Tak to jde s tím československým hokejem z kopce

V předposledním a posledním kole Ligy mistrů, to je asi v půli října a ve včera skončeném osmifinále, došlo k zajímavé konfrontaci československých a německy mluvících ligistů. Výsledek je špatný.

Protože tuto soutěž nějak opomíjejí jak naše rozhlasová, tak i televizní média a mnozí fanoušci  ani nevědí, že se tato soutěž hraje, uvedu poslední výsledky. Na základě losu se v posledním měsíci  střetla 4 česká a jedno slovenské mužstvo a proti nim nastoupila 3 švýcarská, 2 německá a jedno rakouské mužstvo. Takže taková menší konfrontace západu a východu. V říjnu, to je ještě ve skupinách, byly tyto výsledky:

Plzeň – Zug (švy) 25, 21pen, Liberec – Augsburg (něm)  32 pen, 23, Třinec – Lausanne (švy) 21 prodl., 35, Hradec Králové – Graz (rak) 21,71, Banská Bystrica – Ambri – Piotta  (švy) 04, 34.

Výsledky osmifinálové:  Hradec Králové – Mannheim  (něm)  10, 11, Plzeň – Lausanne  12, 44 prodl.

Do dalších bojů ze skupin postoupila jen Plzeň a Hradec Králové a to jen z druhého místa,  Třinec a Liberec, tedy poslední mistr a vicemistr vypadli už v základní části, přičemž získali jen 8 resp. 6 bodů z 18-ti možných. Jen smůlou to asi nebude, protože loni skončil Třinec dokonce poslední ve skupině.   Liberec tuto soutěž nehrál.  Do čtvrtfinále tak včera postoupil jen Hradec Králové a to jen díky tomu, že německý poslední mistr Mannheim vstřelil ve dvou zápasech jen jeden gól. Měl dost smůly při zakončování.  

Z těchto sedmi dvouzápadů vyplývá, že se 5 československých  celků střetlo během jednoho měsíce se šesti mužstvy německými (3 švy, 2 něm a 1 rak).  Ze sedmi vzájemných dvouutkání by postoupil jen dvakrát Hradec, který porazil nejprve rakouský Graz a potom německý Mannheim. Zbývají tři česká a jedno slovenské by na svých soupeřích vždy ztroskotala. Celkové skóre ze 14-ti utkání je 33:34, což nevypadá nejhůř, ale je ovlivněno vysokým vítězstvím Hradce nad Grazem 92. Bodová bilance je 19:23 pro německé celky.  Podstatné je hlavně to, že v pěti ze sedmi dvouzápasů jsme byli poraženi  a postup si ze skupiny nevybojoval ani mistr Třinec v utkání  se švýcarským Lausanne, kdy potřeboval k postupu ze skupiny zvítězit (35) ani Liberec, který k postupu potřeboval porazit německý Augsburg (23).

Celkové vysvědčení československých mužstev v této soutěži je skutečně špatné, přihlédneme-li k tomu, že loni bylo umístění ve skupinách toto: 1. Plzeň, 2. Brno, 4. Třinec, Hradec Králové, Ban. Bystrica. Nemyslím si, že naše mužstva tato utkání podceňují, rozdíl je vidět v kvalitě a nasazení po celé utkání.

Pokud tento článek čtete mladí adepti hokejové reprezentace (8-18 let), doporučuji vám, chcete-li se dostat do NHL nebo podobných soutěží, na trénincích mimo toho, co vám naordinují trenéři, trénujte také individuální schopnosti zručnosti a myšlení,  jaké na ledě mají Švýcaři nebo Němci. Při tréninku se nesnažte jen obejít obránce, dobře přihrát  nebo vystřelit za každou cenu, ale zkuste toho obránce nějak obelstít kličkou a dostat se za něj tak, jak jste to viděli u těch Švýcarů nebo Němců. Nebojte se riskovat a občas i něco pokazit, na řeči trenérů nehleďte za každou cenu.  Jen tak se můžete dostat hodně vysoko a posunout československý hokej zase nahoru.

Autor: Jan Lunga | středa 20.11.2019 20:54 | karma článku: 11,42 | přečteno: 564x