Procházka nejmenšími zeměmi Evropy a jejich fotbalovými ligami

Všichni hledají nej – největší stadion, nejdražší fotbalista, nejlepší fotbalová soutěž. Co se ale tak podívat na opačnou stranu – na fotbalové ligy evropských trpasličích zemí, kde hrají většinou amatéři.

Gibraltar

Gibraltar má asi 30 tisíc obyvatel, kteří se tísní na asi 7 km2. No jo, ale kdyby měli alespoň těch 7 km2, to by se jim žilo, ale ona je tam jedna obrovská skála, vysoká přes 400 metrů a ta zabírá možná i polovinu území.  No a na tom zbytku území se tlačí těch 30 tisíc obyvatel. Nejvyšší místní soutěž hraje celkem 11 celků. Nižší soutěž není, takže nikdo nesestupuje. Území, které je využitelné pro lidi si představte jako pás od hranic Španělska po maják na jihu u Středozemního moře v délce asi 6 km a široký půl km. Tam je soustředěn veškerý lidský život. (Žije zde na skalách ještě 300 hodně krotkých opic, měl jsem tu čest je osobně poznat.) Gibraltar má jedno sportovní centrum s větším fotbalovým stadionem s názvem Victoria stadium a na každém konci republiky dva menší stadiony, které asi slouží na tréninky. Fotbalové zápasy se hrají na onom největším a národním stadionu pro asi 5 tisíc diváků a to: pátek 20.45, sobota 16.00 a 18.30 a neděle ve stejný čas.  Tak se odehraje celé kolo. Postavit z 15 tisíc mužů 11 fotbalových klubů je velkým problémem, protože v produktivním fotbalovém věku je jen asi šestina z nich. Z dostupných údajů z internetu jsem zjistil, že na soupiskách je nejvíce hráčů Španělů až 48 %, potom místních 34 % a zbytek představují hráči z Ameriky 8 %, Evropy 6 % a Afriky 4 %. Co považuji za docela velký problém je, kdy a kde trénují. Holt se musí nějak dohodnout, aby vyšel čas na všechny kluby a jejich hráče. Asi není jednoduché vše těmto amatérům zesouladit, protože na tomto poloostrově se pracuje prakticky nepřetržitě.

San Marino

San Marino má také asi 30 tisíc obyvatel a rozkládá se na území 61 km2, což je čtverec o stranách 8x8 km. Na takové území se bez problémů vleze takový počet obyvatel, je-li soustředěn v jednom městě, ale zde se nejedná o jedno město ale 9 menších a mezi nimi ještě nějaké vesničky nebo osady. Když tedy vyrazíte ze severu na jih, na osmi km, to je během dvou hodin, projdete tři města a nějaké mezipásmo a když se potom vydáte na východ nebo na západ, při 8 km projdete dalšími dvěma městy. Za čtyři hodiny tak stihnete projít 5 měst. Na jedno město tak v průměru připadá asi 3 tisíce obyvatel, což jsou takové větší vesničky na Jižní Moravě. Stát San Marino chce být také fotbalový. Má jednu soutěž, kterou hraje až 15 mužstev, nikdo nesestupuje. Na rozdíl od Gibraltaru nemá jen tři, ale deset fotbalových hřišť. Pokud jsem dobře počítal, má jeden národní stadion v Serravalle s kapacitou až 7 tisíc fanoušků a devět stadionků s kapacitou pět set až tisíc diváků. Dá se tedy říci, že téměř každé mužstvo má svůj stadion a tím i své fanoušky. Z dostupných údajů jsem zjistil, že až 67% hráčů jsou Italové, 22 % domácí a 11 % jsou hráči z jiných zemí.  

