Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

ruce. V jejich čele samozřejmě válečný zločinec, Vladimír Putin. 

Jen málokdo by si před několika lety položil otázku, na kolik jsou Spojené Státy Americké oddané svému závazku k Severoatlantické Alianci, organizaci, kterou USA samy spolu s ostatními zeměmi roku 1949 založily a jež je základem diplomatického a vojenského vlivu USA v Evropě. Přitom již během svého prvního funkčního období Trump nešetřil k NATU kritikou, především k doložce kolektivní obrany zakotvené v článku 5. Dle svědectví bývalého vysoce postaveného úředníka se Trump nechal slyšet, že “rozpoutání třetí světové války kvůli svrchovanosti států, o kterých většina Američanů nikdy neslyšela, nedává žádný smysl.” Geografické znalosti bývalého prezidenta ponechme raději jen tiché úvaze… 

Přestože Trumpovi poradci dokázali bývalého prezidenta od jeho úmyslu se odklonit a případně úplně opustit NATO, odradit, pro své potenciální druhé prezidentské období je dle názoru řady zdrojů odhodlán svůj plán protentokrát prosadit. Bývalý národní bezpečnostní poradce Donalda Trumpa John Bolton předpověděl ve svém interview pro The Hill v srpnu tohoto roku, že “V druhém Trumpově období bychom se pravděpodobně odtrhli od NATO”. Sám Trump jednoznačně řekl, že ve své administrativě tentokrát žádné “milovníky NATO” trpět nebude. O to znepokojivěji se jeví předběžné předvolební průzkumy které ukazují na vyrovnanost kandidátů a potenciální úspěch Donalda Trumpa se, i přes všechny jeho skandály a nezdařený puč, zdaleka nejeví jako nerealistický. 

Konec americké podpory pro Ukrajinu?

Je nutné podotknout, že k tomu, aby nám všem USA pěkně zavařily, není zatím vůbec potřeba, aby z NATA odešly. K jeho opuštění vede poměrně komplikovaný proces, který by -  pokud by úspěšně prošel Kongresem a Senátem - nenabyl efektu ze dne na den. Nicméně dopady bouřlivé politické situace Spojených států můžeme nepříjemně pociťovat již dnes. Návrh pomoci Ukrajině a Izraeli předložený minulý měsíc prezidentem Bidenem americkému Kongresu neprošel a naděje na jakoukoli další pomoc dříve než začátkem nového roku jsou mizivé. Ukrajina se kvůli tomu ocitla v nezáviděníhodné situaci, mluví se o “nezdařené ofenzivě” a o “zamrzlém konfliktu”. Objevují se spekulace, že bez slíbené pomoci od Západu budou zástupci Ukrajiny donuceni k předčasnému vyjednávání o příměří, jiné, ještě pesimističtější hlasy tvrdí, že před prezidentskými volbami 2024 nemá Putin žádný důvod vůbec vyjednávat - stačí mu jen čekat. Budoucnost Evropy je přitom přímo závislá na osudu Ukrajiny. Dr. Christian Mülling z německého think tanku German Council on Foreign Relations (DGAP) uvedl v rozhovoru pro německou státní televizi ZDF, že západ je unaven potřebou poskytovat neustálou pomoc v období krize, nicméně zárovení není připraven nést důsledky případného Ruského vítězství. 

“Lidé věří, že stačí jen počkat pár měsíců, válka přejde a vše bude jako dřív,” komentoval situaci Dr. Mülling, “nic ovšem jako dřív nebude a pokud Evropské země nepřevezmou odpovědnost Ukrajinu v jejich boji proti Ruské rozpínavosti podpořit, ať už s USA nebo bez nich, jednáním o Ukrajinské kapitulaci pro nás válka neskončí.” 

Časové prognóza na válku Ruska proti NATU -  šest až deset let

Ve své zprávě nazvané “Preventing the Next War” z listopadu tohoto roku Dr. Christian Mülling a Torben Schütz předkládají prognózu zpracovanou společně s německou armádou Bundeswehr a zpravodajskými službami. Poukazují na to, že i po dvou letech bojů je ruská válečná schopnost větší, než se očekávalo. Rusko využívá svých příjmů z vývozu ropy a plynu a provedlo tranzici ze svého průmyslu na průmysl válečný. Zbraně a munici je schopno obstarat od svých spojenců jako jsou Írán a Severní Korea a podařilo se jim obejít sankce v oblastech, které jsou klíčové pro válečné úsilí, jako jsou např. mikročipy. Zpráva vyhodnotila, že ekonomicky je stát schopen válku i nadále financovat. 

Podle odhadu zpravodajských služeb a odborníků potrvá Rusku šest až deset let, než obnoví svou armádu natolik, aby se mohla odvážit útoku na NATO. S obnovou bude moci začít již v okamžiku, kdy válka s Ukrajinou zamrzne na mrtvém bodě (jak se podle spekulací některých zdrojů stalo právě minulý měsíc).

