Kdo to je „Brusel“?

Znáte ty věty: „Brusel rozhodl..." „Brusel nám nařídil...“ Skepse k EU by asi poklesla, kdyby se u veřejnosti přestal vytvářet dojem, že v Evropské unii rozhoduje jakási tajemná, gigantická a nikomu neodpovědná struktura plná úředníků jménem „Brusel“. Je samo sebou, že tato ďábelská struktura si vymýšlí jednu zlomyslnost za druhou, jak ubližovat národům Evropské unie nebo jim aspoň komplikovat život.

Lze se těmto klišé divit, když i profesionální novinář na iDnes.cz je schopen napsat třeba tuto větu: „Po krachu evropské ústavy ve Francii a Nizozemí totiž Brusel raději veškeré symboly, které podle kritiků ukazovaly na rodící se superstát, ze smlouvy vyškrtl z obav, že by Lisabonská smlouva v některých zemích neprošla ratifikací.“ Úžasné: takže smlouvy, podle kterých se „Brusel“ řídí, si píše „Brusel“ sám...

Milý pane Bartoši, symboly z rodící se Lisabonské smlouvy nevyškrtl žádný „Brusel“. Vyškrtlo je 27 šéfů vlád jednotlivých zemí na návrh Velké Británie. Všichni lidé, kteří mají problém s tím, „co si to zase bruselští eurokrati vymysleli“, by se měli ptát především své vlády, proč s danou věcí souhlasila a pokud nesouhlasila, co konkrétně podnikla, aby přijetí dotyčného rozhodnutí zabránila.

Lidé, kteří si snad myslí, že naše vláda je v Bruselu soustavně válcována, by měli vědět, že drtivá většina rozhodnutí v Radě ministrů EU (bez jejíhož souhlasu žádný evropský předpis nevznikne) jsou přijímána konsensem (a to i v početných oblastech, kde smlouvy počítají s hlasováním kvalifikovanou většinou). Například v roce 2006 se v Radě explicitně hlasovalo 594krát. Z toho v 523 případech všichni hlasovali pro (88%); přidáme-li k tomu ještě 29 případů, kdy se jeden či více států zdržely hlasování, ale nikdo nehlasoval proti, dostaneme se na 93%. To znamená, že jen v 7% případů byl nějaký stát přehlasován. Pokud se podíváme jen na legislativní texty (směrnice a nařízení), k přehlasování jednoho nebo více států došlo ve 12,6% případů.

A jak si konkrétně počínala Česká republika? Bereme-li v potaz všechna hlasování, čeští ministři hlasovali v 98,7% případů pro, v 0,8% případů se zdrželi a jen v 0,5% případů hlasovali proti. Bereme-li v potaz jen směrnice a nařízení, skóre našich ministrů vypadá 97,6% pro – 1,6% zdržel se – 0,8% proti...

Takže pokud se Vám v průměru nelíbí více než 0,8% nových předpisů Evropské unie, nenadávejte na „Brusel“, ale na svou domácí vládu!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lukáš Macek | pátek 19.12.2008 18:55 | karma článku: 18,45 | přečteno: 1575x