Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co čekat od nové Evropské komise

Ursula von der Leyenová představila tento týden novou Evropskou komisi, která ještě musí být jako celek schválena Evropským parlamentem.

V minulosti se jednalo o formalitu, avšak samotná von der Leyenová byla potvrzena o pouhých devět hlasů. Uvidíme, zda i Komise jako celek bude muset o svoje schválení zabojovat. Pokud však schválena bude, má na dalších pět let vystaráno.

Zatímco v české Poslanecké sněmovně je zapotřebí 101 hlasů z 200 na vyjádření nedůvěry vládě, Evropský parlament na vyslovení nedůvěry Evropské komisi potřebuje dvě třetiny odevzdaných hlasů. Tedy 501 hlasů, pokud hlasuje všech 751 europoslanců.

Jednou schválená Evropská komise tak má v podstatě neomezený klid na práci, nemusí se obávat Evropského parlamentu, jiných institucí EU, ani voličů. Volby mohou ovlivnit jedině Evropskou radu (premiéři a prezidenti) nebo Radu EU (ministři), nikdy ne Komisi.

A co na nás tedy tato nová Komise chystá? Když se podíváme na projevy von der Leyenové, je odpověď jednoznačná: stále více integrace, stále více centralizace. Evropská harmonizace daní, evropská armáda, evropskými dotacemi vybudované firmy. „More Europe,“ jak se říká v Bruselu.

Složení nové Komise nás taktéž nenechá na pochybách. Sbor o 27 lidech má hned devět funkcionářů: jednu předsedkyni, tři výkonné místopředsedy a pět dalších místopředsedů, zřejmě nevýkonných. Jedním z těchto nevýkonných místopředsedů bude i Věra Jourová z politické divize Agrofertu, která bude dohlížet na evropské hodnoty a transparentnost.

Tři výkonní místopředsedové jsou Frans Timmermans, jenž je známý mj. tím, že chtěl Polsku odebrat hlasovací práva a jenž měl na starosti „lepší regulace“, jejichž výsledkem bylo třeba GDPR. Nově bude mít na starosti „evropský zelený úděl“, tedy zakazování igelitek, brček a automobilů. Margrethe Vestagerová bude pokračovat ve své spanilé jízdě proti americkým firmám coby výkonná místopředsedkyně pro „Evropu v digitálním věku“ a komisařka pro konkurenci. Valdis Dombrovskis bude výkonný místopředseda pro „ekonomiku, která pracuje pro lidi“ a komisařem pro finanční služby. Zlí jazykové by mohli tvrdit, že zrovna evropská ekonomika pracuje spíše proti lidem.

Oficiální tituly zbylých, nevýkonných, místopředsedů taktéž stojí za to. Místopředsedkyně pro demokracii a demografii, místopředseda pro interinstitucionální vztahy a předvídavost, místopředseda pro ochranu našeho evropského způsobu života, místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost a místopředseda pro silnější Evropu ve světě. Tituly jsem si nevymyslel, tak skutečně znějí. Člověk si říká, že už chybí pouze místopředseda Evropské komise pro švihlou chůzi. (Po dopsání článku bylo oznámeno, že místopředseda pro ochranu našeho evropského způsobu života zní rasisticky, a bude proto přejmenován.)

Jsme zvyklí, že v Evropské komisi najdou útočiště komunističtí kádři. José Manuel Barroso byl sám mladistvým maoistou a jeho dvě komise byly komunistů plné. Jean-Claude Juncker sice sám komunista nebyl, avšak předsedal komisi, kde byli komunisté na významných postech, jako např. vysoká představitelka pro zahraniční vztahy Federica Mogheriniová nebo komisař pro ekonomické a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Sám Juncker pak odhalil sochu Karla Marxe v Trieru, čímž hodnoty EU nezradil, ale prozradil.

Ursula von der Leyenová komunistka taktéž není, avšak v její komisi jsou minimálně čtyři komunisté. Svoji roli opakuje Maroš Šefčovič, vystudovaný v 80. letech na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Josep Borrell, budoucí vysoký představitel pro zahraniční vztahy EU, vstoupil v roce 1975 do Španělské socialistické dělnické strany, která se v té době ještě otevřeně hlásila k marxismu. Paolo Gentiloni bude komisařem pro ekonomiku, ten byl v 70. letech členem italské maoistické buňky Dělnické hnutí pro socialismus. Ylva Johanssonová bude komisařkou pro vnitřní záležitosti, ta byla v roce 1988 zvolena do švédského parlamentu za stranu s názvem Levicová strana – komunisté.

