Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pestrobarevným sedlem Travenanzes k ruinám lazaretu

Forcella Travenanzes v Dolomitech, nacházející se nad známým průsmykem Falzarego, nabízí pozorným divákům skutečnou pastvu pro oči, ale také velké množství stále zřetelných stop 1.světové války
Červená hlína na stezce do Forcella Travenanzes a Lagazuoi Piccolo v pozadí

 Díky lanovce vedoucí od parkoviště v průsmyku Falzarego až těsně pod vrchol Lagazuoi Piccolo (2752 m n.m.) je tahle asi 7,5 km dlouhá trasa naprosto nenáročná. Kdo nemá lanovky rád, může do sedla Travenanzes dojít pěšky po značce č.402 (něco přes 2 km; převýšení 440 m), ovšem ochudí se o zajímavé objekty nacházející se pod vrcholem Lagazuoi Piccolo a barevné scenerie ve Forcella Lagazuoi. 

Dramatický okamžik? Minou se nebo neminou? :D
Trasa z vrcholu Lagazuoi Piccolo přes Forcella Travenanzes, Forcella Col dei Bos k ruinám lazaretu a do průsmyku Falzarego
Schematické vyznačení trasy v terénu, pohled od Cinque Torri. Neviditelná část červené linie vede za horou Col dei Bos, sedlem Travenanzes - lze zvětšit rozkliknutím
Výhled od boudy Lagazuoi do údolí v nitru masivu

Lagazuoi Piccolo - výhledy a kaverny

Kulisy hor viditelné z Forcella Lagazuoi

Z Lagazuoi Piccolo do Passo Falzarego vede oblíbená sjezdovka. Podle toho pochopitelně vypadá sestup dolů, do stejnojmenného sedla (Forcella Lagazuoi). Vyrazíte-li začátkem léta, budete se brodit mokrým, převážně technickým sněhem, později místo něj najdete štěrkem pokrytou plochu, místy zpevněnou dřevěnými kládami. Sestup cik-cak není nijak dramatický, člověk se může po celou dobu kochat výhledem do všech světových stran. Ten je pochopitelně nejlepší hned u horní stanice lanovky nebo na vrcholu Lagazuoi Piccolo, pokud se k němu vydáte. Skutečný vrchol hory ovšem neleží u boudy, ale u nedalekého kříže: https://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=246479

Červená hornina poblíž Forcella Lagazuoi, stezka č.402

Už ve Forcella Lagazuoi Vás překvapí neobvyklé zbarvení dolomitu, způsobené různými příměsemi. Záhy zjistíte, že se nacházíte přímo na okraji "Národního parku Ampezzanské Dolomity" (Parco Naturale delle Dolomiti d'Ampezzo). Právě oblast v zahrnující po pravé straně stezky se nacházející nenápadné vrcholky Cima Falzarego a Col dei Bos představují geologicky nejstarší část zdejších hor. Zatímco třeba ze Sass Pordoi jste zvyklí na téměř čistě bílou až stříbřitě šedou horninu obsahující spousty drobných krystaků, tady se setkáte dokonce s purpurovou a pastelovými odstíny od jílové až po terracotu. Na vině jsou pochopitelně sedimenty různého stáří a složení. Protože geologická historie celého úseku tohoto národního parku je velice pestrá, pestré jsou i útvary, které můžete v jeho nitru spatřit, pokud se do něj vydáte (tip na trasu k asi 90 m vysokému vodopádu ZDE... k tomuto cíli lze pohodlně dojít také rovnou z Forcella Lagazuoi přes Forcella Travenanzes a dál údolím nesoucím název Val di Travenanzes, po značkách č.401 nebo 404, což obnáší cca 10,5 km neustálého klesání, převážne sutí).

Bílý dolomit na červeném podkladu u cesty k Forcella Travananzes

Forcella Travenanzes, stezka č.401

 V letech 1915 - 1917 probíhala právě tudy jedna z nejhorších částí fronty 1.světové války. Jak italská, tak rakousko-uherská armáda tu vedly naprosto zoufalou zákopovou válku, která přinášela mnoho obětí, měsíce těžkého strádání, ale prakticky žádný významný posun, ať už ve prospěch té či oné strany. Po vítězství monarchie u Caporetta byly oddíly působící v okolí Passo Falzarego staženy, nicméně přesto nakonec tato část Rakousko-Uherska připadla Itálii. Pozůstatky po urputných, ale naprosto zbytečných bojích jsou zde patrné dosud.

Forcella Col dei Bos

Všechny okolní hory jsou od té doby prošpikovány tunely, kavernami a zákopy. Zdejší ferraty a jištěné stezky vznikly převážně právě v období 1.světové války. Řada původních chodníků vedoucích vysoko ve skalách ovšem už dávno zanikla. Zůstaly jen příběhy a kusé zprávy, jejichž souhrn si můžete přečíst např. ve známém díle pana Milana Čepelky "Fronta v Dolomitech", ale i jiných, zpravidla cizojazyčných knihách, které lze volně zakoupit v obchodech v okolních městech či muzeich. Zajímavá sbírka materiálů je volně k dispozici také ZDE nebo třeba ZDE

