Letní čas? Standardní čas? Oba současně!

Jsme pozadu. Vedeme neplodné diskuse na téma letního a standardního času a nikam jsme nepostoupili. Ukončit střídání časů? A pokud ano, který celoročně ponechat. Standardní? Letní?  

 

Jak jsme se v neděli 26. března dozvěděli, v Libanonu to vyřešili geniálně. V této zemi se dosud měnil čas podobně jako v Evropě: letní začínal poslední neděli v březnu. Rok co rok, mělo tomu tak být i letos.

 

Libanonci se změnou na pevno počítali, chystali se na ni. Pak se ale stalo něco, nad čím zůstává rozum stát. Úřadující premiér Nadžíb Míkátí oznámil ve čtvrtek 23. března, že zavedení letního času se o měsíc odkládá. Šok.

 

Podle televize Al Džazíra inicioval odklad letního času šéf libanonského parlamentu Nabih Berri, šíitský muslim, a to naposledy během své schůzky s premiérem Míkátím  během onoho čtvrtka 23. března. Důvodem je ramadán: platí-li standardní čas, končí muslimům půst kolem 18. hodiny, platí-li letní čas, je to o hodinu později . Jinými slovy, odsunutí začátku letního času by znamenalo, že muslimové budou moci během ramadánu usednout k večeři iftar o 60 minut dříve. 

 

Míkátí prý nejprve vzdoroval. S poukazem na to, že udělat něco takového na poslední chvíli je obtížné, argumentoval, že by to způsobilo nejrůznější problémy včetně těch, které se týkají letových řádů - aby nakonec později téhož dne oznámil, že letní čas bude letos v Libanonu zaveden až 21. dubna (ramadán končí 20. dubna).

 

Bezpochyby si tím šplhnul u muslimů, nikoliv ovšem u další významné a vlivné náboženské skupiny – maronitských křesťanů. Maronitská církev oznámila, že bude toto rozhodnutí ignorovat a od neděle 26. března se bude podle původního plánu řídit letním časem. V tom ji podpořily další křesťanské organizace, politické strany a církevní školy. Duchovní představitelé k tomu řekli, že premiérovo rozhodnutí bylo překvapivé a nebylo řádně prokonzultováno.

 

Odložení platnosti letního času odmítly také některé firmy a mediální společnosti včetně hlavních zpravodajských kanálů LBCI a MTV.

 

Jiné, v první řadě muslimské, se naopak hodlají řídit až do 20. dubna standardním časem. Další se prý budou snažit přizpůsobit. Jenomže čemu?

 

Tím byl diskurs o standardním vs letním čase doveden k naprosté dokonalosti. Myslím, že by stálo za úvahu nechat se libanonským příkladem inspirovat. Nechat v platnosti oba časy a lidé by si je už přebrali. Pravda, pár detailů by se ještě muselo doladit, ale jinak by takový systém neměl chybu.

 

Chtějí muslimové dříve povečeřet? OK, budou se řídit standardním časem. Chtějí maronité, aby bylo večer déle světlo? OK, budou se řídit letním časem. V čem je problém?

 

Třeba si toho v Bruselu někdo všimne.

 

Zpracováno podle Aljazeera.com - Daylight savings time dispute puts Lebanon in two timezones/26. 3. 2023

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 26.3.2023 18:16 | karma článku: 11,24 | přečteno: 303x