Josep Borrell byl navíc uznán vinným z insider tradingu a byl hlasitým zastáncem násilného potlačení separatistických tendencí v Katalánsku.

Ursula von der Leyenová je v Německu podle Spiegelu druhý nejméně oblíbený politik a jako ministryně obrany měla pod sebou armádu, jejíž většina letadel nemůže létat, žádná ponorka nemůže na moře a jejíž vojáci se zúčastnili cvičení NATO s košťaty místo zbraní. Tato nová předsedkyně Evropské komise chce vybudovat Evropskou armádu!

O problémech Věry Jourové a její mateřské strany asi není třeba se více rozepisovat. Bude ale vážně pokračovat ve stopách Franse Timmermanse a požadovat tresty pro maďarskou a polskou vládu, v rozporu se zahraniční politikou české vlády?

Phil Hogan z Irska se stane komisařem pro obchodní politiku. Znamená to, že budoucí dohoda o volném obchodu mezi EU a Velkou Británií bude v jeho gesci. Jak se nechal slyšet irský premiér Leo Varadkar, Irsko bude trvat na tom, že budoucí dohoda o volném obchodu bude v podstatě kopírovat nevýhodnou dohodu o vystoupení, kterou dojednala, avšak neprosadila, premiérka Theresa Mayová. To nevěstí nic dobrého pro vztahy EU-Británie, ani pro bezcelní import britského zboží do České republiky.

Nezbývá než věřit, že Evropská komise nakonec bude lepší, než to zatím vypadá. Avšak připravme se na další, stále více obtěžující regulace, tlak na jednotné daně, tlak na vstoupení do eurozóny, tlak na evropskou armádu, zkrátka tlak na čím dál větší eurocentralizaci.

Upravená verze článku vyšla 14. září 2019 v Mladé frontě Dnes pod názvem Snad Evropská komise nebude tak hrozná, jak vypadá

Autor: Martin Pánek | úterý 17.9.2019 8:03 | karma článku: 23,71 | přečteno: 588x
  • Další články autora

Martin Pánek

Když je legalizace horší než současný stav – předběžné dojmy z návrhu legalizace marihuany

Česká pirátská strana představila návrh legalizace marihuany. Vedle reformy copyrightu jde o jedno z hlavních témat strany od jejího vzniku v roce 2009.

16.9.2022 v 8:42 | Karma: 15,88 | Přečteno: 824x | Diskuse | Politika

Martin Pánek

Elon Musk nerozumí svobodě slova ani moderování obsahu na sociálních sítích

Nejbohatší člověk světa Elon Musk se rozhodl koupit sociální síť Twitter, údajně proto, že nerespektuje svobodu slova.

23.5.2022 v 13:24 | Karma: 10,30 | Přečteno: 546x | Diskuse | Politika

Martin Pánek

Dnes je den daňové svobody 2021

Dnes slavíme Den daňové svobody 2021.Daňová nesvoboda skončila letos 25. června, což je 48 procent roku. Liberální institut vypočítává tento den od roku 2000.

25.6.2021 v 7:12 | Karma: 10,33 | Přečteno: 324x | Diskuse | Politika

Martin Pánek

Nobelova cena za ekonomii 2020: Jak správně nastavit aukce a vydělat na tom balík

Nobelova cena za ekonomii připadla i v roce 2020 zaslouženě dalším dvěma géniům a velkým postavám ekonomické teorie.

13.10.2020 v 8:03 | Karma: 6,81 | Přečteno: 360x | Diskuse | Ekonomika

Martin Pánek

Senát nerušit, posílit

Tak jako se každý rok vracejí sněženky, každé senátní volby slyšíme stesky poražených, že bychom měli zrušit Senát.

12.10.2020 v 8:03 | Karma: 19,15 | Přečteno: 810x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2126x
Ředitel Liberálního institutu, dříve poradce v Evropském parlamentu.

http://libinst.cz

Seznam rubrik