Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtyři vesmírné síly, neboli čtyři interakce.

Existují ve vesmíru jen čtyři základní síly, nebo je jich víc? Můžou se nějaké síly nacházet v látkové hmotě? Je síla důsledkem energie, nebo energie vytváří sílu? Může být vlnění gravitonového éteru jediný zdroj energie a síly?

 

 

Základní interakce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Základní interakce (základní síly) umožňují popsat všechny známé způsoby vzájemného silového působení částic a pole. Popisují nejrůznější fyzikální jevy od exploze supernovy až po vazby mezi kvarky v protonu.   Wikipedie

Tradičně fyzici uvažují o čtyřech: gravitaci, elektromagnetické síle, slabé interakci a silné interakci. Nyní se jeví, že alespoň tři z nich jsou různé aspekty jedné síly. Teorie elektromagnetismu a slabé síly byly sjednoceny do teorie elektroslabé interakce. Spekulativnější je sjednocení elektroslabé a silné síly v teorii velkého sjednocení. Jak začlenit i gravitaci, je předmětem zkoumání v teorii kvantové gravitace.  Wikipedie

Říká se jim též „fundamentální síly“, avšak tato terminologie se může jevit zavádějící, neboť dle obecné teorie relativity není gravitace silou v newtonianském smyslu, ale zakřivením časoprostoru.   Wikipedie

Moderní pohled na tři interakce (tedy všechny až na gravitaci) předpokládá místo přímé interakce těles její zprostředkování polem. V kvantové teorii pole jsou tato pole asociována s jednou či více částicemi, které jsou označovány jako intermediální částice.   Wikipedie

Ostatní silová působení (např. odporové síly, kohezní síly apod.) lze vždy získat jako výsledek působení uvedených základních sil.    Tolik z Wikipedie.

Gravitace.

Gravitace je zdaleka nejslabší interakce, ale má největší dosah. Termín „největší dosah“ odkazuje nejen na to, že klesá s kvadrátem vzdálenosti, ale i že její účinek není vyrušen účinky opačně nabitých těles, jako je tomu u elektromagnetické síly. Na rozdíl od ostatních interakcí, gravitace působí univerzálně na všechny látky a energie. Vzhledem k jejímu dosahu a tomu, že je úměrná jen hmotnosti objektu a ne například znaménku náboje, je rozhodující silou interakce velmi vzdálených objektů.   Wikipedie

Gravitací se zdůvodňují fenomény, jako je struktura galaxií, černá díra, velký třesk, oběžná dráha planety, ale i padání předmětů; či proč nemůžeme zvednout těžké předměty.   Wikipedie

Gravitace byla jako první interakce popsána matematickými vzorci. Isaac Newton ji popsal v Newtonově gravitačním zákonu poměrně dobrou aproximací. V r. 1915 Albert Einstein zveřejnil obecnou teorii relativity, která popisuje gravitaci pomocí zakřivení časoprostoru.   Wikipedie

V současnosti se vědci snaží o spojení teorie obecné relativity a kvantové mechaniky do teorie kvantové gravitace. V této teorii by měly gravitaci přenášet částice gravitony, ty ale dosud nebyly pozorovány.   Wikipedie

Vědci se snaží vše zařadit do kvantové mechaniky, kde by měly gravitaci přenášet polní částice, zvané GRAVITONY, ale ty dosud nebyly pozorovány. Je správný výraz, že by měly gravitaci přenášet gravitony?

Naprosto špatné vyjádření, protože gravitaci přenášet nelze, jelikož gravitace je síla mezi minimálně dvěma látkovými částicemi. Albert Einstein si všimnul, že mezi velkými tělesy vzniká něco, jako zakřivení prostoru, ale neuměl vysvětlit, proč k takovému zakřivení dochází a tak si myslel, že to způsobuje velká hmotnost. Domníval se, že tuto sílu způsobují nějaké částice v jádrech atomů, nebo dokonce v protonech.

Posledních sto let se staví obří urychlovače a rozbijí se protony, aby se našla ta částice, která gravitaci způsobuje. Našlo se spousta částic, avšak hledaný boson se nenašel. Kde se tedy skrývá ta (přitažlivá síla, co drží vše pohromadě)? Došel jsem k poznání, že síla, která "drží" vše pohromadě, není přitažlivost, ale PŘITLAČIVOST a nepochází z jader atomů, ale z gravitonového éteru.

Jak si můžeme představit gravitonový éter? Již atom je neuvěřitelně malý. Většinou se uvádí, že je prázdný, ale tak to není. Naopak je plný hmoty a to hmoty polní, to je z gravitonů. Nebudu tady uvádět klidovou hmotnost gravitonu, ale jen pro představu. Když si teoreticky zvětšíme elektron na velikost našeho Slunce a ve stejném měřítku si zvětšíme graviton, tak bude velký jako hrášek. Z toho si můžeme udělat představu, kolik bilionů gravitonů může být v jednom atomu.

