Ukončete žně, rušíte noční klid!

Předpověď na další den: Od rána má pršet a místy hrozí i přívalové deště a krupobití. Tak tato předpověď v období sklizně je pro zemědělce noční můrou. Proto můžeme v současnosti vidět kombajny i za tmy, jak sklízejí úrodu.

Moderní technika to umožňuje a současné proměnlivé počasí k tomu zemědělce často přímo nutí. Přesto se však často zemědělci setkávají s otázkou: ,,To si to nemůžete nechat na ráno?“

Jeden kamarád se mě dnes ptal na to samé: ,,Proč  zemědělci otravují v noci? To si to nemohou nechat na ráno?“

Zemědělci v době sklizně nemají na vybranou. Musí využít každé vhodné chvíle, kdy mohou vyjet na pole a pustit se do sklizně. Mají totiž jen několik málo týdnů, kdy mohou úspěšně završit svou celoroční práci. Nemohou si říci, teď se to nehodí, půjdeme sklízet příští týden. Nemuseli by nakonec sklidit vůbec nic. Největší komplikací, se kterou se zemědělci musí vypořádat, je samozřejmě počasí. Deště mají neblahý dopad na kvalitu úrody a krupobití může úrodu zničit celou. Jsou i roky, kdy zemědělcům zůstane na poli část úrody, kterou nestihnou sklidit resp., kterou už sklízet nemá smysl, protože vytrvalé deště plodiny poškodily natolik, že už je sklízet nemělo vůbec smysl. Tím nechci říci, že se toto bude opakovat i v letošním roce a naopak věřím, že to zemědělci v pořádku zvládnou.

V loňském a letošním roce úrodu ale nesklízí pouze zemědělci, ale také hraboši. Je neuvěřitelné, jak přemnožení hraboši dokáží, během několika dní, „sklidit“, přesněji řečeno sežrat, celé pole. S tím se například perou v těchto dnech někteří zemědělci ve středních a severozápadních Čechách.

Když se vrátím k otázce mého kamaráda. Pevná pracovní doba pro zemědělce v této době prostě neexistuje. Vše se musí přizpůsobit agrotechnickým termínům a počasí. Proto se v této době stává, že kombajn musí vyjet na pole ve večerních hodinách, aby stihl sklidit úrodu, než to za něj udělá přívalový déšť nebo nenasytný hraboš. I zdánlivý odsun práce z večera a noci na ráno, je složitý. Ráno může padnout rosa a zemědělce musí čekat několik hodin, než obilí vyschne. A i kdyby ne, uvědomte si logistiku těchto strojů. Když to pole neposekáte, druhý den se tam musíte vrátit. To znamená s kombajnem přejet tam a zpět, což není vůbec jednouché a stát nám svým přístupem komplikuje. Teď narážím na omezení pohybu zemědělských strojů na silnicích první třídy. Podle zákona by měl zemědělec úředně žádat o povolení každé jednotlivé cesty.

Aby toho nebylo málo, často se dnes zemědělci setkávají s tím, že je kombajnér stíhán za přestupek. Proč? Protože jeho práce porušuje noční klid. Jakkoliv se to může zdát absurdní. V letních obdobích je řada venkovních hudebních akcí, které jsou slyšet na kilometry daleko a mají výjimku. Zemědělec může reálně jen těžko požádat o takovouto výjimku, protože neví měsíce dopředu, kdy a kde bude sklízet.

Milí lidé, prosím Vás o schovívavost v tomto pro zemědělce nejkrásnějším a nejnáročnějším období v roce. Onii se opravdu snaží sklidit úrodu, aby z jejich práce vzešly co nekvalitnější suroviny pro výrobu potravin.  Nechtějí Vás rušit a zbůhdarma obtěžovat. Promiňte jim to. Vzpomeňte si na svoje babičky a prababičky, které měly vlastní políčka a musely je obstarávat v okamžik, jak určila příroda. Příroda = Zemědělství.

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pýcha | úterý 4.8.2020 15:44 | karma článku: 33,15 | přečteno: 1976x