Stačila obálka – a byl problém

Rose al Youssef je egyptský politický týdeník. S úctyhodnou tradicí. Vychází od roku 1925. Tento víkend se ale dostal do nesnází. Pro čtenáře ze Západu uvyklému na ledacos možná nepochopitelných.

 

V předstihu, zjevně jako avízo na obsah příštího čísla, zveřejnil přední obálku (fotoodkaz níže), která vyvolala kontroverzi.

 

Na ní jsou portréty dvou mužů. Vlevo Mohamed Badie, šéf Muslimského bratrstva, v Egyptě zařazeného mezi teroristické organizace. Badie si v současné době odpykává prakticky doživotní trest vězení. Egyptská média píší o 85letém žaláři: k tomu je třeba dodat, že Badie se narodil v roce 1943.

 

Na vysvětlenou je třeba uvést, že týdeník není orientován „probratrsky“, ale naopak; jde o médium provládní. Zajímavost: jeho nynější šéfredaktor Hany Abdullah v dubnu 2013 předpověděl, že egyptský lid povstane proti vládě Muslimského bratrstva, což se zanedlouho stalo – viz Druhou revoluci z 30. června téhož roku a následný pád prezidenta Mursího.

 

Druhým mužem na obálce je generální biskup koptské ortodoxní církve pro sbory v centrální Káhiře a tajemník Svatého synodu této církve Anba Raphael. Už to samo o sobě, šéf teroristů a svatý muž vedle sebe, vyvolalo v církvi pozdvižení. Církev to vnímá jako urážku a žádá satisfakci.

 

To ale není všechno.

 

Text na obálce hlásá:

 

  •  Posvátná ignorance: Biskupové spojili síly s koronavirem proti papeži.

 

Papežem není samozřejmě myšlen katolický Svatý otec v Římě, ale koptský papež Tawadros II.

 

Co tím bylo řečeno? Týdeník kritizuje údajné vysluhování Svatého přijímání (v koptské ortodoxní církvi pod obojí) vkládáním chleba do úst věřících a podáváním vína společnou lžičkou ( jak je v koptské církvi obvyklé - viz fotoodkaz níže) . Poukazuje přitom na to, že několik biskupů včetně Raphaela údajně pokračovalo v této praxi, a to navzdory prohlášení papeže Tawadra II., který dočasně zrušil tuto formu přijímání v rámci prevence proti šíření covidu-19. Nehledě k tomu, že bohoslužby v Egyptě byly pozastaveny do 27. června.

 

Podle vyjádření vedení církve „takovéto nezodpovědné činy poškozují společenský mír v době, kdy kvůli současným okolnostem potřebujeme veškerou spolupráci a solidaritu.“ Myšleno samozřejmě chování novin.

 

Reakce nadřízeného orgánu je už také známá. Národní tiskový úřad (NPA) si předvolal šéfredaktora k vyšetření případu, příslušný redaktor zodpovědný za církevní záležitosti v týdeníku byl do konce vyšetřování suspendován. Současně se NPA  církvi omluvil a uvedl, že týdeník otiskne omluvu v příštím vydání. To vše v rámci zachování dobrých vztahů mezi církví, NPA a médii.

 

A názor protistrany? Ten přinesl indický web The Eastern Herald. Cituje egyptský deník Al Dustour, podle něhož šéfredaktor kritizovaného týdeníku Hani Abdullah vyjádřil překvapení z kampaně proti jeho médiu a obvinění z urážky církve. Vysvětlil, že titulní stránka neměla za cíl urážet církev a  dehonestovat  náboženské symboly, nýbrž podpořit její preventivní rozhodnutí omezit bohoslužby v době koronakrize.

 

A pokračoval: „Takováto eskalace je překvapivá. Církev vydala prohlášení požadující vyšetřování případu v době, kdyby byla sice zveřejněna (na internetu – LS) obálka časopisu, ale číslo bylo stále v tiskařském lisu a tudíž nebylo ještě na trhu.“

 

Chtěl tím naznačit, že rozumnější by bylo počkat na samotný článek a nehodnotit situaci podle obálky. I když – přidat k církevnímu hodnostáři, jehož hodlám kritizovat, člověka, který je v Egyptě oficiálně vnímán jako arcizločinec (šéf teroristické organizace), dvakrát moudré není. Lze se pak divit koptské církvi, že zareagovala podrážděně?

 

Ani ne.

 

Poučení obecnější. Kdyby se církev, která počínání novin vnímá jako urážku, neozvala, žádné omluvy by se nedočkala. Kdyby mlčela, bylo by "ticho po pěšině".  Totéž platí i pro jiné případy. Včetně staroměstského Mariánského sloupu ("lína huba, holé neštěstí").

 

FOTOODKAZY

 

Kritizovaná obálka týdeníku Rose Al YouSSEF./ZDE

 

Přijímání podobojí v koptské ortodoxní církvi./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 13.6.2020 21:25 | karma článku: 11,47 | přečteno: 598x