Uprchlíci EU změní. Lépe, než myslíte.

Příliv uprchlíků pokračuje nezvladatelným tempem. Je mezi nimi možná i většina těch, kteří nárok na mezinárodní ochranu nemají a měli by býti vráceni do zemích původu, zejména na Balkán, ale těch několik zemí to nezvládá.

Je zřejmé, že takto to dál nejde a EU se musí změnit. Zdaleka ne jen přijetím kvót. Budeme muset upravit některé politiky EU, některé státy budou muset upravit své sociální systémy. Výsledek těchto změn může Evropu razantně posílit. 

Začněme těmi sociálními systémy. Bohužel většina jich je založená na filozofii "postarat se". S přílivem uprchlíků se vyjasňuje, že tato filozofie je v principu špatná. Filozofií správnou by mělo být "zvedat vzhůru". Sociální systémy jednotlivých zemí by měly být založeny na motivaci lidí k práci, či alespoň ke snaze ji získat v co nejkratším čase. Měl by platit princip "kdo nepracuje, studuje", čímž je myšleno zvyšování kvalifikace za účelem zaměstnatelnosti jako podmínka státní podpory. 

V Česku to snad povede k opuštění představy o veřejně prospěšných pracích, ty by měly být nadále určeny pouze pro notorické nezaměstnané k navození základních pracovních návyků a především za mzdu obvyklou, nikoliv směnnou za dávku.

Co je dobré pro uprchlíka, je dobré i pro našince. Lidská motivace je stále stejná. Sociální státy v Evropě měly nezdravou tendenci poskytovat blahobyt bez protihodnoty, ale příliv uprchlíků správně poukáže na neefektivnost takového přístupu. Evropa vyjde konkurenceschopnější.

Obdobnou změnou a určitě ne k horšímu bude muset projít imigrační politika. EU bude muset dojít k elementární shodě na společných principech, ačkoliv konkrétní politika zůstane na národní úrovni. Cílem této politiky bude zajistit legální přístup k práci a vzdělání lidem ze zemí mimo EU. Legální varianta by měla zlikvidovat ilegální migrační proud a pomocí časově ohraničených legálních pobytů přenášet znalosti a dovednosti do zemí původu, napomoci jejich ekonomickému rozvoji a opět snížit motivace k ilegální migraci.

Stěžejní to bude zejména pro Balkán, odkud pochází až třetina migrantů, kteří sice nemají nárok na azyl, ale svým náporem blokují uprchlické kapacity a podílí se tak na současném chaosu. Protože Balkán by měl být v budoucnu plnohodnotnou součástí EU, je náš zájem na rozvoji této oblasti prioritní. Vzhledem ke kulturní blízkosti a historickým vazbám může v procesu integrace těchto zemí hrát ČR a V4 významnou úlohu.

A v neposlední řadě bude EU donucena formulovat společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Nejenom v ostraze hranic, ale i v přístupu k blízkému okolí, na který máme jako největší ekonomika na světě významný hospodářský vliv. Je třeba tento vliv využít, napomáhat předcházení a řešení konfliktů a růstu životní úrovně v těchto zemích. To nejen, že je prevence proti migraci, ale cesta k růstu našeho vlastního blahobytu.

Uprchlická vlna tak nakonec bude prospěšná v tom, že nás donutí vyřešit si domácí úkoly, jež nám nepřipadaly dosud tak důležité. Co je smutné, současná česká vláda stále zamrzla někde u kvót, aniž by se podílela na řešení těch důležitých domácích úkolů.

Rozumím strachu, kteří mnozí občané z uprchlické vlny mají, ale odmítám běhat bezradně hystericky dokolečka a hlásat šokující zvěsti o konci naší civilizace. Nic takového nehrozí. Stojíme před výzvou, které se musíme postavit a vyjdeme z ní posíleni.

--------------------------------------------------------

Sledujte mne! www.facebook.com/martinprochazka007

Autor: Martin Procházka | neděle 20.9.2015 20:07 | karma článku: 17,28 | přečteno: 1354x