Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maturita č. 2

Stojím na chodbě před třídou mezi skupinkami nervózních spolužáků a začínám jejich nervozitu pomalu přebírat i na sebe. Procházím v duchu své znalosti a zase se uklidňuji. Poctivě jsem se učil a jsem připraven. Přichází učitelka. Nevím proč, ale z ničeho nic se mě ptá na Nikolu Šuhaje. Jsem si jistý. Suverénně odpovídám a stručně vyprávím obsah filmu, který zná díky Donutilovým historkám celý národ... "A druhý díl jste také viděl?"

Poněkud zmaten se pokouším odpovědět. "Jaký druhý díl? Vždyť ho přeci zabili." Se zvýšeným obočím a výrazem "na toho si budu muset posvítit" se mě ptá znovu "Vy jste neviděl druhý díl?". Marně se snažím obhájit, že když někdo v prvním díle umře, tak už se druhý zpravidla netočí, že nejsme ve STAR TREKu a pokud si dobře pamatuji, tak Nikola nebylo žádné sci-fi. Učitelka odchází s naštvaně nešťastným výrazem, jak má na maturitu nepřipravené žáky.

Stojím tam zcela zmaten a bez sebevědomí (minimálně co se mých znalostí týče). Druhý díl? Jsem snad v nějakém špatném vesmíru, kde mají dva díly Nikoly Šuhaje? Všichni se hrnou do třídy. Jsem doslova vcucnut davem, protože sám se zaobírám pouze vlastními myšlenkami. "Šuhaj, dva díly... A KDO ho vlastně napsal?!!" V hlavě se mi rozsvěcuje další varovný signál. "Možná, že tu mají dva Nikoly Šuhaje, ale určitě tu mají autora! KDO ho ale napsal?"

Jdu velmi nervózní ke své lavici, která je úplně vpředu. "KDO ho proboha napsal?!" Vyrušuji své diskutující spolužáky v lavicích a ptám se jich. Nikdo neví. "Proboha! Maturita a nikdo neví, KDO napsal Nikolu Šuhaje!" Je mi mírně zvláštní, že ze svých spolužáků znám sotva polovinu. V mé mysli je ale jediné: "KDO napsal Nikolu Šuhaje?!" Učitelka chce něco říct, ale je příliš velký hluk. Je mi jí líto a snažím se jí pomoci. Přeci jen jsem tady nejstarší a měl bych mít autoritu. Bouchám pěstí do stolu. Žádný efekt, všichni se nerušeně baví dál. Začínám na ně v zoufalství křičet, aby se uklidnili. Jediná slova, která však vyslovím, jsou "KDO napsal Nikolu Šuhaje?!!" Pochopitelně to neví...

Učitelka uklidňuje situaci i bez mé pomoci a rozdává papíry. Neudivuje mne, že maturita je písemná a že svou sympatickou učitelku, která je zhruba stejně stará jako já, ve skutečnosti vůbec neznám. V mé mysli je jediné: "KDO napsal Nikolu Šuhaje?!" Vyrušuji píšícího spolužáka. Ve třídě je docela hluk, ale učitelka mu nevěnuje pozornost. "Prosím Tě, nevíš KDO napsal Nikolu Šuhaje?!" Zamýšlí se a odpovídá. "Nebyl to náhodou Vančura?" Přemítám nad odpovědí, ale nějak se mi nepozdává. Nicméně je to první alespoň nějaká odpověď... "Že by to byl opravdu Vančura?" Do třídy vchází spolužačka, o které vím, že ví všechno. Téměř zoufale se k ní vrhám: "Proboha, nevíš KDO napsal Nikolu Šuhaje?!" Krátce se zamýšlí a odpovídá. "Nikola Šuhaj? To není tak jednoduché... Ono to má ve skutečnosti kořeny už v 16. století..." Jdu si raději sednout. Potřebuji to.

"Za pět minut sbírám papíry!" Strohé oznámení mne vytrhuje z úvah. Všichni horečně dopisují. Vždyť já jsem ještě ani nezačal psát! Vždyť já sem vůbec nepatřím! Maturoval jsem před mnoha lety a už mám i diplom! Zcela zmatený jdu k učitelce, abych jí sdělil, že sem nepatřím. Vysvětluji jí situaci. Ptám se, zda-li by nebylo možné uznat známky z mé předchozí maturity (z češtiny mám 1). "Běžte domů". Jsem z této odpovědi zmaten. Ona mě vyhazuje od maturity! Ale vždyť já sem nepatřím, vždyť já jen nevím, kdo napsal Nikolu Šuhaje! Dívám se na ni. Vypadá uvolněně. "Vždyť Vy sem nepatříte. Maturitu už máte dávno za sebou..." Vypadá uvolněně a pobaveně.

