Zaostřeno na Abú Zabí aneb Nepochopitelné ignoranství České televize

V tomto emirátu probíhá od sobotu 27. října prestižní judistický grandslam. Českou republiku zastupuje pět borců včetně světového (2014) a olympijského (2016) šampiona Lukáše Krpálka.  

 

Abúzabská akce je v jednom ohledu unikátní. Visel nad Damoklův meč, že se  neuskuteční, pokud se organizátoři nebudou chovat ke všem zemím stejně.

 

Oni se snad nechovali? Ale chovali – až na jednu výjimku. Při loňském grandslamu přítomní izraelští judisté nesměli používat symboly svého státu, ale byli nuceni bojovat pod hlavičkou Mezinárodní judistické federace (IJF). Když Tal Flicker vybojoval zlato, nesměla být hrána izraelská hymna – místo ní zněla halou hymna IJF. A místo izraelské vlajky byla vztyčena vlajka IJF.

 

Důvod? Protiizraelská nenávist, politizace sportu jako z učebnice.

 

Skandální? Ano. Diskriminační? Ovšemže. Co ale s tím?

 

Jednoduché řešení. IJF dala šejkům na výběr. Buď dáte záruky, že se budete ke všem reprezentacím chovat stejně, nebo se můžete s pořadatelstvím grandslamu 2018 rozloučit. Pořadatelé v Emirátech se nějaký čas ošívali, ale nakonec souhlasili. Grandslam v Abú Zabí, předtím z kalendáře IJF vyjmutý, se do něj zase vrátil.

 

To znamená, že Izraelci mohou soutěžit jako reprezentanti Izraele se vším všudy. Už ne jako judisté „IJF“, ale jako sportovci své země. Jako všichni ostatní.

 

V Emirátech bojuje o medaile jedenáct borců z židovské republiky. Šest mužů a pět žen. Spolu s nimi odletěla do dějiště ministryně sportu Miri Regevová, což je také svého druhu senzace. Druhá v tomto týdnu - po páteční (26/10) návštěvě jejího šéfa, premiéra Netanjahua, u ománského sultána. Ledy tají, zdá se.

 

Po prvním dnu vybojovali Izraelci tři bronzové medaile: Baruch Šmailov, Gili Cohenová a Timna Nelsonová Levyová. Grandslam trvá do pondělí, uvidíme, jestli dojde i na izraelskou národní hymnu.

 

Zatím se podívejme prostřednictvím FOTOODKAZU na fotografii z letošního abúzabského grandslamu.  Mohamed Bin Thaaloob Al Derei, prezident Federace zápasu, juda a kickboxu ve Spojených arabských emirátech. blahopřeje ministryni Regevové poté, co jeden u izraelských reprezentantů vybojoval bronzovou medaili.Vpravo šéf IJF Marius Vizner. Zdroj: Times of Israel. Odkaz  ZDE

 

POSTŘEH ZE ZÁZNAMU ČESKÉ TELEVIZE

Sledoval jsem dnes (28/10) ráno po sedmé hodině SEČ na ČT Sport záznam z prvního dne abúzabského grandslamu. Během finálového zápasu mezi Guiffridaovou z Itálie, pozdější vítězkou, a Kelmendiovou z Kosova přišla do čestné lóže izraelská ministryně sportu Miri Regevová a pozdravila se s šéfem IJF Mario Viznerem a posléze komunikovala s výše zmíněným prezidentem. V záběrech kamer byla velice často – koneckonců členové izraelské vlády nejezdí do Emirátů každý týden. (Pikantní také je, že Regevová před vstupem do politiky působila v izraelské armádě, kde získala hodnost brigádního generála.)

 

Ovšem nejen to. Organizátoři udělali svým izraelským hostům laskavost: medailistky kategorie do 52 kg, mezi nimi i svoji reprezentantku Gili Cohenovou, dekorovala právě ministryně Regevová a šéf izraelského juda Moše Ponte. Bylo to v kontextu napjatých arabsko-izraelských vztahů něco výjimečného a chvályhodného.

 

Poněkud mě ovšem překvapilo, že český televizní komentátor přibližně od 7:15 do konce záznamu (08:25), kdy Regevová byla stále v hale přítomna, ani jednou nezmínil skutečnost, že ta dáma v modrých šatech je ministryně izraelské vlády. Je to neznalost, nebo politováníhodná ignorance?

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 28.10.2018 8:55 | karma článku: 26,69 | přečteno: 766x