Bylo by naivní domnívat se, že Putin nevyužije příležitost rozšířit své domělé imperium o ostatní státy bývalého Sovětského bloku, na které má ve svých očích plné právo. V případě úspěšného útoku na Suwalki Gap, koridor oddělující Kaliningrad od Běloruska, se Pobaltské státy ocitnou v ruském obklíčení. NATO pak bude stát před nejednoduchou otázkou, jejíž potenciální dopad tu radši ani nechci rozvádět. V případě, že NATO bude v pozici, kdy bude pro Rusko představovat reálnou hrozbu, k podobnému útoku snad vůbec nedojde. 

Trochu jsem se odchýlila od původního tématu, nicméně jedno s druhým velmi úzce souvisí. Není lehké připustit si, že instituce, která udržovala v Evropě mír a poskytovala pocit bezpečí po desítky let se nyní ocitá v závodě s časem. Nikomu není příjemná všudypřítomná připomínka hrozícího nebezpečí v podobě zvýšené prezence armády na veřejných očích a nutnosti utáhnout opasky ještě víc, v dobách současné ekonomické krize, s účelem zvýšení vojenského rozpočtu. Zažíváme plnohodnotný návrat studené války a více než kdy jindy je třeba držet pohromadě a hájit demokratické principy, obvzlášť teď, kdy se již nemůžeme dále spoléhat na pomoc Spojených států. Je totiž bohužel smutnou pravdou, že k tomu, aby mohlo dojít k vyjednávání a případnému rozřešení sporů pomocí diplomacie, musí v první řadě existovat respekt. A silní slabé bohužel respektovat nepotřebují.

Zdroje: 

https://dgap.org/en/research/publications/preventing-next-war

https://www.rollingstone.com/politics/politics-features/donald-trump-u-s-leave-nato-1234860016/ 

https://www.theguardian.com/us-news/2023/aug/04/john-bolton-trump-nato-2024 

https://edition.cnn.com/2023/10/01/europe/ukraine-us-government-shutdown-aid-intl-hnk/index.html

https://youtu.be/cpxVxEttY5s?si=-jf-4flMHd14kXIg 

Autor: Markéta Cenkerová | čtvrtek 30.11.2023 0:05 | karma článku: 11,57 | přečteno: 437x
  • Další články autora

Markéta Cenkerová

Petice vyzývající k disciplinárnímu řízení proti kardinálu Dominiku Dukovi

Petice adresovaná papeži vyzývající k disciplinárnímu řízení proti kardinálu Dominiku Dukoviza jeho neetické výroky na adresu obětí znásilnění na Ukrajině.

29.4.2022 v 18:07 | Karma: 16,20 | Přečteno: 617x | Diskuse | Společnost

Markéta Cenkerová

Další člověk co se míchá do cizích věcí

Byl zatažený šedivý den krátce po poledni, na hlavní ulici panoval shon každodenní Prahy. Maminka s kočárkem se zrovna vracela z procházky se svým ročním dítětem, když si všimla že zevnitř u vchodu do jejich panelového domu stojí

11.2.2022 v 18:04 | Karma: 43,07 | Přečteno: 8202x | Diskuse | Společnost

Markéta Cenkerová

Jsou pejskaři sobci?

Podle papeže Františka do určité míry ano, stejně jako majitelé koček a ostatních domácích mazlíčků. Tedy za předpokladu, že nemají děti.

1.2.2022 v 20:15 | Karma: 21,95 | Přečteno: 721x | Diskuse | Společnost

Markéta Cenkerová

Co znamená pro obyvatele Palestiny zvolení Bidena prezidentem

O konfliktu mezi Izraelem a Palestinou je obtížné psát. Jedná se o problém hluboce zakořeněný v historii obou kultur, bohatě protkaný řetězem křivd a nepochopení. Jako v každém ozbrojeném konfliktu i zde také dnes kráčí

22.6.2021 v 15:36 | Karma: 9,57 | Přečteno: 482x | Diskuse | Společnost

Markéta Cenkerová

Pro Čechy je na kritiku progresivního myšlení ještě brzy

Západní svět se potýká s řadou problémů, kterých můžeme být skrze média i svědky. Ať už se jedná o otázky multikulturního soužití, Me Too movement, politickou korektnost, fluidní sexualitu, Black Lives matter, ochranu planety,

14.6.2021 v 0:49 | Karma: 26,48 | Přečteno: 6141x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Policie pátrá po ozbrojeném muži z Plzně, postřelil nezletilou dívku

11. října 2024  11:54,  aktualizováno  13:04

Policisté prověřují násilný trestný čin v Plzni. V souvislosti s tím momentálně intenzivně pátrají...

V Podolí se na Vltavě částečně potopila malá loď, hasiči ji vytáhli na břeh

11. října 2024  9:37,  aktualizováno  13:02

Pražští hasiči v pátek zasahovali u Podolského nábřeží, kde došlo k částečnému potopení lodi. Z ní...

Hladík jednal s Pavlem, probrali obnovu po povodních i zálohování PET lahví

11. října 2024,  aktualizováno  12:58

Prezident Petr Pavel v pátek jednal s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem. Společně...

Nobelovu cenu míru získala japonská organizace přeživších atomových bomb

11. října 2024  11:01,  aktualizováno  12:29

Letošním držitelem Nobelovy ceny za mír je japonská organizace Nihon Hidankjó usilující o svět bez...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1446x
Absolventka PF UK, v současnosti žiji a pracuji v Německu.

Seznam rubrik