Sankce vůči Maďarsku – pokrytectví Bruselu

Jestli má Reuters správné informace, bude dnes Evropská komise rozhodovat, zda navrhne Radě EU uvalení sankcí na Maďarsko. Má jít o kompletní zastavení evropských "kohezních" fondů. Jinými slovy, Maďaři mají do EU platit, ale nemají dostávat. Maďarsko přitom hospodaří na rozdíl od EU a ostatních členských států s přebytkem, není důvod ho za rozpočtovou politiku trestat!

Lidové noviny na základě zprávy Reuters píší: „Maďarsko má letos podle nařízení Bruselu snížit schodek pod tři procenta HDP. To se mu sice podařilo už loni, jenže podle komise to udělalo nesprávným způsobem."

Nesprávným způsobem? A správný způsob je snad takový, který EU ordinuje Řecku? Ten, co vede k trvalému deficitu 8,6 % HDP?

Faktem je, že na rozdíl od většiny států EU Maďarsko:

- hospodaří nikoliv s deficitem, ale s přebytkem 1,5 % HDP.

- má ve své (nové) ústavě pravidlo vyrovnaného rozpočtu (§19, odst. 2 a 3d) ústavy Maďarska): „Parlament, ve výkonu svých práv odvozených od svrchovanosti lidu…v rámci svých pravomocí…dodržuje vyrovnanost veřejných financí a schvaluje státní rozpočet a jeho plnění.

- chce svůj dluh (vytvořený převážně předchozí vládou) splácet, nejen pomocí přebytků rozpočtu, dokonce se na jeho splátky skládají dobrovolně samotní Maďaři.

Tlak EU na Maďarsko není fér a je pokrytecký.

Maďaři chtějí na splacení dluhu použít také své devizové rezervy. Brusel by byl zřejmě raději, kdyby Maďaři poslali devizové rezervy (poslušně jako naše vláda) skrze Mezinárodní měnový fond na eurozónu.

Evropská unie Evropě na příkladu Řecka a Maďarska poskytuje malou ukázku toho, jak bude fungovat chystaný Fiskální pakt.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Mach | středa 22.2.2012 8:51 | karma článku: 43,22 | přečteno: 4598x