Slušný člověk by se omluvil

Může se prezident mýlit? Jistěže, jako každý z nás. Je to dokonce lidské, jak praví antická moudrost. Ta má ale pokračování: Setrvávat v omylu je ďábelské. Jinak řečeno, z osidla omylu je třeba se vymanit.

 

Jak?

 

Je to prosté: přiznáním a omluvou.

 

Asi tušíte, kam mířím. Prezident Miloš Zeman se v nedělním (25/4) rozhovoru s moderátorkou stanic Prima a CNN Prima News dopustil několika omylů. Teď nemám na mysli jeho sveřepé trvání na dvou verzích kauzy Vrbětice, ačkoli podle premiéra a vicepremiéra (kteří vycházejí z informací kompetentních orgánů) existuje pouze verze jedna. Toto už bylo v médiích analyzováno dostatečně, přičemž jde o téma z oblasti „vyšší politiky“.

 

Mám na mysli jeho omyl týkající se toho, co praví nebo nepraví Ústava republiky v případě rozpuštění sněmovny.

 

Připomeňme si slova Miloše Zemana z onoho rozhovoru:

 

  • Ale druhá věc, a Vy budete první, kdo se ji doví ode mě, je, že spekulace o tom, že je sto dvacet hlasů, které umožňují rozpuštění Sněmovny, je naprosto mylná. A víte proč? Protože kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí Sněmovnu rozpustit.

 

Nevím jak oni „naivové“, ale já jako občan, tedy “třetí strana“, jsem si konstituci přečetl, jmenovitě článek 35, který sestává ze tří částí.

 

V bodu jedna jsou vyjmenovány čtyři situace, kdy prezident může Poslaneckou sněmovnu rozpustit. Ani jeden se ovšem netýká oněch 120 hlasů (které umožňují rozpuštění PS). Této záležitosti je věnován bod 2:

 

  • Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.

 

(Třetí bod se pak týká toho, že PS nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.)

 

Člověk nemusí být ústavní právník, aby v onom bodě 35/2 textu konstituce správně porozuměl. Pokud PS přijme usnesení o svém rozpuštění, přičemž s tímto usnesením vyjádří souhlas 120 zákonodárců (200 děleno 5 krát 3), pak prezident Sněmovnu rozpustí. Tečka.

 

Jinak řečeno, pokud toto někdo tvrdí, pak to není „naprosto mylná spekulace“, jak soudí Miloš Zeman, nýbrž je v naprosté shodě s Ústavou.

 

Naopak jako naprosto mylná spekulace se jeví Zemanovo přesvědčení, že v případě přijetí onoho usnesení podpořeného 120 zákonodárci prezident „může, ale nemusí Sněmovnu rozpustit“.

 

V tomto případě nedává konstituce prezidentovi žádnou možnost PS nerozpustit (samozřejmě pokud by zmíněné usnesení nepřišlo v době kratší než tři měsíce do skončení volebního období, ale o to v tomto sporu nejde).

 

Prezident se tedy mýlil. Můžeme položit „zemanovskou“ otázku, kdo je tady tedy „naiva“ a kdo by si měl Ústavu (pořádně) přečíst.

 

Očekával jsem, že po tomto faux pas se Hrad veřejnosti nějakou formou omluví. Na svém webu, na Twitteru mluvčího Ovčáčka, jakkoli.

 

Zatím je ticho po pešině.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.4.2021 10:17 | karma článku: 24,03 | přečteno: 511x