O nalezeném pokladu

Mojžíš, jedna z klíčových postav staroizraelské historie. Byl pověřen unikátní misí: vyvést lid Izraele z egyptského otroctví a přivést ho k branám Zaslíbené země. Tu spatřil, ale vstoupit do ní mu dopřáno nebylo.

 

Krátce před smrtí pronesl požehnání adresované jednotlivým kmenům izraelského společenství. To je popsáno ve 33. kapitole knihy Deuteronomium. Pokolení Zabulón, a také Isachar, byla určena tato slova:

 

Raduj se, Zabulóne, při svém vycházení, i ty, Isachare, ve svých stanech. Svolají na horu lidská pokolení a budou tam obětovat oběti spravedlnosti. Budou sát hojnost z moří, poklady ukryté v písku.

 

Všimněme si závěru, kde se hovoří o pokladech ukrytých v písku, tedy v zemi. Jaké poklady mohl mít Mojžíš na mysli?

 

Izraelci překročili Jordán, už pod vedením Jozua, a jednotlivým kmenům byla přidělena příslušná území. Kmen Zabulón obdržel teritorium v severní části dnešního Izraele, jihovýchodně od Haify. Z toho lze dovodit, je-li Mojžíšovo proroctví pravdivé, že právě v této oblasti by se měly v zemi nacházet „poklady“.

 

Plynula staletí ba tisíciletí a zdálo se, že Mojžíšova slova zavál čas. Věřil proroctví obsaženému v jeho dávném požehnání vůbec někdo? Naštěstí ano.

 

Abychom mohli pokračovat dál a najít souvislost mezi Mojžíšovým proroctvím a jeho splněním v naší době, musíme navštívit web společnosti Shefa in Israel (GM) Ltd. To proto, že jde o firmu, která má exkluzivní právo na těžbu drahých kamenů v severním Izraeli. Ano, tím Mojžíšovým pokladem jsou diamanty, drahé kameny.  Ne dovezené a v Izraeli broušené a leštěné – tento izraelský diamantový průmysl je známý a světově proslulý -, ale diamanty a drahokamy vlastní. Nalezené v Zaslíbené zemi – přesně podle Mojžíšova proroctví.

 

Na počátku moderního pokračování více než tři tisíce let starého požehnání stál vůdce lubavičské větve chasidského hnutí Menachem Mendel Schneerson, jedna z nejvýznamnějších osobností židovského náboženství naší doby (zemřel 1994). V roce 1988 se v New Yorku, kde žil, setkal s tehdejším starostou severoizraelské Haify Aryehem Guralem, kterému řekl – na základě biblického záznamu Mojžíšova požehnání -, že jedinečnost jeho města spočívá v tom, že má jak moře, tak údolí (zvané Zabulónské - LS) a že v tomto údolí jsou vzácné kameny a drahokamy. Rabín doslova řekl: „Svatý, buď požehnán, udělal úžasnou věc, že je sám ukryl v hlubinách země.“

 

Toto rabínovo vyjádření se dostalo k Abrahamu Taubovi, byznysmenovi v izraelské diamantovém průmyslu. Pracoval ve firmě založené jeho otcem, přičemž leštění a prodej diamantů rozšířil o výrobu šperků prodávaných v Tel Avivu, Londýně a New Yorku. Obchod se šperky „Made in Israel“ prosperoval. Ve světle tohoto úspěchu a poté, co se dozvěděl o možnosti, že by v Izraeli mělo být naleziště drahých kamenů dospěl k logickému závěru: Co může být úžasnějšího než šperky vytvořené přírodními drahokamy získanými ze Svaté země izraelské?

 

V roce 1998 založil Abraham Taub zmíněnou společnost Shefa, která získala licenci na těžbu diamantů na severu Izraele. Působí ve dvou lokalitách: na hoře Karmel a v údolí řeky Kišon. Následný průzkum ukázal, že Mojžíšovo proroctví bylo pravdivé.

 

ÚSPĚCHY

První diamanty byly nalezeny firmou Shefa in Israel na začátku našeho století. Zde připomeňme, že o  vzácných minerálech,  z nichž některé odborníci řadí mezi drahokamy, se píše v druhé biblické knize Exodus, když Bůh dával příkaz Mojžíšovi ohledně podoby kněžského roucha, konkrétně náprsníku. Citát stojí za pozornost:

 

Bude čtvercový a dvojitý, jednu píď dlouhý a jednu píď široký (asi 20x20 cm). Vysadíš jej drahými kameny ve čtyřech řadách: v první řadě rubín, topas a smaragd; v druhé řadě malachit, safír a jaspis; v třetí řadě opál, achát a ametyst; ve čtvrté řadě chrysolit, karneol a onyx. Všechny budou zasazeny do zlaté obruby.

 

V roce 2014 objevila společnost Shefa in Israel velmi vzácný minerál moissanit; její exponát je hodnocen jako největší na světě. Ve stejném roce nalezla další mimořádně unikátní minerál nazvaný Karmelský safír. Známý je také pod názvem Karmeltazit; největší kus má 33,3 karátů. Byl poctěn mezinárodním titulem Minerál roku 2018. Nikde jinde objeven nebyl.

 

Kromě těchto unikátů obsahuje severoizraelské naleziště také safíry, granáty, rubíny, spinely, hibonity a zirkony.

 

Otázka na závěr. Napadlo by někdy někoho pustit se do hledání drahokamů na severu Izraele, kdyby nebyl rabín Schneerson inspirován Mojžíšovým proroctvím? To se už nikdy nedozvíme. Zato víme něco podstatnějšího. Mojžíš prorokoval – a měl pravdu. Poklad byl nalezen.
 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.12.2022 21:59 | karma článku: 13,38 | přečteno: 189x