O jednom přelomovém momentu života

Svět se mění, staré zaniká, nové se dere do popředí. V komunikacích snad nejvíce: se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

Jedním z nich je i ukončení krátkovlnného (SW) vysílání Radia Australia. Na SW pásmech bylo v éteru naposledy 31. ledna 2017. Důvod je stejný jako pokaždé v podobných případech. Úspory, úspory, úspory.

 

Pro nás, kdo jsme se v mládí věnovali tzv. DX-ingu, dálkovému příjmu (nejen) rozhlasových stanic, patřila Austrálie k těm nejvzdálenějším, počítáno ze středu Evropy. Bez krátkých vln by tak dlouhé spojení nebylo samozřejmě možné. Jinak řečeno: Radio Australia jsme tehdy v Československu slyšeli proto, že vysílalo na krátkých vlnách.

 

My aktivnější jsme se nespokojili s pouhým poslechem, ale chtěli jsme mít písemně potvrzeno, že jsme stanici slyšeli. Postupovalo se při tom tak, že jsme k protinožcům odeslali letecky poslechovou zprávu (reception report) s příslušnými údaji (datum, čas a frekvence vysílání, jakož i maximum detailů týkajících se obsahu pořadu, to vše doplněno mezinárodním SINPO kódem hodnotícím kvalitu příjmu) – a pokud bylo vše v pořádku, našli jsme po několika týdnech v poštovní schránce tzv. QSL lístek neboli  verification card.

 

Aktivní DX-ing, udržování kontaktů se zahraničními stanicemi, bylo atraktivní hobby a v případě kontaktů se západními rádii také trochu adrenalinové, neboť komunisté to vnímali jako podporu ideologické diverze. To jsem si nevymyslel. Řekli mi to na StB, když mě kvůli tomu vyslýchali. To jenom na okraj.

 

Radio Australia se nepotýká s finančními restrikcemi pouze v této době. Problémy tohoto druhu mělo již v dávné minulosti. Vzpomínám si, že když jsem v roce 1980 poslal do Melbourne, kde zahraniční redakce stanice sídlily, poslechovou zprávu se žádostí o verifikaci příjmu, místo lístku QSL jsem dostal lístek jiný (obr. 1 a 2).

 

... obr. 1/Přední strana.

 

... obr. 2/Zadní strana s oznámením.

 

Jak je z textu patrné, ve stanici z finančních důvodů dočasně nefungovaly nejrůznější služby pro posluchače, jmenovitě byla pozastavena činnost posluchačského klubu, ověřování poslechových zpráv a provoz poštovního adresáře (např. zasílání vysílacích rozvrhů apod.). Časem byla jejich činnost obnovena. Vzpomínám si, že tehdy mi tato kartička, zaslaná jako náhrada za QSL, způsobila jisté zklamání, neb jsem netušil, kdy restrikce skončí a já dosáhnu kýženého cíle – mít ve své sbírce QSL lístek z tohoto kouta světa. Na druhou stranu jsem le musel ocenit, že stanice poskytla alespoň tuto informaci.

 

Krátkovlnné vysílání z Austrálie bylo zajímavé také svojí znělkou. Vlastně byly dvě. Jedna přinášela unikátní zvuk – smích tamního ptáka kookaburry (ledňák obrovský), kterým vysílání začínalo; druhou znělkou byla melodie Waltzing Matilda (u nás ji interpretoval Karel Hála nebo Fešáci na text Jiřího Štaidla Hádej, Matyldo).

 

Na následujícím videu, kterým uzavírám tuto vzpomínku na Radio Australia, jež na krátkých vlnách už nikdy neuslyšíme, se podíváme do vysílacího centra stanice v Sheppartonu (severně od Melbourne) a zaznamenáme historicky poslední dvě a půl minuty krátkovlnného přenosu včetně „slavnostního“ vypnutí vysílačů. V závěru, krátce před stisknutím tlačítka OFF AIR, zazní na krátkých vlnách naposledy znělka (interval signal) Waltzing Matilda.

 

Kdo má rád přelomové momenty života, je tu správně.

 

•  VIDEO  (Zdroj YouTube)

 

... obr. 3/A tady už jen: definitivní konec potvrzen. Korporace ABC, jejíž součástí je i Radio Australia, oznamuje na svých webových stránkách ukončení krátkovlnného vysíláni. Píše se 31. leden 2017.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 10.2.2017 9:00 | karma článku: 12,94 | přečteno: 209x