souputník, modrý obr

Hvězdných černých děr je v naší Galaxii spousta, jenom v okolí centrální oblasti, kde je dost hmoty pro jejich výživu se podle odhadů má vyskytovat 10 až 20 tisíc těchto objektů. Vědci též pozorovali hvězdy třídy S1, které v podstatě s centrální černou dírou tvoří hvězdokupu a z jejich oběžných drah odvodili, že Gargantua v centru jenom mírně rotuje. Ale existují i singularity, které naopak rotují velmi svižně a podle posledních výzkumů jich má býti většina. Většinou je to díky tomu, že se hvězda, ze které vznikly, před svou gravitační smrtí točila jako čamrda a mohla se dokonce i výrazně zploštit nebo ji mohla odstředivá síla rozervat. Ale gravitace stejně zvítězila a výsledkem je rotujícím černá díra, které  se říká Kerrova. Její fyzika je ještě extrémnější než u Schwarchildových děr, ale o tom možná někdy příště, v samostatném článku, pokud budeš mít zájem. 

Autor: Martin Tuma | pátek 18.8.2023 12:09 | karma článku: 19,00 | přečteno: 434x
  • Další články autora

Martin Tuma

Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku

Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku

6.1.2025 v 10:49 | Karma: 12,70 | Přečteno: 288x | Diskuse | Věda

Martin Tuma

Kupovat F-35 byla chyba

Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.

20.12.2024 v 11:21 | Karma: 30,07 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Ekonomika

Martin Tuma

Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů

Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.

16.12.2024 v 9:43 | Karma: 25,82 | Přečteno: 587x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Tuma

Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?

Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Dnes o vodíku poslední záchrany.

9.12.2024 v 11:41 | Karma: 18,58 | Přečteno: 259x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Tuma

Zachrání energetiku přečerpávací elektrárny?

Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Často mu potom nezbudou ani ty oči pro pláč.

29.11.2024 v 8:41 | Karma: 19,30 | Přečteno: 294x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka

24. ledna 2025  17:30,  aktualizováno  20:59

V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse

Jiří Lábus je vynikající herec, ale rovněž vášnivý čtenář a mistr v načítání...
vydáno 26. ledna 2025

Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...

Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze

26. ledna 2025

Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...

A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi

26. ledna 2025

Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...

Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek

26. ledna 2025

Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...

Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.

Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 24,31
  • Průměrná čtenost 1485x
Jsem vědecko technický revolucionář a kvantový mechanizátor.

Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com