Jemňoulince

Také vám chodí takové ty zaručené E-maily, které jsou velmi důležité, a musíte je prý šířit dál? Nejčastěji píší o rozkrádání republiky, vládě chamtivé vlády, ví zcela přesně, kdo může za krizi, co černoprdelníci rozkradli a koho upálili, nejvíc je statí o Kalouskovi. Místo argumentů se vyskytují fráze jako pustošení země, vše rozkradeno, tunel tisíciletí, tanec miliard, poteče krev…

Každý jeden takový jednoduchý výrok by musel být vyvrácen sítí nepřímých poukazů a srovnání, pokud by vůbec lidé, co tyto zprávy čtou, o něco takového stály. Zprávy se snaží navodit atmosféru odhalení rozsáhlého spiknutí, realita i řešení jsou jasná a jednoduchá, je často cítit nenávist, pracuje se s dojmy.

Co je příčinou obliby naivních až lživých zpráv? Co s tím, když tomu podléhám a mám poctivou snahu to zjistit?

Příčinou je malá vychovanost a zvědavost. Zatímco zvědavost je přirozená vlastnost, která sama o sobě nemá pozitivní či negativní konotaci, s vychovaností je to naopak. Osobnost a svědomí si vychováváme celý život. Je to velmi jemňoulinké předivo. Co dovede jednoho člověka do kriminálu, že tam rozkopává vězňům obličeje a co jiného, že si, pro to co si myslí, nechá obličej rozkopávat? Cesta dolů často vede přes zjednodušení. Jasnou cestu nabízel třeba Hitler - za všechno můžou židi. Odolat takovému volání, které těží z mé poctivé snahy pracovat pro společnost, pomáhat druhým, odvolává se na poctivé naštvání z korupce, nepoctivosti a letargie není snadné. Nemylme se, se vzděláním to nemá mnoho společného. K odpovědi je nutno zapojit celou osobnost, celé svědomí. Jak bylo svědomí vychováváno doposud, má vliv na budoucí rozhodnutí. Každá drobná nepoctivost vůči sobě a druhým opakováním zastírá pohled na skutečnost. Je to tak jemňoulinké a také těžko vyjádřitelné. 

Vychovaný názor je často paradoxní, jde proti proudu a silně připouští možnost omylnosti. Příkladem může být závěr Miltona Friedmana o válce a krizi. Zatímco válka přesvědčila lidi, že silná vláda je účinná, krize přesvědčila veřejnost, že kapitalismus je špatný. Oba závěry jsou mylné, Krize je způsobena chybou vlády, poslední válku rozpoutala silná vláda. No a teď jdi, člověče po kořenu pravdy.

Ve skutečnosti to lze i bez mozku hodného Nobelovy ceny. Jen je nutno jemňoulince rozlišovat jakoukoliv skutečnost. Jakmile zastávám příliš jednoznačnou a jasnou pravdu, měla by se rozsvítit varovná kontrolka. Ano, skutečnosti posuzujeme na základě dojmů, k dojmům však přicházíme selekcí nepřímých důkazů a zkušeností.

Jak by mohlo takové rozlišování fungovat na nějakém reálném příkladu? Slyším odsouzení náboženství či církve. V historii nejen nejvyšší církevní představitelé nebetyčně kradli, vraždily a mnohem více hrůz činili. To nelze popřít. Na odsouzení to však nestačí. Někdo použil logiku, Češi kradou – Češi jsou zloději. Takto nelze celé etnikum odsoudit, přestože po revoluci opravdu (a to nelze popřít) v Německých obchodech Češi kradli. Ani krádež protokolárního pera nejvyšším představitelem země nelze považovat za důkaz, že Češi kradou. Stejně tak je zodpovědností každého preláta v minulosti i současnosti, zda posunul laťku kulturnosti a morálky nahoru, či své moci zneužil. Každá země, etnikum, spolek jsou tvořeny lidmi, ti jsou odpradávna takoví i onací. Posuzovat přínos jakékoliv společnosti lze objektivně, jen pokud připustíme silné i slabé stránky.  Jednostranný a příliš jasný názor je zde vlastně vyjádřením nenávisti k nějaké skupině. 

