100 okének k odklopení, vaše čtení rázem změní!

Během čtení děti rády dělají „ještě nějakou další činnost“. Viděla jsem malinké čtenáře, kteří v lepším případě jezdili autíčkem přes stránky knihy nebo při čtení drželi nejrůznější předměty (plyšáky, pastelky i potraviny). V horším případě psací potřeby používali ke čmárání do knížek, drobili na stránky sušenky nebo ohýbali papírové rožky. Seženete–li jim knihu, v níž budou moci něco prozkoumávat, nebude docházet k takovýmto jevům.

Dostaly se mi do rukou obrovské knihy s okénky: Zvířata a Na farmě. Mají rozměr 280x319 cm a přední strana je na omak měkká jako vypolstrovaný polštářek. Upoutají tím, že každá z nich ukrývá 100 otevíracích okének. Rodiče tak při čtení nemusí dítě napomínat, aby nekrčilo stránky, ale naopak ho mohou nechat, aby otevíralo okénka. A co se v nich ukrývá?

             Obě publikace slouží jako encyklopedie informující o zajímavých údajích, vlastnostech a způsobech života mnoha živočichů. Každé leporelo má osm velikých stran. Kniha Zvířata nejprve seznamuje se základními třídami živočišné říše, následuje strana o domácích zvířatech, divokých zvířatech, ptácích, mořských tvorech, hmyzu, obojživelnících a poslední je věnována pravěkým dinosaurům.

Leporelo Na Farmě není specializováno pouze na živočichy žijící na statku, ale děti se dozví o všem, co mohou na farmě spatřit. Na první straně v miniaturních odklápěcích okénkách uvidí, jak vypadá statek na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Na druhé straně jsou vyobrazena drobná zvířata, jako je drůbež, králík, vrabec či vlaštovky. Následují vybraná velká zvířata typická pro hospodářskou usedlost: kůň, kráva, prasata, ovce, osel a koza. Jaká by to byla farma bez koček a psů? Těm je věnována celá strana. Na další děti najdou ovoce a zeleninu, která se nejčastěji pěstuje na zahrádce, poté je celá strana o životě u rybníka a poslední stránku ocení všichni milovníci hospodářských strojů a nářadí.

              Odklápěcí okénka jsou různých velikostí, otevírají se z různých stran, děti se u čtení tedy skutečně nenudí. Po odklopení se dozví informace o prostředí, v němž živočichové žijí, jakou jedí potravu nebo zajímavosti o jejich tělesné stavbě. Například po otevření okénka s žirafou se objeví tento text:

Díky dlouhatánskému krku si žirafy mohou utrhnout měkké výhonky z nejvyšších větví stromů. Žijí v savaně spolu se zebrami, slony a lvy (publikace Zvířata, str. 3).

              Obě knihy vydalo v závěru loňského roku nakladatelství Fragment a jsou určeny dětem od čtyř let. Právě takto staré děti baví odklápění okének a jsou zvědavé i na schované informace pod nimi. Ty by jim měl přečíst dospělý. Starší děti školního věku si mohou v těchto publikacích listovat už samy. Pro děti jsou velmi lákavé a u nás doma se osvědčily, proto je doporučuji.

Autor: Martina Mičková | pondělí 5.1.2015 10:27 | karma článku: 4,70 | přečteno: 219x

Další články autora

Martina Mičková

Propojení klasického modelářství s moderními technologiemi

Kombinace zábavy a techniky v jednom z pavilonů na Výstavišti Flora Olomouc. Jedna z největších modelářských výstav u nás. Koná se každoročně a láká tisíce návštěvníků.

29.3.2026 v 20:53 | Karma: 7,29 | Přečteno: 133x | Fotoblogy

Martina Mičková

Jak by mohl vypadat život obyvatel na rudé planetě Mars

Je možné v naší Sluneční soustavě bydlet jinde než na Zemi? Jak by vypadal život lidí na planetě Mars? Jak dlouho tam poletíme? A co tam najdeme?Jak bude vypadat město?

8.3.2026 v 20:42 | Karma: 4,58 | Přečteno: 99x | Poezie a próza

Martina Mičková

V hlubinách oceánu i na tematickém minigolfu

Na návštěvu naší stověžaté krásky jsme měli s dětmi jen několik málo hodin. A tak jsme se snažili skloubit poznání, kulturu i sport. Jak se nám to povedlo?

4.3.2026 v 10:30 | Karma: 4,25 | Přečteno: 143x | Fotoblogy

Martina Mičková

Logické hádanky, které potrápí i pobaví

Kombinace matematiky, logických a jazykových hříček. Je to jedna velká výzva pro bystré hlavičky makovičky.

11.2.2026 v 19:34 | Karma: 5,80 | Přečteno: 193x | Poezie a próza

Martina Mičková

Nový cirkus v srdci industriální Ostravy

Cirkulum proměnilo Gong v prostor plný pohybu a emocí. Festival Cirkulum je prvním mezinárodním festivalem svého druhu na severní Moravě.

9.2.2026 v 19:09 | Karma: 6,40 | Přečteno: 108x | Fotoblogy

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty

Luděk „Jürgen“ Sedláček a jeho kapitální velikonoční kapr. Máte-li i vy...
6. dubna 2026  17:12

Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...

Bohumín zřídil v Kopytově odstavnou plochu pro lepší přístup k soutoku řek

ilustrační snímek
11. dubna 2026  9:15,  aktualizováno  9:15

Bohumín na Karvinsku dal upravit odstavnou plochu na okraji osady Kopytov, která umožní parkování...

Folkový podvečer v Mimoni

ilustrační snímek
11. dubna 2026  10:32

Folkový podvečer z cyklu Spolu v mollu rozezvučí v neděli areál Městského muzea v Mimoni.

Méně lesa, zato nové cesty. Na singletrailech v krasu se chystá i stezka pro děti

Zpráva, že v Mariánském údolí u brněnské Líšně vznikne singletrail, brněnské...
11. dubna 2026  10:12,  aktualizováno  10:12

Ničivá vichřice a velká voda v posledních dvou letech vyřadily z provozu oblíbené singletraily v...

Dálnice D49 z Česka na Slovensko je priorita, shodli se premiéři Babiš a Fico

Stavba dálnice D49 u Fryštáku (duben 2026)
11. dubna 2026  10:02,  aktualizováno  10:02

Dálnice D49 může pomoci městům a obcím, kolem nichž povede, ale je také důležitým spojením mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 549
  • Celková karma 5,22
  • Průměrná čtenost 348x
Vášnivá čtenářka, která potřebuje, aby den měl alespoň 48 hodin.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.