Když politik překvapí

V úterý 3. srpna kolem 10:40 SELČ byl hostem ČT24 poslanec Jan Birke. Politik ČSSD, místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Řeč byla o šéfovi BIS Michalu Koudelkovi.

 

V závěru moderátor připomněl výtku premiéra Babiše na Koudelkovu adresu, že příliš vystupuje v médiích. Birke s tím souhlasil; domnívá se, že lidé stojící v čele institucí jakou je BIS by měli být vidět co nejméně. Dodal pozoruhodnou větu (volně odposlechnuto): „Nikdo z nás nezná žádného šéfa špičkových tajných služeb ...“, přičemž vedle CIA nebo MI5 jmenoval izraelský Mosad.

 

Toto prohlášení mě poněkud překvapilo. Nevím sice, jak přesně to pan poslanec Birke myslel, jestli tak, že (a) žádného z nich nezná osobně, anebo (b) že je nezná vůbec, tedy ani jejich jméno.

 

Pokud platí „b“, pak se musím velmi podivit, neboť to, kdo stojí v čele CIA, MI5 nebo Mosadu je všeobecně známo. Stačí otevřít oficiální internetové stránky zmíněných tajných služeb.

 

Jako příklad uvádím příslušnou stránku Mosadu (obr. 1), z níž je zřejmé, že jeho ředitelem je David Barnea.

 

... obr. 1/Část internetové stránky izraelského Mosadu z níž je zřejmé, kdo je ředitelem této tajné služby. Zdroj:  Mossad.gov.il.

 

Nechce se mi věřit, že by poslanec Jan Birke o této možnosti nevěděl. Souhlasím s ním, že by lidé stojící v čele tajných služeb měli vystupovat v médiích co nejméně (nemám dojem, že by se náš Michal Koudelka této zásadě zpronevěřil, ale to teď není podstatné), že by ale měli být absolutně utajeni? Bylo by to možná ideální, leč nefunguje to tak.

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 3.8.2021 13:00 | karma článku: 25,28 | přečteno: 850x