V tunelu

Kromě ukázkových kaveren poblíž horní stanice lanovky (viz snímky v tomto článku) se uvnitř jednoho skalního výběžku Lagazuoi Piccolo nachází dlouhý a příkrý tunel spojující průsmyk Falzarego s oblastí těsně pod vrcholem hory (více o něm ZDE) a na něj navazující rekonstruované objekty situované na římse Cengia Martini (Lagazuoi). Další kaverny ukrývá Col dei Bos nacházející se po pravé straně pěšiny č.402. Ve Forcella Col dei Bos na téže značce nelze přehlédnout skupinu zákopů a zbytky zdí, tedy ruiny někdejších vojenských srubů a opevnění. Z úpatí hory Tofana des Roses na kolemjdoucí shlíží značné množství zlověstných otvorů, které byly kdysi střílnami. Jištěná stezka vede i ke známému tunelu Castelletto pojmenovanému po stejnojmenné skále, která byla mezi lety 1915-1917 svědkem velmi tuhých bojů. Videa v odkazech.

Po staré vojenské silnici

Značená stezka č.402 krátce pod Forcella Col dei Bos navazuje na starou vojenskou silnici, po níž lze velmi pohodlně dojít k ruinám někdejší italské armádní základny a lazaretu (=ospedale), dobře viditelným i z frekventované státní silnice vedoucí průsmykem Falzarego. Zde historická silnička z 1.světové války, běžně používaná jako cyklostezka, končí. Slepá je i v úseku pod Forcella dei Bos, odkud cyklisté nesmějí pokračovat výš do hor (v místě najdete závoru, kousek za ní začíná národní park).

Výhled  z vojenské silnice, zn. č.402, cestou k ruinám lazaretu

Ruiny italské základny a lazaretu z 1.sv.války

Od lazaretu značka č.423 pokračuje po úzké pěšince, takže pokud se sem vydáte na kole z Cortiny d'Ampezzo, tenhle úsek už bude poněkud náročnější na pozornost (viz fotky). Vjezd sem zakázán není. 

Kdo se rád kochá, zkoumá ruiny, zevluje a fotí, na trase stráví klidně pět hodin, půjde-li pěšky. Hltači kilometrů zvládnou totéž podstatně rychleji, takže ani nebudou potřebovat svačinu s sebou. Občerstvení se dá zakoupit pouze v boudách Lagazuoi nebo Falzarego (přímo v průsmyku), cestou potkáte maximálně pár louží ve Forcella Travenanzes (viz fotogalerie), studánku (u staré vojenské silnice kousek před krátkým tunelem na značce č.402) a malý potůček (na č.423 mezi lazaretem a Falzaregem).

Stezkou č.423 od lazaretu do Passo Falzarego

Kaplička v Passo Falzarego, za ní Sass Stria

Další blízké cíle: https://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386 (odstavec č.10)

 

Autor: Martina Moudrá | čtvrtek 30.8.2018 16:40 | karma článku: 32,24 | přečteno: 1190x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

Zámek nacházející se nedaleko Dvora Králové není běžně přístupný veřejnosti. Jste-li zvědaví, co se v něm ukrývá, nebo co lze vidět v jeho blízkém okolí, neváhejte otevřít fotogalerie, které jsou součásti tohoto krátkého článku :)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64 | Přečteno: 664x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

Kdo by neznal typickou siluetu Trosek, zříceniny hradu postaveného na erozí obnaženém čedičovém sopouchu? Všechny fotky lze zvětšit rozkliknutím ;)

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,59 | Přečteno: 615x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Vodní nádrž Bedřichov (fotoblog)

Všude dobře, doma nejlépe, a to včetně našich hor. Máte-li právě pár minut nazbyt, vydejte se se mnou na krátkou podzimní vycházku k prosluněné vodní nádrži Bedřichov. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

8.12.2020 v 19:20 | Karma: 30,90 | Přečteno: 898x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Krátké zastavení na zámku Nový Světlov

V době omezeného cestování alespoň na skok v poměrně nedávno zrekonstruovaném zámku u Bojkovic na jihu Moravy.

14.4.2020 v 15:28 | Karma: 29,79 | Přečteno: 961x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ranní mlha u deváté jamky (fotoblog)

Pošle-li Vás někdo zcela neomaleně do pihele, neváhejte ani minutu a poslechněte ho. V Piheli je totiž krásně. Hlavně po ránu... :))

17.12.2019 v 19:11 | Karma: 29,07 | Přečteno: 492x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Muž přišel kvůli polibku skoro o nos. Útočník ho sekl samurajským mečem

26. června 2024  20:14

Americká policie zadržela jednoho muže kvůli neobvyklému útoku. Šestatřicetiletý Peter Michael...

Vláda navrhuje zvýšení měsíčního poplatku České televizi na 150 korun

26. června 2024  5:53,  aktualizováno  20:05

Vláda schválila návrh na zvýšení měsíčních poplatků veřejnoprávním médiím. Zatímco u České televize...

GLOSA: Tektonické desky politiky v pohybu. Ale kdo riskne koalice stran?

26. června 2024

Premium Co je moc, to je moc, celá koza v polívce, to je o nemoc. To říkávaly naše babičky, když něco fakt...

V kolumbijském Medellínu spadla kabina lanovky. Jeden člověk zemřel

26. června 2024  19:42

Při pádu lanovky ve druhém největším kolumbijském městě Medellín zemřel ve středu nejméně jeden...

  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2369x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.