Psaní novinových článků zvyšuje riziko zfackování až desekrát!

I když je tu samozřejmě otázka, jestli opisování tiskových zpráv, vůbec lze označit, za psaní článků. 

Na tenhle text jsem náhodou narazil ve sloveštině, dost možná ho někde převyprávěl i nějaký našinec, ale to se mi hledat nechce. Pokud ano, klidně vsadím flašku prvotřídního ginu proti hrsti zcvrklých švestek, že vyznění bude stejné - CT způsobuje rakovinu! A dokonce u dětí!

Rakovinu samozřejmě způsobuje kde co, hipík Neil z Young Ones dokonce tvrdí, že rakovinu způsobuje i spánek a prý to ví každý. S Nielem se klidně hádat budu, s "týmom vedcov  z Univerzity v Newcastli" ne, jejich data budou nejspíš solidní. S interpretací to pravda až tak jednoduché nebude, protože, světě div se, vyšetření CT podstupují zhusta lidé nemocní a dostatečně velká kontrolní skupina lidí celoživotně zdravých, čas od času prosvěcovaná CT, se neshání tak snadno. 

Nicméně, interpretační pochybnosti stranou, CT pracuje s rentgenovými paprsky a to věru není úplně zdravá věc. Nějaké riziko v řádech zlomků promile tu, přes všechno pečlivé propočítávání povolených limitů, jistě bude. Jenže to platí pro každou lidskou činnost. Neexistuje jakákoliv lidská aktivita či pasivita, která by byla bez rizika. Můžu sedět doma a kazit si oči u počítače nebo můžu jít ven a kazit si játra v hospodě. Můžu jít běhat pro zdraví a podvrknout si přitom kotník, můžu se ládovat obilými klíčky a ona se v nich mrcha bude schovávat E-coli. 

Na cokoliv si vzpomenete, nebude bez rizika. Jenže závažnost rizik není dost dobře možné smyslupně posoudit bez srování s tím, co by nám hrozilo, kdybychom riziko odmítli. 

Na článku není špatně to co v něm je. Docela dobře může být i pravdivý. Jenže o tom, čemu se vyšetřením CT předchází, tam není ani slovo. Vážně není, znovu jsem se díval. Je tam jen větička:

Počítačová tomografia, známa pod skratkou CT, je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenových lúčov spracovaných počítačom zobrazuje vnútorné orgány.

CT zobrazuje vnůtoré orgány. Asi je zobrazuje jen tak, aby se doktor podíval, jestli náhodou nemáte hezčí ledvinu, než on. Ve skutečnosti pochopitelně CT zatěžuje orgaismus, pojištovna nebo pacient něco zacvaká, a ještě navíc se na něj někdy a někde stojí docela fronta, protože CT scan není toustovač, co lze koupit na kupon z Tesca se slevou a v žádné nemocnici jich tím pádem není dvacet. 

Ze všech tří důvodů asi na světě neexistuje země, kde by se vyšetřením na CT nějak extra hýřilo. Dělá se jen tehdy, když je  je k tomu důvod. Typicky exituje-li důvodné podezření na nádorové onemocnění, případně na vnitřní krvácení, zejména na krajně nebezpečné krvácení do mozku. Ve všech takových případech benefity z včasné a přesné diagnozy jsou absolutně nevyčíslitelné, ve srovnání s riziky, vyčíslovanými ve zlomcích promile. 

O tomto křiklavém nepoměru není v článku jediné slovo. Na začátku je děsivý výkřik: "Je z toho rakovina! Víc rakoviny!" , na konci tiché zašeptání: "...ale riziko je malé." Mezitím spousta někde opsané vaty. To nejpodstatnější chybí.

Když někdo napíše: "chlapec skočil ze druhého patra a riskoval tak vážné poranění s následkem smrti" ,  snadno nabudeme dojmu, že se v článku píše o nějakém nezodpovědém idiotovi. Nechá-li si ovšem autor pro sebe fakt, že v domě v ten okamžik hořelo, je on sám nezodpovědný idiot. A mezi námi děvčaty na pánském záchodu, jeho zaměstnavatel taky. 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Marx | čtvrtek 23.8.2012 10:55 | karma článku: 8,54 | přečteno: 801x
  • Další články autora

Martin Marx

Mezi kupkami sena

24.1.2018 v 18:06 | Karma: 8,65

Martin Marx

K palbě připraven!

27.12.2017 v 9:31 | Karma: 13,47

Martin Marx

Proč jsem pirátoskeptik

25.10.2017 v 10:31 | Karma: 30,89