VS OSN: Rezoluce proti popírání holocaustu

Dvacátý leden 2022 vstoupí do historie. Valné shromáždění OSN schválilo v pořadí druhou rezoluci navrženou Izraelem za třiasedmdesát let, kdy působí v této mezinárodní organizaci. Členem se stal v roce 1949.

 

Datum 20. ledna není náhodné. Toho dne roku 1942 (tedy před 80 lety) se na břehu jezera Großer Wansee mezi Berlínem a Postupimí konala konference, po níž pro vygradovalo peklo na zemi, které už předtím postihlo Židy v nacistickém Německu, jeho satelitech a okupovaných zemích. Tématem jednání, kterému předsedal Heydrich, byla koordinace v rámci tzv. konečného řešení, tedy plánu vyvraždit židovskou populaci.

 

Zjednodušeně: nově přijatá rezoluce je zaměřena na boj proti popírání holocaustu. Jako každá jiná rezoluce Valného shromáždění, není ani tato právně vymahatelná, ale má zásadní význam v morální a symbolické rovině.

 

Kromě průvodního textu zahrnuje šest klíčových bodů, v nichž je mimo jiné uvedeno: VS OSN bezvýhradně odmítá jakékoli popírání holocaustu a k témuž vyzývá členské státy, oceňuje země, které vytvořily pamětní místa tam, kde k holocaustu a hrůzám s nim spojeným došlo, naléhá na členské státy, aby vytvořily vzdělávací programy, které nastupujícím generací vštípí poučení z holocaustu, vyzývá členské země a sociální sítě k přijetí aktivních opatření v rámci boje proti antisemitismu a popírání či zkreslování holocaustu a žádá Informační program OSN o holocaustu (UN Outreach Programme on the Holocaust) a další specializované agentury, aby pokračovaly v přípravě a realizaci programů proti popírání a zkreslování holocaustu. Dále vyzývá všechny zúčastněné strany, včetně států, parlamentů, soukromého sektoru a akademické sféry, aby pravdivě informovaly o faktech týkajících se holocaustu a o důležitosti poučení, která z něj vyplývají, aby se v budoucnu předešlo podobným aktům genocidy.

 

Izraelský návrh, k němuž se připojila Spolková republika, přednesl velvyslanec židovského státu při OSN Gilad Erdan. Podle serveru The Times of Israel („UN General Assembly adopts Israeli resolution aimed at combating Holocaust denial“/20. 1. 2022) připomněl základní smutnou skutečnost. „Tak jak se zmenšuje počet přeživších, roste děsivou rychlostí popírání holocaustu.“ Čím méně přeživších, tím více jsou mladí lidé indoktrinováni na sociálních sítích, aby pochybovali o realitě (holocaustu) a věřili klamným informacím. Ambasador kritizoval alibismus provozovatelů sociálních sítí, kteří se vymlouvají na to, že jsou pouhými poskytovateli služeb. „Když se vyhýbáte zodpovědnosti, zlo narůstá.“

 

CHAIM

Gilad Erdan zahájil svůj proslov připomenutím příběhu muže jménem Chaim. Pocházel z malé vesnice v Rumunsku – a měl štěstí: nacistické peklo přežil. Jeho manželku a osm dětí ovšem nacisté zavraždili.

 

Pak velvyslanec označil předložený návrh rezoluce za svoji nejdůležitější iniciativu v OSN. Vysvětlil důvod: „Nejen proto, že zastupuji židovský stát a nejen proto, že jsem Žid. Také proto, že jsem vnuk těch, kdo holocaust přežili.“

 

Pak prozradil, že Chaim byl jeho už zesnulý dědeček.

 

PROTI: POUZE ÍRÁN

Pro rezoluci hlasovalo 114 zemí. Proti se veřejně vyslovil jen zástupce Íránu, který se nechal slyšet, že Izrael chce „zneužít utrpení židovského lidu v minulosti jako zástěrku pro zločiny, které páchal za posledních sedm desetiletí proti zemím v regionu“. Stupidní výmluva mluvčího režimu, jehož představitelé holocaust popírají či hanebně zlehčují, ba zesměšňují (viz přehlídku karikatur na téma holocaustu, které jsou v Teheránu se souhlasem tamních totalitních vládců pořádány – LS). Pikantní je, že Írán přišel minulý týden v OSN o hlasovací právo (spolu s dalšími sedmi státy), protože dluží na členských příspěvcích. Svůj hlas proti rezoluci tudíž uplatnit nemohl, proto byl dokument schválen jednomyslně. I bez íránského NE při hlasování nebylo možné přehlédnout morálně zvrácené uvažování vůdců tamní ajatolláhovské totality.

 

V úvodu jsem zmínil, že to byl teprve druhý Izraelem předložený návrh rezoluce, který od roku 1949 VS OSN schválilo. Tím prvním bylo vyhlášení 27. ledna jako mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Tato rezoluce byla schválena 1. listopadu 2005.

FOTOODKAZY

Velvyslanec Erdan předkládá 20. 1. 2022 VS OSN návrh rezoluce proti popírání holocaustu./ZDE

 

Velvyslanec Erdan (4. zleva) u velké kopie schválené rezoluce v doprovodu  pozvanými přeživšími holocaustu. Po jeho levici Albert Bourla, potomek přeživších řeckých Židů, generální ředitel společnosti Pfizer (jejíž vakcínu proti covidu máme mnozí v těle)./ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 21.1.2022 0:05 | karma článku: 15,19 | přečteno: 242x