Ománské zklamání

Zájemci o vodní sporty vědí, že od 13. do 17. 12. 2021 se v ománském komplexu Millennium Resort Mussanah konalo juniorské MS v jachtingu (World Sailing). Z něj se vrátila Češka Kristýna Chalupníková jako vicemistryně světa.

 

Soutěžila ve třídě Techno 293+ (windsurfing), úspěšnější byla jen zlatá Francouzka Pianazzaová. Z české výpravy byla „Kiki“ Chalupníková suverénně nejlepší.

 

Ještě více spokojená může být novopečená juniorská světová šampionka v kiteboardingu Gal Zukermanová, byť její radost kalí jedna nepříjemná průvodní okolnost.

 

Zukermanová přijela do Ománu z Izraele. Svou zemi reprezentovala (v kiteboardingu)  ve třídě Formula Kite, což je jízda na speciálním prkně opatřeném hydrofoilem („kuří nohou“), pohyb zajišťuje tažný drak. Vedla si excelentně: suverénně vyhrála všechny rozjížďky (obr. 1) a zaslouženě vybojovala zlato.

 

.. obr. 1/Co jízda, to výhra. Jak se na mistryni světa patří. Zdroj: Web Worldsailingywc.org.

 

Pak by se slušelo, aby na stupních vítězů nechyběla izraelská vlajka a areálem zazněla izraelská hymna Hatikva.

 

Ovšem nic takového. Jsme přece v arabské zemi, která neudržuje s Izraelem diplomatické vztahy, třebaže se spekuluje o tom, že dalším státem, který tak učiní, bude právě Omán, jak již zmíněno. A že tedy projevem dobré vůle by mohl být respekt k izraelským státním symbolům, pakliže izraelská sportovkyně získala v Ománu zlato na mistrovství světa (!).

 

Abychom ale nechodili dlouho kolem horké kaše. V sobotu 25. prosince publikoval server The Times of Israel článek „Israeli kiteboarder who won gold medal in Oman says organizers hushed up her win“, v němž se dozvídáme neuvěřitelné věci.

 

Podle svědectví samotné Zukermanové dělali pořadatelé všechno pro to, aby izraelský tým byl „under the radar“, tedy maximálně nepovšimnut. To platí i o vítězství Zukermanové. „Když bylo jasné, že vyhraju, byly kvůli mně zrušeny všechny hymny (aby se nemusela hrát izraelská – LS)“, říká kiteboardistka. Kromě toho jí bylo zakázáno prezentovat se s izraelskou vlajkou.

 

Krátký klip z předávání medailí, který Zukermanová zveřejnila na svém Instagramu, ukazuje, že zatímco stříbrná Polka Damasiewitzová a bronzová Pégourieová z Francie stály na „na bedně“ zahaleny do vlajky své země, jediná Zukermanová  izraelskou neměla – nesměla mít. A hymna se samozřejmě také nehrála.

 

Organizátoři si vymínili, jako podmínku, aby Izraelci vůbec mohli do země přijet a šampionátu se zúčastnit, že se budou v dějišti pohybovat bez své vlajky, což platilo i pro případ, že by se dostali na stupně vítězů.

 

A tak jediným místem, kde bylo možné spatřit izraelskou vlajku, byla spodní část prkna závodnice, jak je zřejmé z fotoodkazu 1 níže.

 

Jak to celé hodnotit? Je to další ze série hanebností, urážlivého jednání a ponižování, jakého se v arabském světě izraelským sportovcům dostává. V tomto případě je to navíc infantilní. Pořadatelé se zachovali jako děti, které si zakryjí rukama oči a myslí si, že nejsou vidět.

 

Pozoruhodné jsou také dvě reakce na Instagramu Zukermanové, které ilustrují, kudy vede dělicí čára mezi Araby.

 

Zatímco jeden přispěvatel napsal „Jste v Ománu srdečně vítána, máme vás rádi. Vítejte u svých vzdálených bratranců,“ další oponoval: „Není vítána a pochybuji, že jste Ománec. Do Ománu vůbec neměla přijet a ománské úřady by neměly dovolit lupičům půdy a vrahům dětí vstoupit na ománskou půdu. Nemůžeme si podávat ruce se zabijáky.“

 

Kolik půdy uloupila a kolik dítek asi zabila juniorská mistryně světa v kiteboardingu Gal Zukermanová?

 

Píšu v nadpise o zklamání. Ano, očekával jsem, že země, která se postavila kladně k Abrahamovským dohodám, jmenovitě k normalizaci vztahů mezi Izraelem na jedné a Emiráty a Bahrajnem na druhé straně a o níž se má za to, že by je mohla následovat, zaujme přece jenom jiný postoj. Takový, jaký platí v celém civilizovaném světě: vítěz na světovém šampionátu má právo, aby při udělování medailí byla vyvěšena vlajka jeho země a hrána její hymna.

 

Je tak těžké toto pravidlo respektovat také v případě Izraele?

FOTOODKAZ

Gal Zukermanová v Ománu/ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.12.2021 14:10 | karma článku: 14,58 | přečteno: 216x