Varování ze Západního břehu: Studentské volby v Nábulusu

Na Západním břehu Jordánu, na území pod kontrolou Palestinské autonomie, působí na 15 univerzit a vysokých škol. Čas od času přijdou zprávy o volbách do jejich studentských rad. Některé výsledky jsou varující.

 

Ve středu 17. května informoval web listu  The Jerusalem Post  o výsledku voleb do studentské rady univerzity Al Najah v Nábulusu. I když jde „pouze“ o univerzitu, nové rozdělení křesel ve studentské radě lze považovat za políček vládnoucí straně Fatah předsedy autonomie Mahmúda Abbáse. Ale nejen to.

 

Volby do 81členné rady vyhrál Palestinský islámský blok napojený na teroristické hnutí Hamas – obsadil 40 křesel. Blok mučedníků přidružený k Fatahu má 38 křesel, zbývající tři mandáty získala teroristická Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

 

Budeme-li Fatah vnímat jako formaci postteroristickou, pak to znamená, že sympatizanti protiizraelského teroru mezi studenty převažují. Tak také čte tento výsledek vedení Hamasu vládnoucí v Pásmu Gazy. V prohlášení uvádí, že výsledky voleb do studentské rady An Najah National University jsou známkou toho, že většina Palestinců podporuje protiizraelskou „cestu odporu“ (rozumějme: protiizraelský teror).

 

Ještě dál šel Násir Al Din Al Šaer, akademik z Nábulusu a bývalý ministr školství za Hamas ve dvou palestinských vládách (2006-2007). Vyjádřil naději, že výsledek hlasování na univerzitě An Najah poslouží jako předehra před všeobecnými volbami v Palestinské autonomii.

 

Pro někoho naděje, pro jiného noční můra. A důkaz, jak nebezpečné je oddávat se iluzi o tzv. dvoustátním řešení neboli vzniku nezávislého arabského státu na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Zkusme si na chvíli představit, že by Izrael přistoupil na řešení prosazované Fatahem, arabskými státy i Západem: tedy že by se stáhl ze Západního břehu (tak jako v roce 2005 z Pásma Gazy) a na obou územích byl vyhlášen palestinský arabský stát. Není zapotřebí disponovat bujnou fantazií, aby si člověk představil navazující scénář. Všeobecné volby, v nichž by s vysokou pravděpodobností zvítězil Hamas. Jinak řečeno, teroristé by se demokratickou cestou, tedy zcela legálně dostali k moci. Rakety by pak pršely na Izrael z obou stran - nejen z Pásma Gazy, ale také ze Západního břehu. Snad není těžké pochopit, že žádný příčetný izraelský politik na takovou šílenost nikdy nepřistoupí.

 

Nejde přitom o nějaké teoretizování. Při minulých všeobecných volbách do Palestinské národní rady – konaly se v roce 2006, tedy před 17 lety (!) - skutečně zvítězil Hamas (63 mandátů ze 132), druhý Fatah obsadil 45 křesel. Co následovalo? Občanská válka mezi oběma frakcemi, po níž je součástí politické mapy regionu dodnes trvající dvojvládí. Hamas drží Pásmo Gazy, Fatah vládne na Západním břehu. Teror pokračuje, stejně jako kaskáda protiizraelských raketových agresí. Ta poslední skončila příměřím v sobotu 13. května. Na Izrael bylo za několik dnů vystřeleno přibližně  1500 raket.

 

Jen pro úplnost. Před rokem se na Západním břehu konaly volby do studentské rady Bir Zeit University. Výsledek: vítězem byl Hamas s 28 mandáty (z 51), na druhém místě se umístil Fatah s 18 křesly.

 

Většina světa horuje pro dvoustátní řešení. Pádné argumenty založené na reálném zhodnocení situace a zdravém úsudku jsou ovšem na straně těch, kdo takovéto politické dobrodružství zásadně odmítají.

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 17.5.2023 21:25 | karma článku: 0 | přečteno: 13x