Multiblog /4/

Mystifikoval jsem. V předchozím Multiblogu (č. 3) jsem uvedl, že parlamentní volby v Egyptě se budou konat v listopadu 2020. Myšleno volby do obou zákonodárných komor. Tak to bylo původně oznámeno.

 

Leč je to jinak. V sobotu 4/7 napsal Ahramonline, že volby do (opět ustaveného) Senátu byly stanoveny na 11. a 12. srpna 2020, bude-li potřebné druhé kolo, pak 8. a 9. září. Opravit musím také počet senátorů: celkem jich bude tři sta, z toho jedna třetina bude kandidovat nezávisle, jedna třetina v rámci uzavřených stranických seznamů a poslední třetinu jmenuje prezident.

 

Volby do Sněmovny reprezentantů budou následovat, přesný termín na zmíněném serveru uveden není.

„Pofloydovské“ šílenství v podobě sypání si popela na hlavu kvůli nekorektnímu výrazivu (a jiným prohřeškům) pokračuje. Tentokrát přišel se svou troškou do mlýna Twitter. Mění zažitý slovník programátorů, jak informuje na svém účtu jeden z nich, Regynald Augustin, který má svůj účet označen @negroprogrammer a dle fotky jde o černocha.

 

(Poněkud to připomíná situaci, kdy většinová společnost používá pro jistou menšinu v ČR termín Romové a oni sami si říkají Cikáni.)

 

Regynald zveřejnil na svém účtu tabulku (obr. 1) s návrhem první sady slov a výrazů, která by se měla v duchu politické korektnosti změnit. Podívejme se odshora na první tři:

 

  • Whitelist (Bílý seznam) … nově Allowlist (Povolený seznam)
  • Blacklist (Černý seznam) … nově Denylist (Zakázaný seznam)
  • Master/slave (Pán/otrok) … nově Leader/Follower (Lídr/následovník)

 

A tady jsou další:

 

... obr. 1/

 

Člověka přitom napadne ledacos. Jestli by třeba některá slova neměla být vůbec zakázaná, neboť nebezpečí z nekorektnosti číhá za každým rohem. Dejme tomu „leader“: dá se přeložit (také) jako „vůdce“, v němčině (také) jako „Führer“ - a problém je na světě.

 

Lidové tvořivosti se meze nekladou. Například v angličtině se osobní zájmeno „já“ historicky vyvinulo tak, že se píše vždy s velkým písmenem: „I“. Není to ale nekorektní vůči ostatním zájmenům? Kdybychom anglický úzus převedli do češtiny, psali bychom: Byl jsem tam Já („I“) a ona („she“) - i když anglický slovosled by byl jiný, ale zde jde o ono velké písmeno.

 

Nenajde se nějaké hnutí, které bude považovat „I“ versus „she“ za diskriminaci vůči „she“? Zdá se vám to jako nesmysl? Ovšemže, jenomže docela nedávno se podobně jevily věci, které se pak začaly reálně dít. A dějí se stále.

 

Čili: nic není nemožné.

Nyní se na okamžik zastavíme u ekonomiky Suezského průplavu. Vyšla statistika týkající se finančního roku (FR) 2019/2020 (červenec – červen). Pokud jde o příjem za toto období, je nižší, ale nijak dramaticky.

 

  • FR 2019/2020 … 5,72 mld dolarů
  • FR 2018/2019 … 5,75 mld dolarů

 

Přitom počet lodí se za tento FR mírně zvýšil – o 4,5%, za leden až červen 2020 pak o 4,7%. Celkem proplulo od července 2019 do června 2020 Suezským kanálem oběma směry 19311 lodí. Vydělíme-li tento počet počtem dnů (366), dostaneme výsledek zaokrouhleně 52,8 plavidel/den.

 

To je ovšem hluboko pod očekáváním z doby, kdy prezident Sisi nechal kanál prohloubit, rozšířit a v určité části (asi 35 km) doplnit „by-passem“, aby byl možný obousměrný provoz. Stavělo se pouhý jeden rok (srpen 2014 – srpen 2015). To vše s cílem zvýšit počet lodí na 97 denně, což je zatím nedostižnou metou. Zkrátila se ovšem doba průjezdu, což je druhý pozitivní efekt.

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 5.7.2020 22:30 | karma článku: 7,31 | přečteno: 134x