Slovo čtenáře: Vzpomínky Čechokanaďana

V lednovém (2023) vydání kanadského krajanského newsletteru Nový domov 2.0 je zveřejněn tip na knihu. Knihu po mnoha stránkách pozoruhodnou: Vzpomínky Čechokanaďana.  

 

Novy domov 2.0 navazuje na stejnojmenné noviny, které vycházely v Kanadě dlouhá desetiletí. Spojeny jsou, stejně jako jejich internetový nástupce, s torontským Masaryk Memorial Institute, jednoho z center české a slovenské komunity.

 

Mezi nejvýznamnější osobnosti českého a slovenského exilu v Kanadě můžeme zařadit  Miloše Šuchmu, autora zmíněné knihy (po jejím přečtení pochopíme proč) a dlouholetého předsedu tamního Českého a slovenského sdružení. Rodák z pražských Vinohrad (*1940), v období Pražského jara 1968 jeden z iniciátorů vzniku Klubu angažovaných nestraníků. Po srpnovém Sověty vedeném vpádu vojsk Varšavského paktu do Československa zamířil do svobodného světa a usadil se v Kanadě. Zde byl a je mimořádně činný – angažuje se ve prospěch svobody, demokracie, připomenutí pravé podstaty komunismu a také v oblasti pomoci lidem, kteří z totalitního režimu uprchli.

 

Tip v Novém domově 2.0 mi připomněl příjemnou „povinnost“. Informovat o knize Vzpomínky Čechokanaďana na svém blogu, o což mě Miloš Šuchma před časem požádal a já mu rád nyní vyhovím.

 

Už když jsem stál na zastávce autobusu - poté, co jsem si v knihkupectví našeho města publikaci pořídil a letmo v ní listoval -, pochopil jsem, že to bude skvělé čtení. Tedy určitě pro člověka, který má nanejvýš kladný vztah ke krajanskému exilu v Kanadě (sám jsem do původního Nového domova řadu let pravidelně přispíval a považuji to za čest), ke Kanadě jako takové, ke svobodnému světu, k západním hodnotám.

 

Miloš Šuchma nás poutavým způsobem provádí svým životem, který byl všechno jiné, jen ne černobílý a přímočarý. Naopak, jak šla desetiletí, objevoval se jeden milník za druhým; šlo vesměs o milníky tragické. Jako dítě zažil nacistickou okupaci, pak komunistický převrat a nástup rudé totality, uvěznění otce. Všechny tyto a další události se promítaly do jeho života – školního, studentského, vojenského, pracovního.

 

Autor patří do množiny, kterou nazýváme  homo politicus  – člověk s aktivním zájmem o veřejné dění, o politiku. Proto se ještě ve staré vlasti zapojil do zakládání Klubu angažovaných nestraníků, proto nacházíme jeho jméno v tiráži časopisu Západ (vycházel 1979 až 1993) jako prvního šéfredaktora; časopis je neodmyslitelně spojen s Josefem Škvoreckým. Proto stál, jak již uvedeno, dlouhá léta v čele Českého a slovenského sdružení v Kanadě.

 

Nejen o tom píše ve své knize. Také o Evropské platformě paměti a svědomí, návštěvě významných osobností ze staré vlasti mezi krajany v Novém světě, o svých zahraničních cestách. Miloš Šuchma je také brilantní politický analytik. Jedna z kapitol je věnována jeho politickým pozorováním. Podstatnou část knihy vyplňuje příloha – vybrané články a rozhovory z časopisu Západ. Mezi těmi, s nimiž Západ v průběhu desetiletí hovořil, byli Jaroslav Hutka, Karel Kryl, Ája Vrzáňová, Rafael Kubelík, Pavel Landovský, ministr Otta Jelínek, Tomáš Baťa.

 

Koncentrované dějiny československého exilu v jedné zemi svobodného světa v jedné knize. A ještě mnoho dalšího. Publikace čítá 448 stran, vydalo ji pražské Muzeum paměti XX. století. Sám ji mám na nočním stolku (obr. 1) a se zájmem se k ní vracím. Pokud jde o mne, rád a s čistým svědomím mohu toto  excelentní životní ohlédnutí výjimečného člověka doporučit.

 

... obr. 1/Foto: Autor článku.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 29.1.2023 18:28 | karma článku: 9,52 | přečteno: 205x