Nekrolog za Zonky

Nebývá u mě zvykem, abych se veřejně vyjadřoval ke konkrétnímu podnikatelskému projektu, dnes ale udělám výjimku. Dnes totiž fakticky umřel nejvýraznější český fintech projekt, kterým Zonky bezesporu byl.

Zonky byl naprosto jedinečný svým pojetím přímého investování do konkrétních příběhů. Každému investorovi umožnil vybudovat si vlastní portfolio nejen na základě matematiky, ale i emocí. Že emoce do investování nepatří, jsou klišé a kecy, které si mezi sebou mohou vyprávět portfolio manažeři fondů spravujících cizí peníze.

Pokud ale spravujete peníze vlastní, doslova si emoce užíváte. Díváte se na půjčku chlapíka, který chce dovážet a opravovat veterány. To nemůže zvládnout, říkáte si, ale těch 200 mu půjčíte a přemýšlíte, zda se Vám ta participace objeví nebo neobjeví v problémových. Tahle přímá správa vlastních peněz je to kouzelné, co odlišovalo Zonky od tržní šedi nezáživných finančních produktů, kde si stačilo spočítat výnos-poplatky-rizikové náklady, pokud byly.

Dokonce i když příběhová složka byla časem upozaděna, ten pocit, že jste si vybudovali vlastní a jedinečné portfolio, které Vám každý den přináší výnosy, které můžete třeba obratem investovat do dalších příležitostí, Vám nikdy žádný fond nenahradí.

Celosvětový trend vede k individuálnímu investování, přímé nákupy akcií, dluhopisů a dalších investičních instrumentů jsou dostupné čím dál širší veřejnosti. Do svých investic nepromítáte jen tu nezbytnou matematiku, ale i své emoce, své hodnoty.

Zonky měl šanci stát se důležitou součástí tohoto nového světa, nicméně potenciál zůstal nevyužit. Zahraniční expanze projektu byla zastavena ještě dříve, než vůbec začala.

Dnes ráno dostali investoři mail o ukončení možnosti investovat manuálně do příběhů a namísto toho je jim nabízen produkt Zonky rentiér, kam zkrátka vložíte peníze a získáte předdefinovaný výnos (mnohem nižší než u původních Zonky) za docela tučný téměř tříprocentní poplatek. Něco takového je vlastně jen další šedivý a nudný investiční fond, který s původní filozofií Zonky nemá již nic společného a upřímně mne nenapadá žádný rozumný důvod, proč mít něco takového ve svém investičním portfoliu.

Své vlastní portfolio jsem si na Zonky stavěl 5 let, stabilní výnos 4,9-5,1% a především mne to bavilo, najednou je konec.

Chápu motivace vlastníků, což je skupina PPF. Spojování Monety s Air Bank a Zonky není nic jednoduchého, ne všichni akcionáři jsou nadšeni ze samotného spojení, finanční výkazy je potřeba náležitě načančat, zvednout výnosy, osekat náklady, běžný šedivý korporát bez emocí vykonávaný lidmi, kteří potřebují odreportovat čísla a mít splněno, co svým nadřízeným slíbili.

Jenomže když do toho nedáte srdce, tak nedokážete nikdy nic velkého. Platí o životě, práci i byznysu. Kde je ta touha po inovacích, touha vytvořit něco jedinečného, úspěšného, co překročí hranice země? Zdá se, že minimálně ve finanční části PPF tyto hodnoty vymřely.

Zonky je mrtev, zbylo po něm prázdné místo, které nejspíš časem zaplní projekt obdobný, který už ale nebude mít českou stopu. Díky Zonky za těch krásných pět let plných příběhů, je mi to líto.

Autor: Martin Procházka | úterý 31.8.2021 17:54 | karma článku: 43,31 | přečteno: 11231x