Poslední šance

"Společná dohoda na Nilu je v zájmu všech, přestože nyní vše nasvědčuje tomu, že cesta k ní bude možná ještě delší a klikatější než řeka sama,“ uzavírá své brilantní pojednání o přehradě GERD portál Voxpot.cz.

 

Má pravdu. Když jsem 7. dubna ráno otevřel egyptský Ahramonline, první zpráva hlásila: „GERD – poslední šance promarněna“.

 

Co je GERD a co to všechno znamená? Zkuste na slepé mapě ČR k ploše Lipna přimalovat 37 a půl dalších stejně velkých přehrad a dostanete budoucí plochu přehrady GERD. Ta leží na Modrém Nilu v Etiopii a je to něco jako časovaná bomba. (Jenom pro srovnání: Vysoká Asuánská přehrada na Nilu v Egyptě je ještě rozlehlejší -  má 2,8krát větší plochu než GERD.)

 

Její anglický název Grand Ethiopian Renaissance Dam se překládá různě. Moje varianta je  Velká přehrada etiopské obrody, nicméně dávám přednost označení  přehrada GERD.

 

V čem je její problém? Kdyby Modrý Nil, na němž se přehrada GERD buduje, ústil na hranicích Etiopie do moře, žádná komplikace by nenastala. Jenomže Modrý Nil teče do  Súdánu, tam se spojuje s Bílým Nilem a protéká jako Nil zbývající částí země a pak celým teritoriem Egypta, kde teprve se vlévá do moře.

 

Už z hodin dějepisu na základní škole víme, že vždy platila rovnice „Nil = život“. Je tomu tak i dnes. Toto pravidlo platí do jisté míry i pro Súdán. Obě země mají vážné obavy, že stavba, přesněji napouštění a následný provoz přehrady GERD, ovlivní množství vody v Nilu – se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Zejména pro Egypt, ale také pro Súdán, je snížení množství vody (průtoku) nepřijatelné. Oba státy jsou proto v souvislosti s tímto nebezpečím, které vnímají jako velmi vážnou hrozbu, mimořádně diplomaticky aktivní.

 

Od roku 2011, kdy byla stavba zahájena, a také v souvislosti s první fází plnění přehrady (červenec 2020), proběhla celá řada mezinárodních jednání na nejrůznějších úrovních. Ke shodě ale nedošlo. Na jedné straně je tu Egypt podporovaný Súdánem a jejich obavy, na opačné straně stoji Etiopie se svými argumenty ve prospěch provozu tohoto obřího vodního díla.

 

Poslední krach jednání nastal v úterý 6/4. Ministři zahraničí a zavlažování, jakož i experti všech tří zemí jednali od neděle 4/4 v Kinshase, hlavním městě DR Kongo. Rozhovory zaštítila Africká unie. Podle webu Ahramonline odmítla Etiopie návrh Egypta podpořený Súdánem, aby do jednání všech tří stran vstoupil po boku vedle Africké unie také mezinárodní výbor složený ze zástupců OSN, EU a USA. Obě země po proudu řeky usilovaly o to, aby výše zmínění byli plnoprávnými partnery při rozhovorech, Etiopie to odmítla: AU, OSN, EU i USA by měly mít postavení pouhých pozorovatelů.  Na tom rozhovory v Kongu  ztroskotaly.

 

Zásadní nepříjemností pro Egypt a Súdán je skutečnost, že několik hodin po nezdaru jednání - která egyptský ministr zahraničí Šoukry označil jako „poslední šanci“ před letním záplavovým cyklem - Etiopie oznámila, že v každém případě („dohoda nedohoda“) přistoupí k druhé fázi plnění přehrady údajně plánované taktéž na léto.

 

Co bude dál? V regionu stoupne napětí. Káhira a Chartúm hodlají informovat Radu bezpečnosti, Chartúm mimoto oznámil, že „zváží všechny možnosti ochrany své a svých občanů v souladu s mezinárodním právem“. Co konkrétně je tím myšleno se teprve uvidí.

 

Podobně se ve středu 7/4 vyjádřil egyptský prezident Sisi. Podle něj jsou všechny varianty možné a jedním dechem dodal, že spolupráce je lepší než konflikt. „Etiopským bratrům“ poslal jasný vzkaz: obě země by se neměly dostat do bodu, kdy Etiopie připraví Egypt o jedinou kapku z jeho podílu nilské vody. Je za tím slyšet řinčení zbraní?  Utěšujme se tím,  že ne.

 

Za zmínku stoji tvrzení Súdánu, že loňské první plnění přehrady GERD způsobilo zemi „vážné škody“ v podobě úbytku vody - jak pitné, tak určené pro zavlažování; během jednoho týdne bylo prý zadrženo 3,5 mld kubických metrů vody.

 

Několik čísel:

 

  • stavby přehrady GERD … 2011
  • říjen 2019 … dokončeno 70 %
  • červenec 2020 … 1. fáze plnění … 4,9 mld kubických metrů
  • plánované 2. plnění … 18,4 mld kubických metrů
  • celkový plánovaný objem … 74 mld kubických metrů

 

 ... obr. 1/Orientační mapa ukazující pozici přehrady GERD  -  je budována v těsné blízkosti etiopsko-súdánké hranice. (Podklad: Google Maps)

 

FOTOODKAZ: Výstavba přehrady GERD./ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | středa 7.4.2021 14:20 | karma článku: 9,95 | přečteno: 226x