Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Občanská společnost v Hayekově utopii

Demarchie, Hayekova utopie pro nexistujícího občana, která je postavena na prolínání stranické parlamentní demokracie s občanskou společností.

F.A.Hayek, ekonom a filosof rakouské školy, ve své knize „Právo, zákonodárství a svoboda“ precizně rozpracoval a prohloubil teorii spontánních řádů a dospěl ke kritice demokracie, zároveň navrhl její významnou přeměnu v ideální systém, jenž nazval demarchií. Na demarchii je zajímavá skutečnost, že je postavena na rovnoměrném fungování tradiční stranické parlamentní politiky s tzv. politikou nepolitickou, tedy na občanské společnosti. Dalo by se dokonce říci, že podíl občanské společnosti má v Hayekově modelu fungování správy věcí veřejných roli dominantní.

 

Pojem občanská společnost má v naší zemi poněkud pejorativní nádech, který jednak vyplývá z myšlenkového odkazu Václava Havla a jeho současných souputníků, no a také ze zjednodušeného vidění světa postaveném na věčném souboji údajného dobra s údajným zlem, jež ve svém extrému vede až k fantaskním teoriím globálního světového komplotu, který je údajně řízen ďáblem Havlem. Václav Havel ve svých vizích fungování „občanské společnosti“ několikrát psal o tzv. antipolitické politice, která nevycházela ze stranickém principu, jeho pojetím antipolitické politiky prolíná často kladený důraz na lidskou spolupráci a na občanskou komunitu. Vývoj onoho pojmu má v naší zemi docela dlouhé kořeny, apolitickou, nepolitickou, či antipolitickou politikou se zabývali jak K.H.Borovský, tak T.G.Masaryk, v dnešní době třeba V.Bělohradský. Vzhledem k daným historickým podmínkám, ve kterých žili, ho však zpracovali různě. Je možná škoda, že si Václav Havel nepřečetl také něco o Hayekově demarchii a neobohatil svou představu ideálu i o zajímavé myšlenky velikána klasického liberalismu, vstup občanské společnosti do legislativního procesu a tedy k podílu na správě věcí veřejných mohl postavit na mnohem pevnějších základech.

 

Popsat Hayekovu demarchii v celé své komplexnosti je dílo, jež přesahuje možnosti tohoto článku. Pokusím se vystihnout jen nejdůležitější aspekty. Hayek nepovažuje dosavadní systém dolní a horní komory parlamentu za optimální, neboť je postaven de facto na stranickém principu a tudíž pouze reprezentuje zájmy voličů, zákonodárný sbor tak tvoří zákony, které si přeje k dosažení svých cílů. Mezi dolní a horní komorou parlamentu tak vlastně není rozdíl. Hayek by ponechal dolní komoru parlamentu jako vládnoucí sbor, legislativní činnost by však svěřil do rukou zákonodárného sboru, cituji: „Naproti tomu, vlastní zákonodárný sbor by neměl být veden zájmy, nýbrž míněním, tj názory na to, jaký druh jednání je správný či nesprávný - nikoliv ve smyslu nástroje k dosažení konkrétních cílů, nýbrž jako permanentní pravidlo a bez ohledu na jeho účinek na ty které jednotlivce či skupiny.“

 

Zjednodušeně to znamená, že by například nemohl být vytvořen právní paskvil typu norimberských zákonů pro speciální skupinu obyvatelstva, čímž mám na mysli současnou podobu zákona o registrovaném partnerství, ale právní norma, která by byla univerzální pro všechny plnoleté občany bez výjimky.

 

Zákonodárný sbor by nebyl ovládán zásadou stranickosti, neboť kandidáti na senátory by pocházeli z občanské společnosti, jednalo by se o intelektuální elity vzešlé z klubů vrstevníků, což je jakási obdoba občanského fóra tak, jak jsme ho u nás měli po revoluci. Debatní kluby vrstevníků by se mohly tvořit po ukončení školy, v klubech by se setkávali příslušníci všech společenských tříd, zachovaly by se v nich kontakty mezi těmi, kteří spolu chodili do školy, nebo byli na vojně a podobně. Jak jsem již napsal, kluby by sloužily jako občanská fóra, ve kterých by mohli vyjádřit nesouhlas ti, kteří ještě nejsou zastoupeni v zákonodárném procesu. Jednou ročně by si mezi sebou zvolili senátory, kteří by vykonávali během patnácti let funkci zákonodárců, a o jejichž profesionální kariéru by by bylo po skončení patnácti let postaráno. Výsledkem by bylo zákonodárné shromáždění mužů a žen ve věku zhruba čtyřiceti pěti až šedesáti let, z nichž by se každým rokem měnila jedna patnáctina.