Začínám se pomalu vracet do reality. Já už to mám opravdu za sebou. Já tady opravdu nepatřím! Přeci mi neseberou diplom jen kvůli tomu, že nevím, KDO napsal Nikolu Šuhaje! Dívám se znova na učitelku. Vypadá uvolněně, pobaveně a veskrze sympaticky. Jsem již téměř v realitě. Vždyť my jsme vrstevníci! Já mám maturitu za sebou už několik let! Ona není má učitelka a vypadá opravdu dobře. "Slečno nemohl bych Vás pozvat na kávu?" Dává se do smíchu, ale myslím, že půjde. V mysli se mi neodbytně vnucuje jedna otázka. Potřebuji v tom mít okamžitě jasno a tak ještě dříve než mi stačí odpovědět, pokládám jí další otázku. "Nevíte KDO napsal Nikolu Šuhaje?" Začíná mi tykat. "Ty to vážně nevíš? Přeci Vančura. To ví určitě každý v této třídě..."

--------------------------------------------

Jsem zcela v realitě. Jsem doma a po maturitě už mám pár let. Druhý díl Nikoly Šuhaje je reálný asi jako má sympatická učitelka. Jedna věc se z toho podivného snu přesto do mého dnešního světa ale skutečně přenesla: "KDO napsal Nikolu Šuhaje?!" Běžím k internetu. No věřili byste tomu? Ňákej Olbracht!

Autor: Martin Bobek | sobota 1.6.2013 9:18 | karma článku: 21,90 | přečteno: 3169x
  • Další články autora

Martin Bobek

FIX od Bohemia Energy – ceny vám garantujeme, dokud se NÁM to vyplatí

Bohemia Energy ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí a vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné?

4.10.2021 v 7:28 | Karma: 21,79 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ekonomika

Martin Bobek

Centrální výběrová řízení aneb šmejdi za dveřmi

„Dobrý den, kontrola dodavatelů energií. Můžete nám otevřít?“ ozvalo se ze sluchátka domovního zvonku. „Vy kontrolujete zařízení?“ zeptal jsem se spíše pro jistotu, protože i z těch dvou vět bylo jasné, že vítr vane ze Šmejdova.

22.12.2019 v 8:17 | Karma: 44,42 | Přečteno: 9046x | Diskuse | Společnost

Martin Bobek

Odložený batoh

Ležel vedle auta. Nedaleko byly popelnice, ale nevypadal, že by ho někdo vyhodil, spíš ho tam zapomněl při vykládání z auta. Nebo ho tam nechal roztržitý školák, co si hrál cestou ze školy na honěnou. Batoh na zemi. A nikde nikdo.

1.8.2015 v 8:00 | Karma: 15,16 | Přečteno: 572x | Diskuse | Letní povídka

Martin Bobek

Beton místo pole. Nikdo nevznesl námitku...

"Jmenuji se Edík, bydlím v Ostravě-Porubě a nebojím se tu." sděluje pes Edík kolemjdoucím a ujišťuje je, že jeho páníček je ten pravý, komu dát hlas v nadcházejících volbách. Pominu-li svou nedůvtipnost, kdy jsem se prvotně domníval, že se jedná o reklamu veterináře, vzbuzuje ve mně tento billboard především obavy. Obavy z toho, co volení zástupci s městem skutečně provedou až z ulic zmízí všechna ta líbivá hesla jako "Ostrava - náš domov" či "Šťastná volba pro Ostravu". Když se totiž před měsícem hlasovalo, zda se zabetonuje další úrodná půda, nikdo ani nevznesl námitku...

7.10.2014 v 7:10 | Karma: 12,76 | Přečteno: 714x | Diskuse | Politika

Martin Bobek

Férová snídaně

Také jste někdy přemýšleli nad tím, jaké pocity má komár na nuda pláži? Kde jen začít? Zkusit od každého něco? Abyste podobné pocity zažili, nemusíte nutně začít bzučet ani nikomu pít krev, postačí zajít na férovou snídani. Množství dobrot, které se zde nabízí, ve Vás podobný pocit nerozhodnosti rozhodně vyvolá...

12.5.2014 v 8:53 | Karma: 8,75 | Přečteno: 621x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2586x
Narodil jsem se před více lety, než jsem si kdy přál. Dokonalosti jsem dosáhl ve věku 25 let při psaní svého prvního životopisu. O dva roky později mě přijali jako programátora v Londýně, kde jsem zůstal několik let. Cesta zpátky mi trvala rok a vedla přes Austrálii. V současné době obrůstám mechem při práci z domova. Jsem typický introvertní programátor. Navštěvuji řečnický klub Toastmasters Ostrava. V temných dobách předcházejících celkovému fyzickému úpadku jsem měl rád cyklistiku a turistiku. Nyní je mým koníčkem psaní, které vedlo až ke knize o pobytu v Británii Čtyři roky v zemi nad Temží a ke knize fejetonů Británie v útržcích novin. Jsem svobodný nekuřák, který má někdy rád některá zvířata, ptakopysky zvláště. Další podrobnosti naleznete na mém webu: martinhorsky.cz.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky