Daniel Hannan, muž za brexitem, přijíždí do Prahy

Kdo je Daniel Hannan, laureát výroční ceny Liberálního institutu 2018? Pojďte si jej poslechnout v úterý v 18:00 v Cevru.

Hannan se narodil do rodiny britské diplomatky v Peru. Ve dvaceti letech, když vláda Johna Majora, schválila Maastrichtskou smlouvu, začal na Oxfordu se svou dlouholetou kampaní za vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Na začátku 90. let neměla tato myšlenka příliš stoupenců. Po roce 2012, kdy Hannan rekrutoval Matthew Elliotta, aby zahájil přípravy budoucí kampaně za vystoupení, nabraly věci rychlý spád. 23. června 2016 pak Británie odhlasovala vystoupení z EU.

Financial Times píše, že Hannan je „mozek za brexitem“, Guardian Hannana v dlouhém článku popisuje jako „muže, který zařídil brexit“. Jedním z Hannanových vynálezů během jeho čtvrt století trvající kampaně bylo, že se rebelští poslanci a funkcionáři Konzervativní strany scházeli v londýnské galerii Tate Modern. Podle Hannanových slov tak nehrozilo, že by je omylem viděl nějaký novinář nebo nepřátelský činovník, protože do galerií nechodí.

Od roku 1999 je europoslancem za Konzervativní stranu Velké Británie. Muži a ženy v Bruselu tradičně byli tou nejvíce europtimistickou částí strany. Hannan kousek po kousku změnil světonázor europoslanecké delegace, strany i země. Za dobu svého působení napsal několik knih. Nová cesta do otroctví pojednává o stále větší regulaci v Evropské unii a varuje Ameriku, aby EU nenásledovala. Plán: Jak obnovit Británii za dvanáct měsíců představuje liberální reformy, které má učinit britská vláda. Proč hlasovat pro vystoupení a Co dál jsou dvě knihy, které se věnují referendu. Jedna představuje důvody, proč odejít, a druhá popisuje co teď s odchodem. Jeho poslední velkou knihou je Jak jsme vynalezli svobodu a proč je to důležité, která pojednává o tom, jak anglicky mluvící národy (kterým Hannan říká Anglosféra) vyvezli do světa hodnoty, které prosazuje Liberální institut – svobodu jednotlivce, volný trh, vládu práva a malý stát.

Celý svůj život publikuje komentáře v novinách, v on-line žurnálech, na blogu, na Twitteru a dalších kanálech. Do češtiny jsme jich několik přeložili. Za všechny vybírám čtyři:

V posledním z článků, který psal Hannan v době schvalování Lisabonské smlouvy, opakuje Hannan svoje léty ověřené pozorování: Žádná strana není euroskeptická, když je ve vládě. Tomuto jevu říká Hannanův první zákon politiky. Možná by to chtělo, aby Hannan sepsal celý zákoník.

Jako europoslanec se Hannan proslavil skvělými projevy, opět vybírám:

V roce 2015 byl jako hlavní řečník na Evropské konferenci Studentů za svobodu v Berlíně, kde přednesl následující projev:

Daniel Hannan je velký intelektuál, rozený gentleman, milovník Shakespeara, skvělý debatér a optimista. V roce 2017 založil Iniciativu pro volný obchod, britský think-tank podporující světovou liberalizaci mezinárodního obchodu. Skvělým počinem tohoto think-tanku je navržená smlouva o volném obchodu mezi Británií a USA, na které se podílel s Cato Institutem a devíti dalšími britskými a americkými think-tanky.

Británie zatím ještě nevystoupila, takže Hannan kandiduje letos už popáté do Evropského parlamentu. Jsme nesmírně poctěni, že v době předvolební kampaně navštíví Prahu a přednese letošní Výroční přednášku Liberálního institutu.

Já osobně se Hannana v Praze nemůžu dočkat. Nenechte si to ujít! Informace na webu Liberálního institutu» Událost na Facebooku »

 

Autor: Martin Pánek | pátek 10.5.2019 9:40 | karma článku: 7,43 | přečteno: 233x