Padl za zemi, v níž nikdy nebojoval

Jak může český bloger uctít památku muže padlého ve zbrani? Touto otázkou jsem se zabýval po otevření webu HonorIsraelsFallen.com, abych se seznámil s osudem člověka, který se dostal na přední stránky médií.

 

S osudem  Martina Davidowiče,  Žida narozeného v československé diaspoře. Dobrovolníka, který během vojenského výcviku v Československu, po němž měl zamířit do Izraele a tam se zapojit do obrany židovského státu, přišel kvůli tragické lidské chybě o život.

 

Portál HonorIsraelsFallen.com vznikl jako mezinárodní inciativa proto, aby se na muže a ženy, kteří položili život při obraně Izraele, nezapomnělo. Každý může pro památku někoho z nich něco udělat. Web nabízí čtyři možnosti: dobrý skutek, modlitbu, charitativní počin, studium Tóry.

 

Vybral jsem si dobrý skutek – a dal slib, že o Davidowičovi napíšu na českém blogu. Tento slib nyní plním.

 

Nechci ovšem vozit dříví do lesa. S ohledem na to, že o případu Martina Davidowiče informovala 27. října 2021 některá česká média. Toho dne byly jeho tělesné ostatky převezeny z Prahy do Izraele. Smuteční ceremonie jejich uložení do posvátné izraelské půdy na jeruzalémské Herzlově hoře byla naplánována na čtvrteční odpoledne 28. října.

 

Martin Davidowič se narodil v roce 1927 na Podkarpatské Rusi. Přežil nacistické koncentrační tábory, po návratu do Československa, na rodnou Podkarpatskou Rus; záhy se  ale přestěhoval do oblasti republiky známé jako Sudety. (Podkarpatská Rus se po dohodě stala součástí Sovětského svazu.) Vstoupil do „České brigády“ založené v červenci 1948. Ta sdružovala asi 1500 československých Židů – dobrovolníků, kteří po ukončení tajného výcviku výsadkářů měli odcestovat do Izraele a zapojit se do bojů ve Válce za nezávislost (1948/1949).

 

Výcvik vedli kromě izraelských instruktorů českoslovenští důstojníci. Jeden z nich při nácviku přepadení strážního stanoviště nešťastnou shodou okolností Martina neúmyslně zastřelil. Podle svých slov netušil, že jeho zbraň je nabitá. (Poněkud to připomíná nedávnou tragédii, kdy během natáčení filmu Rust herec Alec Baldwin zastřelil kameramanku Halynu Hatchinsovou.) Martin pak byl tajně pohřben na jednom z pražských židovských hřbitovů.

 

Tím ovšem jeho příběh neskončil.

 

Není pochyb o tom, že si zaslouží uznání  jako padlý voják. Aby se tak stalo, museli v Izraeli nejprve vyřešit dilema, že reálně nikdy nesloužil v tamní armádě (IDF). Nicméně tento formální nedostatek se podařilo překonat, byť to nějaký (dlouhý) čas trvalo.

 

V roce 2001 byl uznán za vojáka a prohlášen za prvního padlého parašutistu IDF. A o dvacet let později přistál v Praze na Ruzyni Boeing 707, který jeho ostatky převezl do Izraele, kde byly s vojenskými poctami uloženy k pozemskému odpočinku. Symbolicky 28. října – v den výročí vzniku Československa a v den, kdy byla o třicet let později oficiálně přijata současná podoba izraelské vlajky (28. 10. 1948). Do ní byla také zabalena rakev Martina Davidowiče během předávacího ceremoniálu v Praze a samozřejmě také po přistání v Izraeli na základně Tel Nof – k němu se vztahuje  FOTOODKAZ ZDE .

 

Martin Davidowič v Izraeli nikdy nebyl, nikdy za svůj nový stát nebojoval. Přesto si zaslouží úctu a poctu. Čest jeho památce!

... zdroj: unsplash.com/pixabay.com

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 28.10.2021 17:15 | karma článku: 19,56 | přečteno: 389x