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy mají něco přes 50 tisíc obyvatel a jsou tvořeny 18 ostrovy a 11 ostrůvky. Na výšku mají 113 km, na šířku 75 km. Rozlohou bych to přirovnal k Jihomoravskému kraji. Zde na zmrzlé zemi se také hraje fotbal a to dokonce ve dvou soutěžích. V té vyšší hraje 10 celků a poslední dva sestupují do nižší soutěže. Na ostrově jsou dvě větší města – Torshavn a Klaksvik (13 a 5 tisíc obyvatel). Jen v prvním jmenovaném jsou dva kluby, zbývajících 8 klubů je rozeseto po celé zemi a to docela rovnoměrně. Jen pro zajímavost uvádím, v jak velkých obcích se hraje nejvyšší soutěž (1,9, 1,9, 1,6, 1,1, 0,9 a 0,3 tisíce obyvatel). V nejvyšší soutěži mají registrováno celkem 206 hráčů, z toho je 161 místních (79%), 12 z Dánska, 5 z Norska, 3 ze Švédska a 25 ze zbytku světa (12 %). Stadiony pojmou většinou do tisíce fanoušků.

Andorra

Andorra je takový malý státek v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Žije tam 77 tisíc obyvatel na rozloze 468 km2. Pro představu – takovou velikost má čtverec o velikosti strany 22 km. Andorra se nachází vysoko v horách ve výšce 900-2900 m. Nejvyšší soutěž hraje 10 celků, z nich 8 se nachází v jihozápadní části země. Je i nižší soutěž, takže každým rokem poslední sestupuje. Nejvíce mužstev je z hlavního města Andorra La Vella (24 tis. obyvatel/3 kluby), Santa Coloma (3/2), Les Escaldes (14/2). Po jednom klubu má Ordino, Sant Julia a Pas de la Casa, kde žije od 3 do 9 tisíc obyvatel. Co je na místní soutěži zajímavé je, že utkání se hrají ve výškách od 908 do 1300 metrů nad mořem a když se přijede do zimního střediska Pas de la Casa, tak se hraje ve výšce 2080 m, což je o téměř 500 m výše než je naše Sněžka. Co se týče struktury fotbalistů, nejvíce jich pochází ze Španělska 40 % a z jiných zemí 37 %. Andořan je každý pátý 21 % a překvapivě málo tam hraje Francouzů, jen 2 %.

USA a jejich MLS soutěž

Nakonec si ukažme něco obráceného. V USA žije přes 300 milionů obyvatel, a proto také musí mít nějakou nejvyšší soutěž. Tu hraje celkem 29 mužstev, které jsou po vzoru jiných soutěží (hokej, baseball, basketbal nebo americký fotbal) rozděleny do dvou skupin, v západní konferenci hraje 14 a ve východní 15 mužstev. Na rozdíl od všech ostatních zemí světa nejvyšší soutěž nehrají nejlepší mužstva, ale mužstva nejbohatší. Ze soutěže nikdo nevypadává. Probojovat je do ní můžete jedině tak, že prokážete, že máte moc peněz nebo ji odkoupíte od někoho, kdo už na to finančně nemá. Holt takové jsou USA. Nejvyšší soutěž momentálně hraje 29 mužstev, z toho jsou tři kanadská a 26 amerických. Zájem o fotbal se v USA rozšířil až po MS, které tam proběhlo v roce 1994 a proto se Američané všemožně snaží dohonit Evropu. Z toho důvodu tam přichází hrát mnoho hráčů z celého světa. Z dostupných soupisek jsem zjistil, že do zápasů nastupuje nejvíce Američanů 45 %, potom hráčů z Jižní a Severní Ameriky 34 %, z toho Brazilců, Argentinců a Kanaďanů po 4 %, Mexičanů jen 1 %, Evropanů 15 %, Afričanů 5 % a Asijců 1 %.   Na soupiskách jsem našel celkem 683 hráče, v průměru tak připadají na jeden klub 23-24 fotbalisté.

A na závěr mám jednu prosbu. Pokud by se mezi čtenáři našel někdo, kdo také miluje menší země a chtěl by si projít nebo projet nejen památky, ale i sportoviště a nemá s kým, může mi napsat na moji mailovou adresu. Ozvat se může jak osoba, tak i cestovka, která něco podobného organizuje. Myslím, že se dohodneme.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Lunga | pátek 28.7.2023 19:08 | karma článku: 10,60 | přečteno: 219x