Zdravotnictví potřebuje odvahu a mravenčí práci
V jedné poličce mám archivní hromádku reformních návrhů, koncepcí a analýz stavu zdravotnictví za posledních 30 let. Některé už asi něco říkají jen pamětníkům a expertům, jako například návrh SKUPR (1990), koncepce ministra Rubáše (1993) či Stráského (1996), reforma podle Miroslava Macka (1997) či podle Lékařského odborového klubu (1996). K těm méně starším, které jsou už z tohoto tisíciletí, patří například materiály ministryně Emmerové a reforma ministra Julínka. Měli jsme také Kulatý stůl ke zdravotnictví. Vzpomínáte? Poslední roky už tolik materiálů nebylo a za covidu pochopitelně vůbec nic. Popravdě, současné volební programy jsou v oblasti zdravotnictví dost opatrné.
Bylo toho sepsáno hodně. Proto je něco pravda na názoru, že stačí vhodně utřídit, svázat a je to hotové. Možná nám tedy ve zdravotnictví chybí něco jiného než koncepce. Já to vidím na tři následující věci.
Zaprvé, chybí odvaha udělat nepopulární politické rozhodnutí. A ve zdravotnictví to bude hodně bolet a toho se politické strany bojí. Každá ušetřená koruna byl totiž něčí příjem a ten se proto bude bránit. Také se objeví populista s tvrzením, že ohrožujete zdraví a životy obyvatel. Hrdinou je tedy ministr Tomáš Julínek, který s poplatkem 30 Kč vykročil k volební katastrofě ODS v krajích.
Zadruhé, moc a široká podpora nutná pro překonání přirozeného odporu. Zdravotnictví je konzervativní sektor a bez podpory značné části zdravotníků se to nepodaří. Politickou podporu potřebujte také. A to všechno je na delší mravenčí práci ve stylu Angely Merkelové. Je zde mnoho zájmů a není možné bojovat se všemi.
Zatřetí, reforma musí přežít i příští vládu. Určitý kompromis s opozicí je nutný. Lidé musí zažít pozitivní změnu na vlastní kůži, a to v co nejkratším čase. Odborná veřejnost musí na reformě a jejím hodnocení participovat, je třeba mít soubor ukazatelů o úspěšnosti či neúspěšnosti opatření. Pak se šance na přežití zvyšuje.
Přeji příštímu ministru zdravotnictví hodně zdaru. Sepsat dobrý zdravotnický program nestačí, tím to teprve začíná.
Martin Dlouhý
Ve zdravotnictví víme, co dělat, ale nevíme jak
Zdravotnictví funguje, ale pod povrchem se hromadí problémy. Plány máme, ale politici se nedohodnou, bojí se, zájmové skupiny změny blokují, veřejnost reformu nechce. Nový ministr nemusí řešit „co dělat“, ale „jak to prosadit“.
Martin Dlouhý
Patří lékaři do vedení zdravotních pojišťoven?
Ve zdravotnictví je mnoho situací, kdy dochází ke střetu zájmů, což ohrožuje efektivní využití dostupných zdrojů. Zdravotníci konají jistě v nejlepším úmyslu, ale v určitých funkcích nejde vědomě či nevědomě popřít své zájmy.
Martin Dlouhý
Jak špatně zvyšujeme důchody
Od června se zvýší starobní důchody. V průměru o 1017 korun navíc. Toto mimořádné zvýšení důchodů bylo vyvoláno růstem cen, který přesáhl zákonných 5 procent. Důchodci si zvýšení zaslouží, ale děláme to špatným způsobem.
Martin Dlouhý
DPH z výstavby bytů dejme obcím
Nedostupnost bytů se stává kritickou nejen v Praze, ale i v dalších městech. Obce finančně motivujme tím, že jim stát nechá DPH z výstavby nových bytů.
Martin Dlouhý
Nastal čas zbrojit
Vojenské zakázky jsou možnou cestou z ekonomické krize. Nastal čas zbrojit a můžeme to dělat chytře. Je to šance být jednou z technologických velmocí.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Kam se hrabe Labubu. Tyhle šílené hračky z 90. let jsme milovali. Poznáte je všechny?
Zubatou panenku Labubu ještě nedávno chtěli všichni, kdo sledují sociální síť TikTok. Zatímco její...
Film Vlak 2607 hledá po 65 letech pravdu o tragédii, porovnává mýty a dokumenty
Železniční neštěstí, při které v roce 1961 na Bruntálsku zemřelo 19 lidí, rekonstruuje nový...
V brněnských Obřanech požár pohltil šest chat. Hasit pomáhal i vrtulník
Hasiči v sobotních odpoledních hodinách zasahovali u požáru v Brně, kde jim s hašením pomáhal také...
Bílá voda v Moravském krasu vysychá, ve velkém hynou raci a ryby
Potok Bílá voda, který protéká stejnojmennou přírodní rezervací v Moravském krasu, prakticky...
Centrum Brna při prvních celoměstských hodech zaplavila krojovaná chasa
Centrum Brna dnes zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 310x



















