Ukryl mince. Našly se po 2200 letech. Téměř jako nové

V Izraeli, přesněji v jedné pouštní jeskyni v historického regionu Judea jihovýchodně od Jeruzaléma, byl nedávno objeven poklad dokazující pravdivost textu druhé kapitoly 1. knihy Makabejské.

 

Jak informoval 13.prosince server The Times of Israel („2,200-year-old coin hoard gives hard proof of Book of Maccabees, say archaeologists“), v jeskyni Murabaat v údolí vádí Nahal Darga byla nalezena dřevěná tuba s ukrytými patnácti starověkými tetradrachmami. Podle archeologů pochází tento starý 2200 let starý poklad z období nedlouho před vypuknutím Makabejského povstání. Jeho počátek se datuje roku 167 př. Kr.

 

Nalezená schránka obsahuje 15 tetradrachem, v té době běžné starořecké platidlo. Původ mají v Řecku, tyto nechal razit egyptský král Ptolemaios VI. Filométor. Nejstarší z tohoto pokladu pochází z let 176/175 př.Kr., tedy z období krátce před tím, než Ptolemaiův současník, seleukovský (řecko-syrský) vladař Antiochus IV. Epifanes, jehož říše zahrnovala i Zemi izraelskou, začal uplatňovat vůči Židům brutální opatření namířená proti jejich víře, která vyústila v Makabejské povstání a později obnovení židovské samostatnosti ve státním útvaru známé jako Hasmonejské království.

 

Ještě před povstáním prchali Židé ohrožení pronásledováním do pouště v Judských horách, kde nacházeli bezpečné útočiště. První kniha Makabejská takto popisuje v druhé kapitole tehdejší situaci:

 

Do pouště tehdy odcházeli mnozí, kdo hledali právo a spravedlnost. Usazovali se tam se svými dětmi, ženami a stády, neboť zlé časy na ně tvrdě dolehly. Královským úředníkům a vojenské posádce v Jeruzalémě, v Davidově městě, bylo oznámeno, že se mužové mařící královské rozkazy uchýlili do úkrytů v poušti. Mnoho vojáků se vydalo je stíhat, dostihli je, obklíčili a chystali se napadnout je v den sobotní. Vyzývali je: „Zanechte odporu! Vyjděte a učiňte, co nařizuje král, a budete žít!“ Odpověděli: „Nevyjdeme a neučiníme, co nařizuje král; ani za nic neposkvrníme sobotu.“ Vojáci tedy na ně bezodkladně udeřili, ale oni jim neodpovídali ani kamenem po nich nehodili ani úkryty nezatarasili. Říkali si: „Raději všichni zemřeme ve své bezúhonnosti; nebe i země jsou svědky, že je to nespravedlivé vraždění.“ A tak na ně vojáci zaútočili, přestože byla sobota; zahynuli všichni i jejich ženy a děti i stáda, téměř tisíc lidí. Když se to Matitjáš a jeho přátelé dozvěděli, velmi nad nimi hořekovali. Ujistili se navzájem: „Jestli všichni uděláme to, co udělali naši bratří, a nebudeme s pohany bojovat za svůj život a za Boží příkazy, co nejdříve nás vyhladí z povrchu země.“ Toho dne rozhodli: „Proti každému, kdo proti nám začne válku, budeme bojovat i v den sobotní! Nedáme se pobít, abychom jako naši bratří zemřeli v úkrytech.“

 

To bylo na počátku Makabejského povstání.

 

Nalezený poklad byl podle mínění Eitana Kleina z Izraelského památkového úřadu schován uprchlým Židem, který pak nejspíš zemřel při násilnostech vedoucích ke zmíněnému povstání. Jeho odhad říká, že nalezené mince měly ve své době hodnotu odpovídající asi 30 tisícům izraelských šekelů (asi 200 tisíc našich korun); historická hodnota je ovšem nesrovnatelně vyšší. Eitan Klein podotkl: „Zjistit, odkud ten člověk uprchl, možné není. Odněkud z Judeje, možná z Jeruzaléma. Pokaždé, když došlo k válce nebo traumatické události, lidé prchali do pouště a schovávali se v jeskyních, které byly jejich bezpečnými prostory. Opouštěli své domovy a brali si jen důležité věci.“

 

Eitan Klein považuje nalezené ukryté mince jako důkaz, že lidé v té době skutečně do pouště a hor utíkali a schovávali se v jeskyních (jak se píše v 1. Makabejské). Jsme tedy opět svědky potvrzení pravdivosti napsaného starobylého textu - byť z pohledu biblického kánonu apokryfního – odpovídajícím archeologickým nálezem.

FOTOODKAZ.  Hrst nalezených mincí, tetradrachem. Na aversní straně je z profilu hlava egyptského vladaře ptolemaiovské dynastie Ptolemaia I. Sotéra (vládl 305 – 282 př. Kr.), reversní straně dominuje vyobrazení orla./ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 13.12.2022 11:53 | karma článku: 20,28 | přečteno: 479x