Šok na šok: Saúdský princ do Izraele?

Webové stránky izraelského listu Jerusalem Post přinesly v sobotu 4/7 zprávu téměř neuvěřitelnou. Jeden ze saúdských princů plánuje navštívit Izrael.

A nejen to. Slova, která web cituje, jsou ještě méně uvěřitelná.

 

O koho jde? V českém přepisu se jeho jméno píše Al Walíd bin Talál, je mu šedesát a náleží k pohádkově bohatým členům královské rodiny.

 

Netřeba dodávat, že Saúdská Arábie Izrael neuznává a chová k němu oficiálně nepřátelský postoj. Cesta kohokoliv z královské rodiny do Jeruzaléma by byla považována za stejnou senzaci jako návštěva egyptského prezidenta v Izraeli v roce 1977.

 

Co tedy Jerusalem Post na svém webu tvrdí? S odkazem na Saúdskou zpravodajskou agenturu cituje prince Al Walída bin Talála (kterého ovšem jmenuje jako Talala Bin Waleeda), který měl říci:

 

Všichni moji muslimští bratři a sestry musí pochopit, co se stalo morálním imperativem pro všechny obyvatele válkou zničeného Blízkého východu, totiž, že Arabové musí upustit od absurdního nepřátelství vůči židovskému národu.

 

Slyšet taková slova z úst saúdského prince je šokující. Al Walíd ovšem pokračoval:

 

Můj vládce, král Salman, mě pověřil zahájením přímého dialogu s izraelskou intelektuální komunitou, budováním přátelských vztahů s našimi izraelskými sousedy.

 

Šok na šok. Anebo jinak: to už vypadá na supersenzaci. A když k tomu princ dodá, že  doufá, že jeho návštěva  (o které se ovšem neví, kdy k ní dojde) bude předzvěstí nového začátku míru a bratrství mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy – s důrazem na lepší vztahy mezi vojenskými a zpravodajskými komunitami, připadáme si jako Alenka v říši divů.

 

Že by Saúdská Arábie pod vlivem íránské hrozby ve vztahu k Izraeli otočila a pochopila, kdo je skutečný nepřítel – a kdo naopak partner ve společném boji proti nebezpečím, jimž Blízký východ čelí? Anebo jde o mediální fata morgánu? To se dříve nebo později jistě dozvíme.

 

Součástí této zprávy je i informace, že mezi Izraelem a Saúdskou Arábií se od začátku roku 2014 uskutečnilo pět tajných schůzek, na nichž byla diskutována íránská hrozba. Konat se měly v Indii, Itálii a – v České republice.

 

Jak výše uvedené pojmout? Jako vodítko máme k dispozici dvě pořekadla. Jednak – žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Jenomže – není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. A teď si vyberte.

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 5.7.2015 8:00 | karma článku: 21,02 | přečteno: 903x