Koronavir a naše odpady, měli bychom o tom vědět více, abychom se k tomu jinak chovali!

Chtěl bych, aby se našim dětem žilo alespoň tak dobře jako nám a proto jsem si připravil pár otázek, na které bych rád dostal někdy v budoucnu konkrétní odpovědi.

Koronavir

Stále nás hlavně televize a internet informují o současné situaci v oblasti výskytu, počtu nakažených a možných způsobech léčby. Lidé jsou z toho vystresovaní, mají těch informací už nadbytek, chybí jim pohyb a kontakt s jinými lidmi a nejraději by od toho všeho utekli někam, kde by byl větší klídek a pohoda. Lidem vadí, že tyto informace mají jen jednostranné. Mluví se buď jen o minulosti, co se už stalo nebo o budoucnosti, co nás čeká za 2-3 měsíce, ale to podstatné, co je teď a jak se máme zachovat v případě nakažení, to tu nikde nevidíme ani neslyšíme. Proč se z televize nedozvíme, co máme dělat, když jsme pozitivní, co máme dělat, když máme zvýšenou teplotu a začne se nám špatně dýchat? Na koho se máme obrátit, kam volat nebo kam jet a jak? Když už nás ten vir napadne, jak probíhají jednotlivé etapy nemoci? Jak to probíhá u nemocných s lehkým průběhem a naopak, jak u osob s těžkým průběhem? Kdo se ještě může léčit doma a kdo už musí do nemocnice? Jak vidíte, takových otázek je mnoho a tím pádem je potřeba i vícero variant odpovědí a tedy obyčejných rad pro normální smrtelníky. V tomto by se masmédia měla polepšit a přestat jen strašit, ale vyzvat odborníky, aby se k jednotlivým možným případům vyjádřili a trochu uklidnili mysl obyčejného člověka.  

Odpadové hospodářství

Divíte se, proč tolik lidí netřídí odpad? Já ne. Proč by to dělali, když neví, co se s tím odpadem děje. Většina z nás jen zná, že ve sběrnách se hromadí a potom třídí odpad, ale co se s ním děje potom, to ví jen pár zaměstnanců určitých firem. Co se děje s papírem, s jednotlivými druhy plastů, s elektromateriálem, odpadním dřevem, kovy apod.? Kam se všechno vozí a na co se to dále zpracovává? Jak se likviduje nebezpečný odpad, co z toho vznikne a kde se to dále používá? K čemu slouží odpadní olej z kuchyně a ostatní oleje a kde se s nimi znovu můžeme setkat? Kde končí vrácené léky do lékáren a co se s nimi děje? Proč se o tom nenatočí krátké instruktážní filmy, které by na tyto otázky daly lidem reálné a pozitivní odpovědi, aby lidé věděli, proč je dobré všechno třídit? Takže znovu hodně otázek a málo známých odpovědí.

Odpadní vody

Podobnou otázku si mnoho lidí klade i zde. Vybudovaly se sice čistírny vody. Jenomže do těch čistíren neteče jen zašpiněná voda, ale jde tam i mnoho odpadů z lidského těla a v dnešní době, kdy při domech už nejsou běžná hnojiště, tak nejen domácnosti, ale i různé restaurace, hotely, výrobny a různé továrny vypouštějí nejrůznější odpad. A tak by nejen mě, ale i mnoho jiných zajímalo, jak si s tím ty moderní čistírny poradí. Dá se všechno rozpustit a nějak neutralizovat a pak znovu pustit do nějakého potoka nebo řeky? A co se děje s tím, co se už dál rozpustit nedá a musí se někam vyvést? Jak to se likviduje?

S problémy se popasujeme a budeme je schopni jakžtakž řešit až tehdy, až na tyto otázky bude znát odpovědi takových 15-20 % obyvatelstva. A k tomuto číslo máme myslím ještě velice daleko.

Otázek jsem uvedl spoustu a tak budu očekávat, že se toho někdo chytne a pokusí se na mnohé z těchto otázek odpovědět. Pokud ne, zůstane tu mnoho osob nejrůznějšího věku, kterým bude osud nejen náš, ale celé planety úplně lhostejný.  Potom si už budeme muset položit jen otázku: Kterápak bude další planeta, kterou začneme ničit?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Lunga | úterý 27.10.2020 17:35 | karma článku: 10,84 | přečteno: 205x