Senát a Taba

V pondělí 22/4 večer skončilo v Egyptě třídenní referendum o změnách stávající ústavy, která, řekne-li lid ANO, přinese řadu změn. Nejčastěji se hovoří o tom, že dá šanci stávajícímu prezidentovi být déle v úřadu.  

 

Jeho současný mandát by skončil v roce 2022, novela ústavy mu umožní, bude-li zvolen, pokračovat v úřadu do roku 2030. (Je to konečný termín? O tom je nyní zbytečné spekulovat.)

 

Připravených změn je ovšem víc, jednou z nich je obnovení dvoukomorového parlamentu. Ten v Egyptě fungoval, pomineme-li starší historii v minulém (do roku 1956) a na konci předminulého století od roku 1980 – byla to Egyptská rada Šura. Rozpuštěna byla v souvislosti s Druhou revolucí 2013 a od té doby má Egypt jednokomorový zastupitelský sbor.

 

Ten současný, Sněmovna reprezentantů, má 596 členů a podle novely ústavy se má počet mandátů snížit na 450. Nově instalovaná horní komora, už ne rada Šura, ale Senát, má mít 180 zákonodárců, z toho dvě třetiny budou volené a třetina jmenovaná prezidentem. Tím se má zaručit, aby o veřejných záležitostech mohly demokraticky spolurozhodovat osobnosti, které nechtějí projít volebním procesem.

 

Jak ale napsal egyptský server Ahramonline (AOL - článek „Egypt's constitutional amendments: The roles of the Senate“; 22. 4. 2019), v praxi to nebude pouze samotný prezident, kdo vybere osobnosti do Senátu, ale dostane seznamy nominovaných od veřejných institucí, mj. z univerzit a profesních syndikátů. Nepůjde o žádnou prezidentovu svévoli.

 

Vnitropolitická debata se týkala také toho, kolik členů má Senát míst, když předchozí rada Šura sestávala z 250 křesel. Toto číslo se navrhovatelům novely zdálo příliš vysoké a nakonec byl schválen snížený počet (180). Tvůrci změn argumentovali Spojenými státy, jejichž Sněmovna reprezentantů má 435 (hlasujících) kongresmanů a Senát rovnou stovku. Což stačí, i když USA mají víc obyvatel než Egypt.

 

Kandidát do egyptského Senátu bude muset mít nejméně 35 let, vysokoškolské vzdělání a egyptské občanství.

 

Nový Senát  bude mít rozsáhlé legislativní pravomoce. Projednávat (schvalovat) bude zákony a ústavní změny, státní sociálně-ekonomické rozvojové plány, mezinárodní dohody a jiné záležitosti veřejné politiky. Poslední slovo (konečné hlasování) bude ale výsadou Sněmovny reprezentantů (tak jako u nás).

 

Jestli bude novela ústavy z roku 2014 schválena1, dozvíme se na konci tohoto týdne. Vyjádří-li se většina kladně, pojedeme v letní sezoně na dovolenou do trochu jiného Egypta.

---

1Po napsání a uložení tohoto článku (23/4 ve 21:45 SELČ ) přinesly zpravodajské servery výsledek referenda: 88,83% těch, kdo se zúčastnili, se vyslovilo PRO novelu ústavy. Volební účast byla 44,33%.

---

 

A že těch změn od revoluce 2011 už bylo. Na plážích Hurghady, Marsy Alam nebo Šarmu ale poznat nebyly. Neblahá bezpečnostní situace sice vyřadila z katalogů sinajskou perlu Tabu, ale ta se do nich nesměle vrací. Například Čedok nabízí od května čtyři hotely v destinaci Taba Heights (ilustrační foto níže).

MAGICKÁ KRÁSA DESTINACE TABA HEIGHTS/Foto: Autor článku

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 24.4.2019 11:30 | karma článku: 5,92 | přečteno: 152x