Zisk českého zemědělství

Minulý týden Český statistický úřad zveřejnil svůj odhad podnikatelského důchodu v zemědělství za rok 2018. Dle těchto údajů došlo k poklesu důchodu v českém zemědělství na 16,5 miliardy korun tj. o 20 %, proti roku 2017.

Kategorie podnikatelského důchodu není však zcela přesná z hlediska zobrazení výsledků, např. je zde patrný rozdíl vyplývající ze systému sledování údajů v daňové evidenci podniků fyzických osob. Ten spočívá v tom, že hospodařící fyzická osoba nevykazuje svoji mzdu v nákladech, ale zahrnuje ji do důchodu ze zemědělské činnosti (zisku). To samozřejmě vykresluje obraz zemědělství v pozitivnějším světle, než je realita. Když tedy následně porovnáváme onen podnikatelský důchod v zemědělství se ziskem například v bankovním sektoru, tak jde o neporovnatelné kategorie. Z tohoto důvodu Zemědělský svaz ČR provádí své vlastní šetření zisku dle metodiky podvojného účetnictví na základě údajů, které zemědělci uvedou ve svých daňových přiznání.

Letos se šetření Zemědělského svazu ČR zúčastnilo 410 podniků a je tedy ze statistického hlediska reprezentativní (reprezentuje téměř 700 tisíc hektarů, což je 20 % užívané půdy v ČR). Reálný zisk v zemědělství dosáhl v roce 2018 výše 10 mld. Kč což je meziroční pokles o 17 % (v r. 2017 to bylo 12 mld. Kč). Toto číslo tak potvrdilo obdobný trend resp. pokles jako šetření ČSÚ, ale celková výše je právě díky odlišné metodice úplně jiná.

Graf 1 - Podnikatelský důchod (dle EUROSTATu) a výsledek hospodaření v zemědělství (metodika účetnictví ČR) mají rostoucí trend

 

Průměrný zisk v přepočtu na hektar byl 2 800 Kč/ha, což je výsledek mírně vyšší oproti dlouhodobému průměru mezi roky 2004 až 2017 (cca 2 600 Kč/ha). Regionálně se ale ukázaly velké výkyvy. Nejlepšího výsledku dosáhla Vysočina, která jako jediná v republice vloni překonala 4 000 Kč/ha, a tak dosáhla svého jednoho z nejlepších výsledků v historii. Vhledem k tomu, že Vysočina patří ke krajům s největší koncentrací dojených krav, je zřejmé, že se zde pozitivně projevila zvýšená cena mléka a také dopad sucha nebyl tak veliký jako v jiných regionech. Na druhém místě pak skončil kraj Pardubický s výsledkem 3945 Kč / ha z. p. Naopak nejhoršího výsledku dosáhly kraje Ústecký a Liberecký kde je výše zisku pouze 116 Kč/ha. Následoval je kraj Olomoucký s 686 Kč/ha. Zde se nepochybně výrazně projevil dopad dvouletého sucha, včetně vysokého nárůstu ceny krmiv, které především zemědělci na Liberecku museli draze nakupovat. Vedle těchto aspektů se ve všech regionech projevilo velké meziroční navýšení nákladů - cena půdy i pachtu, krmiv a prakticky všech materiálových nákladů a především pak mezd, které v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství vzrostly v roce 2018 oproti roku 2017 o 6,7 %. 

Jasně se tak projevila nízká nezaměstnanost a konkurence na trhu práce. Zemědělcům scházejí kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci. Přibližně 80 % zemědělských podniků shání nové zaměstnance. Zisk celého českého zemědělství v roce 2018 tak dosáhl zhruba stejné výše jako některé banky.

Autor: Martin Pýcha | pátek 15.3.2019 16:34 | karma článku: 8,14 | přečteno: 477x