O nesnázích jednoho biskupa

Ta informace se objevila na českých serverech v prosinci 2008: V Severní Americe vzniká nová křesťanská církev. Přesněji další anglikánská denominace. Proč, když Anglikánská církev působí v USA od roku 1785?

 

Dlužno dodat, že pod jiným názvem: The Episcopal Church (Episkopální církev), nicméně je součástí celosvětového společenství anglikánských církví.

 

Zmíněná další anglikánská denominace byla definitivně ustavena v Texasu v červnu 2009 jako Anglikánská církev v Severní Americe. Založili ji bývalí členové a duchovní dvou církví: zmíněné Episcopal Church ot the United States a Anglican Church of Canada. Důvodem byl přílišný liberalismus obou těchto církví v záležitostech, které jsou v Bibli – a tou se obě církve řídí stejně jako všechny křesťanské denominace na celém světě – jednoznačně stanoveny.

 

Kromě jiného jde o definici manželství jako svazku muže a ženy. Pokud některé církve přistoupí na to, že manželství může být také svazek dvou osob stejného pohlaví, pak s tím  jejich duchovní i prostí věřící mohou mít problém, neboť je to v přímém rozporu s biblickým učením.

 

Jak v takovém případě postupovat? Stejně jako v minulosti: opustit církev v dané záležitosti chybující a založit církev novou (případně k takto vzniklé se připojit). Z hodin dějepisu víme (měli bychom vědět), že takto vznikla například Jednota bratrská (u nás) nebo v cizině obě hlavní protestantské církve – luterská a reformovaná. A řada dalších.

 

Stejně tak tomu bylo v i případě Anglikánské církve v Severní Americe (ACNA). V záležitosti manželství zastává biblické stanovisko: pouze muž a žena.

 

Začátkem měsíce dubna 2021 posílila společenství ACNA významná duchovní osobnost. Biskup Episkopální církve William Love působící donedávna v diecézi Albany (stát New York). Biskup Love instruoval – v souladu s učením Bible a vlastním svědomím – duchovní své diecéze, aby neprováděli obřad udělení požehnání stejnopohlavním manželským párům. Tím se dostal do konfliktu s vedením své církve, která naopak udělování takového požehnání umožňuje a podporuje. Biskupa čekalo disciplinární řízení, po němž se 1. února 2021 vzdal postu diecézního biskupa a následně i členství v Episkopální církvi.

 

Jak informuje portál Christian Today („Conservative bishop disciplined over same-sex blessings stance quits liberal US Episcopal Church“/1. 4. 2021), biskup Love ve svém poselství jemu podřízeným  duchovním uvedl, že sexuální vztahy mezi dvěma muži nebo dvěma ženami nikdy nebyly součástí Božího plánu; jako takové představují deformaci stvořitelské koncepce, a proto je třeba se jim vyhnout.

 

Odchodem biskupa Loveho z Episkopální církve pro něj ovšem duchovenská činnost nekončí. Na webu Anglikánské církve v Severní Americe se 3. dubna 2021 objevilo sdělení (obr. 1) jejího arcibiskupa a primase Foleyho Beache, v němž je uvedeno, že biskup William Love se připojil k této církvi a bude sloužit jako pomocný biskup v anglikánské diecézi Živého Slova (která má sídlo v Manassasu ve státě Virginia - LS).

 

Lidé mimo církve často kritizují skutečnost, že křesťané jsou rozdrobeni do obrovského množství denominací. Pravda to je, nicméně případ biskupa Loveho nabízí jedno vysvětlení, proč tomu tak je. Pokud chtěl biskup Love zachovat čisté svědomí a respekt k učení Bible a přitom se dostal do názorového střetu s vlastní církví (tak jako kdysi např. Hus nebo Luther), nezbylo mu nic jiného než udělat to, co mnozí jiní před ním: připojit se k jinému duchovnímu společenství. Jeho výhodou bylo, že nemusel zakládat církev další, ale stačilo připojit se k ACNA, která ho ráda přivítala, neboť jeho a její názory na sňatky stejnopohlavních párů jsou v souladu – a jako takové jsou zase v souladu s Biblí. (I když si mnozí liberálně smýšlející teologové naší doby myslí něco jiného.)

 

... obr. 1/ arcibiskup a primas ACNA  informuje na webu církve o přijetí do duchovenské služby někdejšího biskupa Episkopální církve Williama Loveho.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 11.4.2021 0:06 | karma článku: 16,89 | přečteno: 427x