Jak funguje informační paradox a proč černé díry nemají vlasy
Drahý Time,
v minulém článku jsme nakousli, jak se z galaktických černých děr stávají ty nejjasnější objekty ve vesmíru - kvazary. Je to z anglického quasi stellar, jako hvězda. Jsou to vesmírní otesánci, kteří zhltnou vše, co se k nim neopatrně přiblíží, včetně informací.
Jak vypadá černá díra
Jako díra v časoprostoru, kus temna. Obvykle, pokud má ale co žrát ji obklopuje prstenec prachu a plynu, který se velmi rozzáří gravitační energií, jak je strháván do chřtánu nenasytné příšery. Ale to není jediná možnost, jak najít černou díru. I když je třeba uprostřed mezi galaktické pustiny, můžeme ji najít. A to hned dvěma způsoby. Jednak může zářit Hawkingovým zářením, více viz můj předchozí článek, ale to se týká jenom hypotetických primordiálních černých děr, jinde je to mimo schopnosti našich měřících přístrojů. Anebo ji uvidíme nepřímo, díky gravitačnímu čočkování. Je to podobné, jako na níže uvedeném obrázku, ale tam je to s galaxií.
Najednou místo jedné vzdálené galaxie nebo jiného objektu, který je z našeho pohledu za galaxií uvidíme třeba hned čtyři různé obrazy toho samého objektu. Sama singularita je ale příliš malá, takže tam se to projeví zjasněním objektu, asi tak jako když si lupou propaluješ papír zaostřeným světlem ze sluníčka.
I když to vypadá složitě, ve skutečnosti se dá jakákoliv černá díra popsat třemi základními hodnotami - hmotností, elektrickým nábojem a momentem hybnosti. Nezáleží na tom, co černá díra snědla, všechno co do ní spadne se projeví jenom jako možná změna těchto tří hodnot. Proto se říká, že černá díra nemá vlasy. Tedy že neuchovává žádné podrobnější informace o tom, co zbaštila. Je to podobné, jako bys měl dvojčata, kterým předepíšeš hodně rozdílnou dietu, ale dodržíš, že každý den budou konzumovat stejně velkou hmotnost jídla. Jedno se bude cpát keto dietou a druhé baštit pouze sladké. Po měsíci logicky bude vypadat každé jinak, ale pro černé díry to neplatí. Kdyby jsi našel mezi nimi ekvivalent dvojčat a jednu nakrmil třeba menší hvězdou a druhou cpal mezihvězdným plynem o stejné hmotnosti, na konci budou vypadat obě dvě díry stejně. jsou plešaté.
Informační paradox
Ve fyzice platí, že dokážeš ze stávajícího stavu odvodit, jak to vypadlo v minulosti. Anebo předpovědět, jak to bude vypadat v budoucnosti. Když Tě ráno probudí budík a ty jsi pod peřinou v posteli, dokážeš si odvodit, že jsi do ní musel včera večer zalézt. A pokud se rozhodneš ještě spát, dokážeš si představit, že přijdeš pozdě do školy a bude průšvih.
Tohle u černých děr neplatí. Ať do ní spadne co spadne, změní se pouze hmotnost, elektrický náboj, moment hybnosti. Nezáleží ani na tom, jak vypadal objekt předtím, než se z něj stala černá díra. Právě tomu se říká informační paradox. Mnoho různých původních stavů nakonec skončí jako stejné černé díry, ochudí to vesmír o podstatnou informaci. Tento princip, že se dá otočit směr času a podívat se do minulosti je společný jako pro relativistickou, tak pro kvantovou fyziku. A fyzikové se to celé snaží řešit už od sedmdesátých let, kdy Stephen Hawking přišel se svoji hypotézou o vypařování černých děr. Zřejmě nejpopulárnější je ADs-CFT hypotéza, která tvrdí, že vypařování černé díry je kvantově korelované a tak nese informaci zevnitř singularity. Dokonce k tomu našli podporu v rámci teorie strun. Jiní třeba přišli s nápadem, že by uvnitř černé díry mohl vzniknout jiný vesmír a temná energie by potom byl důsledek požírání hmoty černou dírou. Jak se zdá, jenom velmi málo fyziků je ochotno se smířit s tím, že se informace nevratně ztrácí z našeho vesmíru. Ale byl bych nerad, kdyby z toho vznikla představa, že náš vesmír je deterministický, něco jako hodinový stroj, plný ozubených koleček, co tikají. Ne, je stochastický, náhodný, ale pořád platí, že černé díry na z vesmíru vykusují informace.
Nosí černé díry paruku?
Zajímavé to začíná být, když zatáhneme do hry temnou hmotu. Kanadský fyzik řeckého původu Stefanos Aretakis tvrdí, že pokud černá díra rotuje dost rychle a nachází se ve skalárním poli, měli bychom charakteristiku singularity rozšířit i o tzv. Aretakisův náboj. O co se jedná? Vědci předpověděli, že pokud splynou dvě černé díry, nebo singularita pohltí hvězdu, měli bychom naměřit gravitační vlny s drobnými vrcholy vln o jedné frekvenci. Právě když spolu splývají dvě galaktické černé díry je tak energeticky ohromný proces, že to otřese doslova celým vesmír a rozvlní to časoprostor tak, že to dokážeme detekovat i milióny světelných let daleko. Prozatím jsou naše přístroje, jako je LIGO, příliš málo citlivé, abychom tuto hypotézu dokázali potvrdit nebo vyvrátit. Pokud bychom podobné signatury v gravitačních vlnách našli, znamenalo by to, že sice černé díry nemají vlasy, ale alespoň na nějaký čas si nasadí paruku. A také by nám to mohlo pomoci při detekci temné hmoty, po které tak usilovně pátráme už dlouhé roky.
Martin Tuma
Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku
Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku
Martin Tuma
Kupovat F-35 byla chyba
Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.
Martin Tuma
Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů
Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.
Martin Tuma
Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Dnes o vodíku poslední záchrany.
Martin Tuma
Zachrání energetiku přečerpávací elektrárny?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Často mu potom nezbudou ani ty oči pro pláč.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Po návratu ze Zanzibaru zemřela na malárii. Nakažených Čechů přibývá
Premium Cestovní kanceláře, které lákají turisty na křišťálově čisté moře, bělostné pláže a africkou...
ANO odmítá závěr komise, že v postupu proti vrahovi na fakultě nebyly chyby
Poslanci začali jednat o závěrečné zprávě parlamentní vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické...
Film Vlny nominaci na Oscara nemá, francouzský muzikál zdrtil konkurenci
Drama Vlny režiséra Jiřího Mádla se nedostalo do finální pětice v mezinárodní kategorii Oscarů....
Severokorejci kvůli špatné komunikaci pozabíjeli Rusy. Pak se dali na útěk
Rusové pátrají po třech severokorejských vojácích, kteří zabili pět příslušníků ruských ozbrojených...
Výdejní box vznikl uprostřed schodů. Ohyzdná věc, paskvil, kritizují lidé
Pozdvižení, údiv i nepochopení vyvolal nejen u mnoha Brňanů nový výdejní box Zásilkovny v centru...
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...
- Počet článků 124
- Celková karma 24,31
- Průměrná čtenost 1485x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír