Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

Až donedávna většina investorů a politiků zůstávala v klidu ohledně možného ekonomického dopadu koronavirové krize. Většina z nich mylně předpokládala, že tato pandemie bude mít krátkodobý dopad pouze na čínskou ekonomiku. Nyní si uvědomují, že se jedná o závažnou věc, která po sobě zanechá dalekosáhlé důsledky, a to nejen na zdraví lidí, nýbrž i na ekonomickém a politickém uspořádaní celého světa. Podniky z různých odvětví si náhle uvědomily rizika závislosti na složitých globálních dodavatelských řetězcích. Též rychlost a rozsah šíření viru po celém světě, poukázaly na zranitelnost lidí vůči zdánlivě vzdáleným vnějším hrozbám.

Pandemie koronaviru, která téměř zastavila hospodářskou činnost ve všech zemích EU, nutí vlády k bezprecedentním krokům. A jak se tato pandemie šíří, vyvolává nový tón, tón ekonomického nacionalismu. Evropská unie se náhle obává toho, aby zahraniční investoři nemohli využít pandemii k získání zranitelných společností a podniků.

Politici reagují různými způsoby. Hlavně zřizují všelijaké záchranné fondy. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier varoval před nebezpečím zahraničních investorů, kteří se snaží využít prohlubující se koronavirovou krizi, aby destabilizovali významné německé podniky.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen naléhá na členské státy EU, aby lépe kontrolovaly zahraniční investice, a to zejména v oblastech, jako je zdravotnictví, lékařský výzkum a důležitá infrastruktura. „Měli byste použít všechny možnosti k ochraně strategických evropských společností před zahraničním převzetím nebo jeho vlivem, který by mohl ohrozit naši bezpečnost a veřejný pořádek,“ řekla ve videu na Twitteru. Podle ní členské státy musí být „ostražité“ a musí používat všechny nástroje, které mají k dispozici, aby zajistily, že krize nezpůsobí ztrátu významných aktiv a technologií.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu začátkem tohoto měsíce řekl, že svět musí „zpochybnit vývojový model“, který sledoval po celá desetiletí a který nyní „odhaluje své nedostatky“. „Tato pandemie ukazuje, že existují zboží a služby, které musí být umístěny mimo zákony trhu,“ uvedl.

Bavorský premiér Markus Söder by chtěl jít ještě dál, a úplně by cizincům zakázal převzetí jakékoli německé společnosti.

Jste též touto rétorikou překvapeni?

Nevím, jakou budoucnost má Evropská unie. Nevím, zda svět skutečně míří zpět k protekcionismu a merkantilismu. Domnívám se však, že tato krize by Českou republiku měla podnítit k úplnému přehodnocení našeho fungování v rámci světové  ekonomiky. Strategické zboží musí být vyráběno výhradně doma. V tomto ohledu považuji potravinovou bezpečnost za velmi zásadní. Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit. Podpora českých zemědělců a potravinářů musí být naší nejvyšší prioritou. Česká ekonomika je proexportně orientovaná a zahraniční obchod v ní hraje velmi významnou roli. Proto se nemůžeme uzavřít před vnějším světem. Musíme však  prosazovat proexportní politiku, která povede ke geografické i komoditní rozmanitosti. Nesmíme být závislí na jediném odvětví, ani na omezeném počtu obchodních partnerů. Musíme se vrátit na tradiční trhy, kde má naše země historicky dobré jméno. Věřím, že to dokážeme.

Autor: Mansoor Maitah | pondělí 30.3.2020 9:02 | karma článku: 43,43 | přečteno: 1281x