Výzva k evropským politikům: „Dělejte svou práci“

Politické orgány EU se stále nemohou dohodnout na budoucím nastavení Společné zemědělské politiky. Poslední jednání zkrachovalo minulý týden. Ze zemědělců se tak stávají rukojmí politiků, kteří si neuvědomují jaké to má dopady.

Dlouho avizovaná jednání a sliby, že plánovaný trialog o budoucí Společné zemědělské politice, který proběhl minulý týden dá zemědělcům jasná pravidla pro budoucí období se ukázala, jako už mnohokrát v minulosti, že jsou to jen plané sliby. Jednání trialogu skončilo opět nedohodou. Současná liknavost evropských orgánů, především Evropského parlamentu a Evropské komise, hrozí tím, že se příjem pravidel, vč. Národních strategických plánů dostane do časového tlaku a že nebude vůbec žádný prostor tyto věci řádně projednat na národní úrovni. A tak nám už došla trpělivost.  Zemědělský svaz ČR a spolu s Agrární komorou ČR a Slovenskou poĺnohospodárskou a potravinárskou komorou svolal tiskovou konferenci abychom dali jasně najevo naši nespokojenost.  Považujeme to především za selhání evropských politiků, kteří nechápou realitu současného evropského zemědělství a jeho úlohu při udržení rovnováhy mezi produkcí potravin a ochranou životního prostředí. Po více jak 3 letech jednání stále neznáme výsledek a evropští politici se chovají, jako by se nic nedělo. Evropský parlament dokonce přichází se stále novými požadavky a eurokomisař Wojciechowski ani místopředseda EK Timmermans neusilují o kompromis, ale vytváří v jednání se svými požadavky další tj. třetí stranu. Dokonce mi připadá, jako by chtěli, aby jednání zkrachovala a muselo se začít znovu od začátku, jak mimochodem před nějakým časem místopředseda Timmermans vyhrožoval, když se mu zdály postoje Evropské rady málo ekologicky ambiciózní. To je ale nepřijatelné.

Zkrátka ze zemědělců se dnes stávají rukojmí. Jen velmi obtížně mohou plánovat budoucí rozvoj a investice svých hospodářství, když netuší, co bude. V zemědělství nejde dělat změny z roku na rok, je obor založený na biologických principech a zemědělci musí mít dostatečný čas se na změny připravit. Zatím ale stále čekají.

Dovolím si malé přirovnání, i když trochu přitažené za vlasy. V Evropském parlamentu je dnes 705 poslanců. Kdyby těchto 705 evropských poslanců byly českými zemědělci, tak by mohli namísto doposud marného jednání za 3 roky vypěstovat 846 tis. tun obilí, nebo vyprodukovat 112,5 mil. litrů mléka. Ne nechci, aby europoslanci šli pracovat do zemědělství, ani nechci zpochybňovat význam demokratických politických orgánů a jsem si vědom toho, že tito poslanci nejednají pouze o zemědělství ale o mnoha i jiných záležitostech. Chci jenom ukázat, že každý máme svou roli. Hlavním úkolem zemědělce je vyprodukovat kvalitní, zdravé potraviny. Hlavním úkolem politiků je zajistit právní rámec, aby mj. i zemědělci mohli svoji práci dělat. Zatímco zemědělci musí každý den pečovat o svá zvířata a svá pole a nemohou svou práci odložit o den, o týden o měsíc, politici to tak běžně dělají. Ale dnes už to dále odkládat nejde. Nyní musí zodpovědně sehrát svou roli.

Ve stejném nezávidění hodném postavení jako zemědělci jsou i jednotlivé členské státy. Ty čekají na schválení reformy SZP, aby mohli dokončit zpracování Národních strategických plánů (NSP). Přitom Evropská komise chce, aby tyto plány byly hotové a do 1. září odeslané Evropské komisi k neformálním konzultacím. Protože potřebuje mít čas tyto plány prostudovat a podrobit kritice, aby je mohly členské státy případně upravit a stihly to vše do konce roku. Protože finální plány mají být oficiálně podány Komisi ke schválení do 1.1.2021. Naše Mze tak původně plánovalo, že by náš NSP předložilo ke schválení vládě na konci června. Tyto termíny už teď není možné splnit, protože je důležité, aby tyto plány byly prodiskutovány se zemědělci a jejich organizacemi.

Zemědělci chápou, že dohodnout novou zemědělskou politiku je složité, a proto souhlasili s dvouletým přechodným obdobím, ale výsledek je stále v nedohlednu. Neschopnost evropských politiků udělat svoji práci včas je neakceptovatelná, nezodpovědná. Ukazuje to neúctu k práci zemědělců a neuvědomění si, že zemědělství není politika. Když europoslanec nepřijde jeden den do práce, tak se nic neděje. To si zemědělec nemůže dovolit. Proto vyzýváme evropské politiky k zodpovědnosti. Už je dávno po dvanácté hodině! Přestaňte politikařit a dělejte svou práci, aby mohli i zemědělci dobře dělat tu svou.

Video z naší tiskové konference najdete zde:  https://www.zscr.cz/clanek/instituce-eu-selhaly-6114

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pýcha | pátek 4.6.2021 17:00 | karma článku: 11,99 | přečteno: 252x