Reálné zisky spekulantů a účetní ztráta ČNB

  S blížícím se termínem ukončení intervencí proti koruně se stále více diskutuje, kdo na tom ve finále vydělá, případně prodělá. U finančních spekulací odpovídá zisku jedné strany stejná ztráta u druhé strany. Jak tomu bude u ČNB?

 

Málokdy měli finanční spekulanti z celého světa tak unikátní příležitost jistých výdělků, jako v případě umělého oslabování české koruny, které začala Česká národní banka (ČNB) provádět v listopadu 2013 a jehož ukončení se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku...

Česká republika se vedle pozice nejvýkonnější evropské ekonomické kolonie, která odvádí každoročně stovky miliard korun svým zahraničním investorům, stala i novým „perpetuum mobile“ generujícím zisk finančním spekulantům. Nikdo nepochybuje, že zisky finančních spekulantů, kteří vsadili na posílení české koruny po ukončení intervencí budou reálné (skutečné). Na druhou stranu ztráty, které po případném posílení české koruny utrpí ČNB budou „pouze“ účetní, jak nás všichni experti ČNB ujišťují. Takže nebudou mít žádný dopad ani na českou ekonomiku, případně státní rozpočet a už vůbec nijak se nedotknou (ani zprostředkovaně) ekonomické situace českých občanů. Myslím, že takovou úžasnou situaci, kdy reálné zisky jedné strany se nijak neprojeví na reálné ekonomické situaci protistrany, nám musí závidět všechny státy světa, včetně jejich centrálních bank.

Dlouhodobý odliv zisků z České republiky (přes 300 miliard ročně) již nabyl takových rozměrů, že si jej všimly i naše politické strany. Jedna tzv. tradiční politická strana, oprášila dnes již všeobecně překonanou myšlenku na zavedení tzv. sektorové daně, kterou chce uplatnit především na mimořádně ziskový „český“ bankovní sektor, který nezná co je krize a pomohl zachránit krizí zmítané bankovní ústavy v Rakousku, Belgii, Itálii a Francii. Na případné zvýšení daní se mohou "těšit" i telekomunikace a energetika.

PS: Během tří let se naše centrální banka transformovala z „banky bank“, která má na starosti měnovou politiku a cenovou stabilitu na největší český „hedge fond“, investiční fond, který svou velikostí přes 3 biliony korun (3 000 miliard) hravě zastínil majetky našich miliardářů a vedle kterého si mohou kellner, babiš, tykač, bakala a další, připadat jen jako chudí příbuzní...Na rozdíl od „našich“ miliardářů však „ČNB hedge fond“ místo reálných zisků dlouhodobě generuje jen „účetní“ ztráty...

Autor: Pavel Makovec | pondělí 20.2.2017 13:44 | karma článku: 42,97 | přečteno: 7120x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Kolik stojí boj s inflací?

10.5.2022 v 11:57 | Karma: 19,52