Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak se budeme chovat v době postkoronavirové?

Nejsem epidemiolog. Něco málo si pamatuji z dob, kdy jsem se zajímal o evoluční biologii. A to jediné co mi zůstalo je pohled prostého venkovana, který mi říká, že se s tím svinstvem budeme muset naučit žít.

Chřipka je tu každý rok a čas od času se tu objeví něco, nad čím lékaři kroutí hlavou, s tím, že to ještě neviděli. Ptačí chřipka, prasečí chřipka, SARS, MERS, jejich mutace. Nejsem chřipečkář a z aktuálního koronaviru mám respekt. Stejně tak respektuji nařízenou karanténu. Je plno lidí, kteří na to svinstvo zemřou. Ale drtivá většina přežije...

Stejně jako umíme žít s bakteriemi, i když to děláme podle mě dost blbě. Naordinovali jsme si tuny antibiotik, která chvíli fungovala, ale časem jsme si vypěstovali bakterie na antibiotika rezistentní. Naše řešení? Víc antibiotik. Cpeme antibiotika nejenom lidem, ale i zvířatům. Takže antibiotika do sebe cpeme nejenom v pilulkách, ale i v potravě, kterou kupujeme v supermarketech od velkovýrobců, nejlépe globálních, kteří používají více chemie, více antibiotik. Výsledek? Malého českého zemědělce, producenta, abys pohledal. Ale lepší se to. Čím dál tím víc lidí vyhledává malé farmáře a jejich produkty ze dvora. Dokonce řada lidí uvažuje o vlastním záhumenku s vidinou ovocné, zeleninové a medové soběstačnosti. Ti odvážnější už uvažují i o soběstačnosti masové, drůbeží a vaječné (vidíme stále častěji nové králíkárny i nové kurníčky pro slepice).

A co ten koronavirus? Máme 3300 případů a pár týdnů karantény za sebou. Cestovní ruch zamrznul. Je evidentní, že řada živnostníků i podnikatelů zastavení části ekonomického soukolí nepřežije. Je evidentní, že ekonomické ztráty budou větší než ty na životech. Diskutujeme o termínu, kdy se karanténa uvolní. S nadějí jsme vyhlíželi na konec Velikonoc. To ale už budeme mít asi 8000 laboratorně potvrzených případů. Dnes Vláda schválila dalších 30 dní karantény. To už ale budeme mít podle prognózy už přes 13.000 potvrzených případů. Takže počkáme, až se množství nakažených zečtyřnásobí a pak teprve pak uvolníme karanténu? Do školy se údajně půjde na přelomu května a června. To jako z 13.000 případů na konci dubna během měsíce května koronavirus zmizí? Až bude 13.000 případů tak ukončíme karanténu? Vážně?

Něco mi říká, že se s tím svinstvem budeme muset naučit žít. Budeme muset oploštit křivku nárůstů, počkáme až bude tepleji a viru se bude dařit méně. Počkáme na vakcínu. Ale budeme se s ním asi muset naučit žít - i v restauracích, hotelích, školách, nemocnicích, domovech pro seniory.