 

Ideál Hayekovy demarchie je velmi pozoruhodná vize, nejzajímavější je na ní podle mne myšlenka, že by tento senát z občanské společnosti měl právotvornou pravomoc, jinými slovy, že by nestranické elity z občanské společnosti měly legislativní pravomoc. Přesto si myslím, že jeho snění o dokonalém systému správy věcí veřejných se řadí jen k jednomu z mnoha filosofických pokusů o popis světa, jenž by mohl být, kdyby nebyl takový, jaký je. Jak jsem již podotkl v úvodu, jeho fikce stejně jako fikce Platonova ideálu vlády filosofů vychází z kritiky demokracie, i když každý z obou filosofů ji kritizuje z jiného úhlu. Jak Hayekův, tak Platonův virtuální svět však naráží na reálného občana, jenž není vysněným kabinetním ideálem, a zároveň na relevantní fakt, že by k jeho realizaci musela proběhnout skutečná revoluce v lidské mysli srovnatelná s revolučním vývojem mysli nového člověka komunistického typu. Demarchie i vláda filosofů tak podle mne navždy zůstanou jen vynikající virtuální konstrukcí intelektu a stejně jako marxistický ideál komunismu pouhou hrou se slovy, intelektuálním cvičením bez užitku v reálném světě skutečných lidí.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Mařák | pondělí 15.8.2016 0:00 | karma článku: 11,49 | přečteno: 394x
  • Další články autora

Martin Mařák

Jindřich Rajchl, Godot, který opět nepřišel

Demonstraci nikdo nezakázal, dlouhodobě se o ní všude vědělo, mainstream ji celou vysílal on-line zadarmo a straníky z PRO to nic nestálo, ani si nemuseli zaplatit služby ruských kolaborantů z Raptor tv.

16.9.2023 v 16:50 | Karma: 25,37 | Přečteno: 790x | Diskuse| Politika

Martin Mařák

Slet chcimírů v Praze

No a tak v Praze budou nadávat na údajně totalitní režim a já nevím co ještě, přičemž se pak rozejdou v klidu domů a nevypadnou všichni z okna najednou jako v jejich milovaném Rusku u tatíčka Putina milosrdného a tak Oi!

15.9.2023 v 0:00 | Karma: 18,55 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Politika

Martin Mařák

Od pánviček v kuchyni mezi globalisty

Nahrát doma celkem kvalitní nahrávku může v dnešní době takřka každý. Je neuvěřitelné, jaký skok udělala technika na tomto poli za posledních třicet let a jak se celá věc stala finančně dostupná.

13.9.2023 v 19:30 | Karma: 4,33 | Přečteno: 227x | Diskuse| Kultura

Martin Mařák

Bibloidi a "pohané"

Jsem pohan a můj vztah k bibloidům se postupně vyvíjel. Od neutrálního postoje a dokonce i jistého obdivu k některým z jejich frakcí se nakonec přesunul k poznání o jejich všeobecné škodlivosti a vyslovené nedůvěře.

12.9.2023 v 0:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 415x | Diskuse| Kultura

Martin Mařák

Jourová z ANO, vítězství národních zájmů v Bruselu

Nejtvrdší kritika však kupodivu nepřišla ze směru KSČM, ODS, Pirátů, KDU-ČSL, nebo Top 09, ale docela překvapivě od Tomia Okamury z SPD, jenž docela vážně míní, že hnutí ANO nepodporuje české národní zájmy.

15.9.2019 v 17:34 | Karma: 10,76 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Bitvu o zlato sleduje plný Staromák. Fanoušci kolabují, policie řeší konflikty

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  22:07

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  21:07

Čtyři lidé v neděli odpoledne utrpěli zranění po útoku nožem v metru ve městě Lyon ve...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

  • Počet článků 145
  • Celková karma 19,69
  • Průměrná čtenost 1416x
Mám rád knihy, kytary, hudbu, vikigskou, keltskou a slovanskou mytologii, stromy, byliny a hory. Ve volném čase se hudbě i věnuji coby Umwurf.

Můj oficiální YouTube kanál:

https://www.youtube.com/@umwurf

Seznam rubrik