Během šíření gravitonové vlny dochází k postupnému zhušťování a zřeďování podélné vlny. Toto zhuštění nebo zředění postupuje v případě homogenního a izotropního prostředí stálou fázovou rychlostí. WikipedieObrázek 1 šíření gravitonové vlny v prostoru atomu i vesmíru  Wikipedie.

 

 

 

Co můžeme říci na závěr? Interakce  jsou dvojího druhu a to DOSTŘEDIVÉ  a ODSTŘEDIVÉ.

Dostředivou interakci způsobuje energie gravitonového éteru. Je to síla gravitonového vlnění, která stlačuje veškerou hmotu látkovou, stále do menších a menších rozměrů.

Odstředivou interakci způsobují odpudivé síly v gravitonovém éteru, neboli tepelné vlny a elektromagnetické vlny. Tyto dvě interakce musí být v rovnováze, aby se hmota nerozpadla, nebo nezhroutila.

 

Všechny tyto poznatky jsem vymyslel jen k zamyšlení, jako alternativní originální fyziku, která nemusí odpovídat skutečnosti, ale to nemusí ani fyzika konzervativní, protože v atomu nikdo nebyl, takže jsou to rovněž něčí představy, které nemusí rovněž odpovídat skutečnosti.

Autor: Julius Maksa | úterý 26.11.2019 13:34 | karma článku: 11,89 | přečteno: 1594x
  • Další články autora

Julius Maksa

Gravitační teorie Nikolase Fatio de Duilliera.

Nicolas Fatio de Duillier představil první verzi svých myšlenek o gravitaci v dopise Christiaanovi Huygensovi v roce 1690. Bezprostředně poté si přečetl její obsah na zasedání Královské společnosti v Londýně.

17.9.2020 v 14:02 | Karma: 8,76 | Přečteno: 624x | Diskuse| Věda

Julius Maksa

Le Sageova teorie gravitace.

Le Sageova teorie gravitace je kinetická teorie gravitace, kterou původně navrhl Nicolas Fatio de Duillier v roce 1690 a později Georges-Louis Le Sage v roce 1748. Proč se tato teorie neujala. Pokusím se o vysvětlení.

8.9.2020 v 13:42 | Karma: 10,15 | Přečteno: 597x | Diskuse| Věda

Julius Maksa

Kvasary a magnetary.

Popisuje dnešní kosmologie věrohodně kvasary a magnetary? Jsou představy dnešních fyziků o vzniku elektromagnetických vln, věrohodně vysvětlené, nebo se opět vychází z bludných představ minulého století? Pokusím se odpovědět.

4.9.2020 v 22:47 | Karma: 8,74 | Přečteno: 600x | Diskuse| Věda

Julius Maksa

Pulsary a gravitační vlny.

Jsou opravdu pulsary přírodní útvary, nebo to jsou umělé vesmírné majáky, podle kterých se orietují mimozemští vesmírní cestovatelé? Jaký je rozdíl, mezi vlnami pulsarů a gravitačními vlnami ? Pokusím se na tyto otázky odpovědět.

25.8.2020 v 17:46 | Karma: 9,21 | Přečteno: 466x | Diskuse| Věda

Julius Maksa

Kontinuální a vlnová rychlost částic.

Jaký je rozdíl, mezi kontinuální rychlostí částic a vlnovou rychlostí částic? Jaký je rozdíl, mezi kinetickou energií přímočarého pohybu a kinetickou energií rotačního pohybu? Existuje potenciální energie, nebo je to jen berlička?

3.8.2020 v 16:07 | Karma: 8,91 | Přečteno: 506x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Hnědá voda z polí zalila ulice. Blížejov na Domažlicku znovu zasáhla povodeň

27. června 2024  17:01

Obec Blížejov na Domažlicku dnes opět zasáhla blesková povodeň. Hnědá voda se tu valila obcí z...

Silné bouřky jdou Českem, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  16:57

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

V Rusku soudí „čeljabinského maniaka“. Dívku věznil a znásilňoval čtrnáct let

27. června 2024  16:49

Soud v Čeljabinsku na Urale vyslechl dívku, kterou místní muž 14 let držel v zajetí a znásilňoval....

U Bříství na D11 prorazil kamion svodidla a skončil ve svahu. Omezil dopravu

27. června 2024  11:11,  aktualizováno  16:27

Na D11 mezi obcí Mochov a Bříství havaroval kamion. Prorazil svodidla, zároveň u něj došlo k úniku...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

  • Počet článků 58
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 860x
Jak funguje " UNIVERSUM?". Snažím se popsat srozumitelnou formou děje, které neustále probíhají ve vesmíru, tak i na Zemi. Ale od toho máme fyziku, teorie a zákony, podle kterých funguje  svět.

Není to obráceně, že universum má své zákony a zákonitosti a fyzika je pouze popisuje, ne vždy správně? Proto se může zdát, že popisuji vesmírné děje jinak, než současná fyzika.

Seznam rubrik