Přeji nám, umět rozlišovat jemňoulince.

Autor: Martin Pražák | pátek 10.8.2012 9:22 | karma článku: 8,84 | přečteno: 705x

Další články autora

Martin Pražák

Rozhovor s Kardinálem Dukou

Jeho Eminence kardinál, arcibiskup pražský, Primas český, Metropolita český, Dominik Duka v rozhovoru.

16.8.2018 v 11:30 | Karma: 8,86 | Přečteno: 728x | Diskuse | Ostatní

Martin Pražák

Prezidentova tibetská vlajka

Miluju prezidenta. Líbí se mi, jak se vypořádal s vyvěšovači tibetské vlajky ve Frenštátě pod Radhoštěm.

5.11.2016 v 6:16 | Karma: 27,81 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Politika

Martin Pražák

Smrt vinohradu

Chtěl bych požádat o radu, váš názor. Soused mi ze zlomyslnosti postříkal mladý vinohrad, který nyní umírá. Potrestat ho?

17.9.2015 v 7:21 | Karma: 22,39 | Přečteno: 905x | Diskuse | Ostatní

Martin Pražák

Hysterie kolem policejních vzorků DNA

Interní technické řešení pro minimalisaci falešných stop, týkající se jen vybraných policistů, dostalo hysterický rozměr. Dlužno dodat díky neznalosti a falešným projekcím.

18.12.2014 v 7:37 | Karma: 8,09 | Přečteno: 272x | Diskuse | Ostatní

Martin Pražák

Porušení mezinárodního práva na Krymu

Jeden z nejdůležitějších argumentů v komentářích dosud nezazněl. Problematické není připojení Krymu k Ruské federaci, ale zvolený postup. V rešerši blogů iDnes na téma Krym autor článku nalézá drtivou převahu osobních hodnocení nad objektivním pohledem.

18.7.2014 v 7:18 | Karma: 10,46 | Přečteno: 578x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Nesnesitelná fotka. Mrtvý pasažér z boeingu vykolejil i otrlého reportéra

16. července 2025

Seriál Kde je úcta k obětem? K pozůstalým? Snímky mrtvých cestujících ze sestřeleného letu MH17 vyvolaly...

A modré přilby jen přihlížely... Fotka ze Srebrenice dodnes straší Nizozemsko

9. července 2025

Seriál Nizozemští vojáci sedí na střeše obrněného vozidla, vedle sebe modré přilby. Pod nimi stojí tisíce...

Drát, který odpojil polovinu Čech. ČEPS zveřejnil snímky poškozeného vedení

10. července 2025  14:06

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS zveřejnil ve čtvrtek poprvé i snímky poškozeného vedení V411....

Zemřel hrdina vítězného dokumentu z Varů, policie ho našla v rybníce u Prahy

13. července 2025  11:34,  aktualizováno  18:47

V rybníku v Ohrobci u Prahy našli svědci v neděli ráno mrtvého muže. Příčinu jeho smrti určí soudní...

Sucho na Orlíku. Hladina Vltavy je o deset metrů níž a odhalila starý jez, mlýn i bunkr

12. července 2025  6:02

Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě...

Zřejmě nešťastná náhoda. Policie už tuší, proč utonul poustevník z oceněného filmu

16. července 2025  10:58

Kriminální policie, která vyšetřuje utonutí poustevníka Františka Klišíka, pracuje s verzí, že do...

Vláda projednává novelu o rozpočtové odpovědnosti či pomoc po povodních

16. července 2025  5:30,  aktualizováno  10:54

Novelu Ústavy, která by uložila státu a samosprávám dbát na zdravé a udržitelné veřejné finance,...

Řidič mercedesu měl smůlu, náklaďák ho uvěznil mezi závorami. Vlak auto odhodil

16. července 2025  10:51

Hned několik smolných okamžiků předcházelo úterní nehodě, která se stala na železničním přejezdu v...

Metro na Floře se na 10 měsíců zavře. Vymění se eskalátory, přibudou výtahy

16. července 2025  10:25,  aktualizováno  10:36

Stanice linky metra Flora na lince A se kvůli rekonstrukci za 1,29 miliardy korun bez DPH od...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1035x
Jsem jen hloupý zahradník.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.