Možná se PAK, až odezní karanténa, změní mnohé. Možná si budeme vážit víc svých bližních, možná si budeme vážit víc seniorů, kteří nás vychovali a po kterých jsme zdědili naši zemi, možná si budeme víc vážit lékařů a sestřiček, možná i hasičů, policistů, možná si dokonce budeme víc vážit učitelů, protože ten vopruz s domácí výukou našich dětí je fakt děsnej. Možná si uvědomíme, že to nejdůležitější je lidské zdraví, prevence, otužování, fyzická zdatnost. Nejenom jednotlivce, ale celého národa. Takže možná se přestaneme tolik cpát jídlem a začneme se více otužovat a víc sportovat. Možná i vládním činitelům dojde, že investice do zdraví populace je víc, než házení perel různým parazitujícím neziskovkám a vyhazování miliard za měkké projekty, které nikdo nepotřebuje. Možná i vládním činitelům dojde, že je třeba se vrátit k tomu základnímu a že se budeme muset oprostit od zbytného. Možná nám dojde, že když je nejhůř, tak nám stejně nikdo jiný, než my sami, nepomůže, že soběstačnost a suverenita není až tak špatná věc. Možná vládním činitelům dojde, že je lepší podporovat domácí zemědělství, domácí průmysl, naše živnostníky, naše podnikatele, naše zaměstnance. (ne jenom marketingově před kamerami, ale vážně). Možná budeme víc systematicky ochraňovat naše lesy před kůrovcem, naši půdu před chemizací a erozí a naši vodu, která od nás veškerá odtéká a máme ji jen ze srážek (nejsou lesy, nejsou srážky, není voda). To vše ne jen marketingově, ale opravdovsky, a třeba se na to zeptáme našich seniorů - jak to oni dělali, že jsme měli krásné lesy bez kůrovce, naše pole s bramborama, naše mokřady, potoky a studně s vodou. A možná si necháme i poradit.

Možná. A možná taky ne. Možná budeme dál pokračovat v globální sebedestrukci.

Na koronavirus ještě zemře mnoho lidí, určitě nejenom tento rok. To nejdůležitější, podle mě, bude to, co si z toho vezmeme jako ponaučení. Jak se budeme chovat v době postkoronavirové? Jaká přijmeme pravidla? A jak se připravíme na příště, až přijde SARS 3?

Autor: Jiří Mánek | středa 1.4.2020 23:08 | karma článku: 19,60 | přečteno: 408x
  • Další články autora

Jiří Mánek

800 let soužití člověka s přírodou v čínském národním parku Wuyishan

Národní park Wuyishan v nejlesnatější čínské provinci Fujian je jedním z pěti nových národních parků Číny. Zrodila se zde filozofie harmonického soužití člověka s přírodou, kterou se dnes inspiruje celá Čína. Právě jsem se vrátil.

10.7.2024 v 18:35 | Karma: 12,41 | Přečteno: 167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jiří Mánek

Čína buduje nejrozsáhlejší systém národních parků na světě

Čínský ekonomický tygr na ekologii dříve příliš nedbal. Nyní je vše jinak. Ochrana přírody je dnes v Číně hlavní prioritou. Zelené ambice posledních let udivují, plocha čínských národních parků bude větší než těch amerických.

5.12.2023 v 7:34 | Karma: 21,70 | Přečteno: 388x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jiří Mánek

Saihanba – čínský zelený zázrak. Z pouště je prosperující lesní farma o velikosti Šumavy.

Lesní farma Saihanba – proměnili zde 90 tisíc hektarů pouště v moderní prosperující lesní farmu. Aneb od motyk ke dronům. Duch Saihanby odráží celou čínskou civilizaci a dnes je hlavním motorem v budování zelené ekonomiky Číny.

6.11.2023 v 9:00 | Karma: 24,44 | Přečteno: 624x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jiří Mánek

Čína - detaily a specifika expandujícího lesnictví

Čína buduje novou Velkou zeď - zelenou a lesnatou. Je zemí s nejrychleji rostoucím lesem na světě. Přináším vhled do čínského lesnictví, jeho řízení, specifik, výsledků, struktury lesů a plantáží, hlavních projektů i problémů.

23.10.2023 v 13:04 | Karma: 18,68 | Přečteno: 459x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jiří Mánek

Čína buduje novou velkou zeď – tentokrát zelenou, proti klimatickým změnám

Byl jsem tři týdny v Číně a účastnil se mezinárodní akce o čínském lesnictví a ochraně přírody se vztahem klimatickým změnám. Čína si před sebe klade neobyčejné cíle, stejně jako je neobyčejná jejich Čínská zeď. Velmi zajímavé.

3.10.2023 v 17:19 | Karma: 35,22 | Přečteno: 4075x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2555x
šumavák, milovník přírody, lesa, turistiky, ale i sportu. Zajímám se o téma ochrany přírody v mnoha souvislostech, laicky i profesně. Dříve ředitel NP Šumava.

Seznam rubrik