Ovoce zdarma již od dob Marie Terezie
Je podzimní sklizeň ovoce podél cest.
Málokdo ví, že ovocné aleje podél cest začala sázet Marie Terezie proto, aby zabránila rabování. Tehdejší armády neměly zajištěné zásobování, tedy vojsko se nasytilo tím, co pobralo cestou. Jablka, ořechy, švestky – zdarma každému poutníkovi, byla alternativa.
Bohužel, tento zvyk, kdy po odstranění olova z benzínu a tedy návratu ke konzumní bezpečnosti takovéhoto ovoce se již moc nenosí. Jabloně, hrušně, švestky, ořešáky, moruše a špendlíky nahradily javory a jeřabiny.
Ještě před pár lety i u nás v Kolíně stály mohutné moruše, které jsou celé jedovaté, kromě sladkých plodů.
Bohužel.
Zkuste někdy zajet na venkovské cesty a vezměte si česáček na ovoce, kterým sáhnete dále do koruny k vybraným plodům.
Budete překvapeni kvalitou i chutí.
Stromy o které se nikdo nestará mají mnoho malých, neduživých plodů, ale vždy si najdou energii na pár opravdu exkluzivních exponátů.
Najdou si místní samosprávy obcí dobrý důvod nabídnout poutníkům zdarma tuto produkční plochu?
Ovocné stromy podél cest mají své kouzlo.
Martin Němec
Racionální důvody pro rychlé ukončení války na Ukrajině
Válka na Ukrajině představuje jeden z nejkomplexnějších konfliktů 21. století, jehož dopady přesahují regionální rámec a ovlivňují globální bezpečnostní architekturu.
Martin Němec
EU: Požehnáni Trumpem
S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se Evropská unie ocitá na křižovatce. Trumpovy politické kroky – od protekcionistických tarifů přes tlak na zvýšení obranných výdajů až po oslabování globálních klimatických dohod.
Martin Němec
EURO – Nezbytná nutnost, nebo jen ideologický symbol, soudruzi?
V posledních měsících se znovu rozvířila debata o přijetí eura v České republice, akcelerovaná projevem prezidenta, aniž by nutně tento krok přinesl převratné ekonomické výhody, které někteří politici včetně prezidenta slibují.
Martin Němec
Vrtěti severokorejským psem
Daniel McAdams z Institutu Rona Paula se nedávno zamyslel nad současným mediálním spinem okolo severokorejských vojáků v Rusku. Jeho myšlenky je možné rozvinout ještě dále, protože souvislosti se změnou západní hegemonie existují.
Martin Němec
Oportunismus ODS, neschopnost Pirátů a proradnost STAN
Piráti selhali ve svých ambicích digitalizovat státní aparát, ODS pod vedením Petra Fialy zase využívá jejich neúspěch k odvedení pozornosti od selhání celé vlády. Selhání, pokrytectví a zrada jsou symbolem této koalice.
| Další články autora |
Rezignace? Zveřejnit intimní video je zásah do soukromí. Rajchla se zastává i Rakušan
Nejen členové nové vládní koalice se zastávají poslance za SPD Jindřicha Rajchla při jeho sporu s...
Jak se nakupuje v nizozemské „matce“ českého Alberta. Ceny někdy překvapí
Řetězci Albert Heijn patří zhruba třetina nizozemského maloobchodního trhu s potravinami. V Česku...
Česko má po 13 letech světovou Miss Earth. Korunku získala Natálie Puškinová
Česko má další světovou královnu krásy. Mezinárodní soutěž Miss Earth 2025 vyhrála ve filipínské...
Rajchl obvinil aktivisty, že pronásledují jeho dceru. Chtějí zveřejnit intimní video
Poslanec za SPD a předseda strany PRO Jindřich Rajchl podal trestní oznámení na aktivisty pod...
Budou platit všichni, vzkazuje Rajchl a chystá žaloby. Zvažoval konec v politice
Poslanec SPD a předseda strany PRO Jindřich Rajchl prohlásil, že hodlá zažalovat platformu pro...
Konec radarů: vláda zruší zlatý důl. Přestane se měřit rychlost, zní kritika
Premium Vláda chce vzít obcím výdělek z radarů. Jaký bude důsledek? Rychlost se nebude měřit vůbec. Takový...
Hlavně nic neměnit. Češi si neřeknou o peníze ani povýšení, ukázala studie
V následujícím roce si o přidání má v plánu říct čtvrtina zaměstnanců v Česku. V celosvětovém...
Na železnici se vrátí skupinová sleva. Dráhy chtějí zastavit úprk lidí do aut
Premium Přesouvání cestujících z hromadné dopravy k osobním autům donutilo České dráhy k návratu...
Padesát dnů blokády končí. Mandátu v Kongresu se ujala čekající demokratka
Zhruba padesáti denní prodleva nastala mezi zvolením demokratky Adelity Grijalvaové a faktickým...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!



















