Už aby byl čínský prezident pryč, stydím se ….

Je dobré orientovat se na Čínu? Je to velká a bohatá země s komunistickou vládou a specifickou mentalitou. Asi mám málo informací, ale nepamatuji si, že by spolupráce s Čínou jakékoliv zemi na světě prospěla. Třeba budeme první.

Právě probíhá třetí den návštěvy čínského prezidenta a megalomanského doprovodu v Praze. Upřímně řečeno, už aby byl pryč, je mi stydno. Asi jsem špatný ročník, ale dodnes si pamatuji, jak jako dítě školou povinné jsem na pražském nádraží musel vítat severokorejského prezidenta Kim Ir Sena, který se bál létat a jemu podobné. Vlaječka, transparenty a vzdávání pocty významnému komunistickému představiteli.

V neděli jsem projížděl okolo hotelu Hilton a najednou, jako by se čas zastavil. Číňané v ulicích s vlajkami a na mostě děti v červeném s bubínky. Otřesen jsem dojel domů a pustil televizi, ze které na mne shlížel usměvavý Miloš v červeném svetru, a do uší se mi opřelo 21 ran z děla na oslavu dalšího komunistického prezidenta. Šel jsem se podívat na kalendář a musel jsem se ubezpečit, že se nevrátil čas o 27 let zpět.

Kde to vlastně nyní žiju. V Evropě? Nejsem žádný velký příznivec administrativy EU, ale i malému děcku musí být jasné, že bez německého a evropského hospodářského prostoru bychom byli někde jinde. Stačí si trochu zavzpomínat a zjistíme, že bez Spojených států a tlaku tehdejšího prezidenta RR bychom možná ještě teď byli v područí rudé vlády. Zapomeneme na staré přátele a budeme mít nové? Mám pocit, že naši představitelé nás otáčí zpět, směrem k východu, informujíc nás o neuvěřitelných výhodách spolupráce s Čínou. Nezachrání to ani veledůležitá informace, že premiér Bohuslav je v Hollywoodu a jedná o tom, že by se v Praze mohl natočit nějaký filmový trhák.

Jak tedy prospěje naší zemi tento obrat směrem ke komunistickým přátelům. To ale asi neznáme Číňany a jejich patriotismus. Pro ně je dobrá taková dohoda, která je výhodná pouze pro ně a oslabí jejich partnera. V praxi to znamená, že čínské aerolinie budou vozit čínské turisty s čínskými průvodci do čínských hotelů a čínských restaurací za podmínky že si zde fiktivně nakoupí čínské zboží a zažádají po návratu domů o české DPH. To zboží ale zůstane zde a bude sloužit tuzemským Číňanům. A pokud zde bude investice, věřte tomu, že přijdou noví Číňané a nová pracovní místa obsadí. Oni toto umí lépe, než kdokoliv jiný a tento vzorec používají universálně. Stát tedy neuvidí ani kousek daní a občan se alespoň nají rýže i po desáté večer v restauraci.  

Nabízí se tedy otázka, kolik čínských Juanů stojí naše hodnoty. Obávám se, že je obětujeme zdarma a radost nám tedy může udělat jen pocit podpory a spolupráce s komunismem.  Stydím se.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Malý | středa 30.3.2016 10:48 | karma článku: 23,63 | přečteno: 886x
  • Další články autora

Martin Malý

Vláda, co udolá COVID?

7.2.2021 v 15:33 | Karma: 12,16

Martin Malý

Jak zachránit demokracii?

7.1.2019 v 11:03 | Karma: 12,43

Martin Malý

CO KDYBY pane premiére?

18.11.2018 v 22:00 | Karma: 36,69

Martin Malý

Malý Zeman

8.3.2018 v 20:07 | Karma: 27,03

Martin Malý

Proč a jak vlastně volíme?

28.1.2018 v 22:51 | Karma: 11,84