F-35 jsou drahé, nespolehlivé a pro nás nevhodné
Někdo chytrý řekl, že generálové se chystají na minulou válku. Přijde mi to velice trefné, tím, jak jsou posedlí koupí F-35. Kdybychom ho měli dneska, nebo ho dneska měla Ukrajina, bylo by to super a gamechanger. Ale v roce 2030 a později už to bude úplně jiné. To ukazuje i dnešní úspěšný útok Ukrajiny na ruskou flotilu na Krymu. Válčit budou drony.
Podívejme se na to, na co potřebujeme bojová letadla. Typické úkoly, je vybojování vzdušné nadvlády. S tím nebude mít F-35 v Evropě problém, Rusové nebudou mít nic, co by proti nim mohli ve vzduchu postavit. Ale problém bude na zemi. Systémy jako S-400 doplněné o radary na milimetrovém s submilimetrovém pásmu eliminují stealth výhodu F-35. Rusové to prozatím nemají, nedokáží vyrobit výkonovou elektroniku v patřičném pásmu, Čína to zvládla už v roce 2019. Ale v roce 2030? Tehdy poslat letadla na zničení ruské PVO by byla sebevražda, klasicky se o to postarají Tomahawky a další střely. Až bude PVO v rozvratu, bude stačit i F-16 na další mise, jako je bombardování strategických cílů a případně CAS. Takže doporučuji místo F-35 nakoupit BGM-109 a F-16, koupíme jich mnohem více a ještě ušetříme.
V případě obrany našeho vzdušného prostoru platí to samé, ve vzduchu se jim pilotovaný letoun nemůže postavit. Ale co třeba rakety, balistické nebo s plochou drahou letu? Nebo nadzvukové? S těmi F-35 nijak nepomůže, na to potřebujeme Patrioty. Zase za stejné peníze jich nakoupíme mnohem více a ještě ušetříme.
A potom tu máme moderní boj proti pozemním cílům. Tady vidím největší posun. Ukrajinci jednoznačně ukázali, že ničit pozemní cíle se dá jenom drony i bez letadel. Proto říkám, že mi na F-35 vadí, že je jenom jednomužné. Představuji si, že budeme potřebovat něco jako létající velitelskou platformu pro řízení rojů dronů v prostředí velmi silného radioelektronického boje. Pokud budou obě strany používat různé rušení, už na základě fyziky je pro nás lepší ovládat bezpilotníky ze vzduchu. Komplexita podobného boje ale jednoho pilota úplně zahltí, podle mne budou potřeba minimálně dva, aby to dokázali zvládnout. A letadlo může být mimo dosah nepřátelské PVO a řídit podobné stroje jako je Hydra
Potom tu máme různé argumenty typu musíme to mít, protože to kupují všichni. No moje maminka říkala, jestli když všichni budou skákat z okna, budu taky? Nebo že ho mají Izraelci: Ani, ti ho mají už dneska, ale k nám to dorazí když dobře za 7 až 10 let.
Navíc budeme muset předělat letiště a přilehlá zařízení za těžké miliardy. A k tomu astronomické náklady na letovou hodinu a přitom díky spolehlivosti F-35 dokáží využít jenom 55% letového času. (Zdroj zde)
Za mne se F-35 prostě nepovedl a je to takový průšvih, že se teď všichni musí tvářit, že je to úspěch, nebo aspoň jednou bude. F-16 nebo Rafale v kombinaci s drony, silnou PVO, raketami dalekého dosahu mi dávají mnohem lepší smysl, než drahá F-35. Nehledě na to, že když příští vláda zkrouhne rozpočet na armádu, budou F-35 jenom tiše tlít v hangárech. Jiné letadla můžeme mít když ne dnes, tak velmi brzo a když mám hluboko do kapsy, nekupuji si Porše, ale Dácii.
P.S.: Autor vystudoval Univerzitu obrany - obor radioelektronický boj, informační válka, ale je už dlouhé roky v civilu
Martin Tuma
Zapomenuté jaderné průšvihy - roztavení na úsvitu jaderného věku
Co má společného nedávno zesnulý bývalý americký prezident Jimmy Carter a roztavení jádra reaktoru v Chalk River? Dozvíte se v článku
Martin Tuma
Kupovat F-35 byla chyba
Kupovat F-35 byla chyba a to neříkám jako absolvent Vysoké školy života, ale jako absolvent Univerzity obrany s červeným diplomem. Tak zanechme dojmologie a mrkněme se na tvrdá data.
Martin Tuma
Když zelené třeštění potká realitu - nad dopisy čtenářů
Cyklus o tom, jak zelenému třeštění při kontaktu s realitou zbudou jenom oči pro pláč už skončil, ale stojí za to se pobavit na dopisy čtenářů.
Martin Tuma
Je zelený vodík budoucností energetiky nebo jenom šidítko na dotace?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Dnes o vodíku poslední záchrany.
Martin Tuma
Zachrání energetiku přečerpávací elektrárny?
Pokračování úvah nad tím, že zelené nadšení nemá rádo reálná čísla. Často mu potom nezbudou ani ty oči pro pláč.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse
Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...
Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze
Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...
A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi
Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...
Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek
Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 124
- Celková karma 24,31
- Průměrná čtenost 1485x
Už vyšla kniha: "Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír". Je to kniha odpovědí na otázky z moderní fyziky, kosmologie, ale také třeba o tom, jak fungují atomové elektrárny, výlet do historie, jak vznikala moderní fyzika a kdo byli její zakladatalé. Věnujeme se i současné kosmonautice, potřebám kolonizace vesmíru a jsou tam i pikaktní detaily, jak kosmonauti chodí na záchod, zdaleka nejčtenější část knihy. Tedy hned po kapitole, jak Jára Cimrman přispěl ke vzniku kvantové mechaniky.
Kniha je určená jak pro děti, ale i z části pro jejich rodiče, pro každého, kdo se laicky zajímá o fyziku a potřebuje zjednodušení složitých odpovědí. Předmluvu ke knize mi napsal Ondřej Neff, na faktickou správnost dohlížel profesor Jiří Chýla z Ústavu fyziky Akademie Věd.
Stručně řečeno, Tim se ptal, abyste se už nemuseli ptát Vy :)
Objednat můžete na: martin.tuma.mtm@gmail.com
Seznam rubrik
- Kvantové kočkování
- Si vis pacem, para bellum
- Technologie
- Osobní
- Nezařazené
- 100x proč a jak funguje vesmír